
Tijago Spliter nastavlja trenersku karijeru povratkom u NBA ligu.
Dosadašnji trener Pariza, pridružiće se Portlandu kao pomoćni trener u stručnom štabu Čonsija Bilapsa, saopštili su Blejzersi.
Prije nego što se preseli u SAD, Spliter će pokušati da sezonu završi titulom u francuskoj ligi, gdje će se njegov tim u finalu sastati sa vicešampionom Evrope - Monakom
Portland je imenovao Tijaga Splitera, Patrika Sent Endruza i Kvintona Kraforda za pomoćne trenere u stručnom štabu.
Spliter dolazi u Portland nakon što je sa Parizom osvojio Kup Francuske i uveo tim u plej-of Evrolige kao glavni trener u sezoni 2024/25. godine.
Prije angažmana u Parizu, bio je pomoćni trener u Hjustonu (2023/24), a prije toga proveo je pet sezona u Bruklinu - prvo kao skaut sa zadacima u razvoju igrača, a zatim i kao pomoćni trener (2019–2023).
Kao igrač, Spliter je proveo sedam sezona u NBA ligi.
U San Antonio je stigao 2010. godine, nakon što je izabran kao 28. pik na draftu 2007. godine.
U dresa Sparsa igrao je pet sezona i osvojio šampionski prsten 2014. godine.
Igračku karijeru završio je u Atlanti (2015/16) i Filadelfiji (2016/17).
Prije NBA, bio je zvijezda španske Baskonije (2000–2010), sa kojom je osvojio brojne titule i tri puta bio biran u idealnu petorku Evrolige.
Sa reprezentacijom Brazila osvojio je zlata na AmeriKupu, Panameričkim igrama i Južnoameričkom prvenstvu.