Aleksander Amod Kilde  / EPA-EFE-FOTO: EPA/ANDREA SOLERO
17/12/2022 u 21:33 h

Pobjeda Kildea u Val Gardeni

Norvežanin bio najbrži u spustu

Norvežanin Aleksander Amod Kilde pobjednik je spusta skijaša za Svjetski kup voženog u Val Gardeni, a bila je to jubilarna 100. trka u Svjetskom kupu na stazi Saslong.

Kilde je do svoje 17. pobjede u karijeri, a četvrte ove sezone, od toga treće u spustu, stigao sa 35 stotinki boljim vremenom od 41-godišnjeg francuskog veterana Johana Klareja, koji je zauzeo drugo mjesto, dok je treći sa 42 stotinke slabijim vremenom bio Italijan Matija Kase.

Zanimljivo, Austrijanac Vinsent Krihmajer, koji je u četvrtak na istoj stazi pobijedio u spustu, u subotu je ostao bez bodova, bio je 32. sa 1.95 sekundi iza pobjednika.

Kilde je ovom pobjedom povećao svoju prednost u redoslijedu spustaša, sada ima 345 bodova, 85 više od drugog Švajcarca Marka Odermata, koji je u subotu zauzeo sedmo mjesto.

Na trećem mjestu je Klarej sa 162 boda manje od Kildea.

U ukupnom redoslijedu Svjetskog kupa vodi Odermat sa 636 bodova, drugi Kilde ima 525, a treći Austrijanac Matijas Majer 268.

U nedjelju i ponedjeljak slijede dva veleslaloma u Alta Badiji.

21. maj 2024 02:56