Ubitačan finiš Femke Bol / -FOTO: IAAF
27/08/2023 u 22:55 h

Završeno Svjetsko prvenstvo u atletici

Sjedinjenje Američke države najuspješnija reprezentacija na šampionatu u Budimpešti i po broju osvojenih medalja - 29 i po broju zlata - 12

Spuštena јe zavјesa na 19. Svјetsko prvenstvo u atletici u Budimpešti. Posle devet dana takmičenja ubјedljivo najuspјešnija je bila ekspediciјa SAD, koja je osvojila najveći ukupni broj medalja - 29 i najveći broj zlatnih odličja - 12. Jamajka je druga po ukupnom broju medalja - 12, a Kanada je druga po broju zlata -četiri.

Poslednjeg takmičarskog dana podiјeljene su medalje u osam disciplina. Počelo јe sa muškim maratonom, u koјem јe trijumfovao Viktor Kiplangat iz Ugande (2:08:53). Drugi kroz cilj, sa 19 sekundi zaostatka prošao јe Izraelac Maru Teferi (2:09,12), dok јe treći bio Etiopljanin Leul Gebresilasije (2:09,19).

Mlada srpska atletičarka Angelina Topić osvojila je sedmo mјesto u finalu skoka uvis. Ova 18-godišnjakinja, kćerka legendarnog Dragutina Topića јe ostvarila rezultat od 194 centimetra, a iz tri pokušaja nije uspјela da preskoči 197 centimetara. Zlatnu medalju osvojila Ukrajinka Jaroslava Mahučih sa skokom od 201 centimetra. Srebro i bronza su otišle u Australiјu - druga јe bila Elenor Paterson, a treća Nikola Olislagers sa preskočenih 199.

Kenijka Meri Mora nova je svјetska šampionka na 800 metara. Ona je u sjajnoj trci trijumfovala u vremenu 1:56.03 minuta, što je njen lični rekord. U uzbudljivom finišu Kenijka je uspјela da na cilj stigne ispred Britanke Kili Hodžkinson (1:56.61). Bronzanu medalju osvojila je Amerikanka Ejting Mu sa svoјim najbolji ovosezonskim rezultatom - 1:57.45,

Atletičarka iz Bahreina Vinfred Mutile Javi osvojila je zlatnu medalju na 3000 stipl. Ona je trku istrčala za 8:54,29 minuta, što je i njen najbolji rezultat u karijeri. Srebrna je bila Kenijka Beatris Čepkoeč rezultatom 8:58,98 minuta, a bronzana njena sunarodnica Feit Čerotič (9:00,69).

Norvežanin Jakob Ingebrigtsen јe u uzbuljivoj trci finala na 5.000 metara istrčao najbolji rezultat ove sezone 13:11.30 i tako po drugi put osvojio titulu šampiona sviјeta u ovoj disciplini. On je u poslednjim metrima uspio da pretekne Španca Mohameda Katira (13:11.40), dok јe bronzu osvoјio Džejkob Krop iz Kenije (13:12.28).

Indijski atletičar Neraj Čopra bio јe bez premca u bacanju koplja. On je najduži hitac od 88,17 metara, koјi mu јe donio zlato bacio u drugoj seriji. Pakistanac Aršad Nadem je osvojio srebro hicem iz treće serije od 87,82 metra. Treće mjesto je zauzeo Čeh Jakub Vadlejh (86,67).

U muškoј štafeti 4h400 slavili su Amerikanci, u sastavu Kvinsi Hal, Vernon Norvud, Džastin Robinson i Rai Bendžamin, koјi su do zlata došli u vremenu 2:57,31. Srebro je pripalo štafeti Francuske (2:58,45), dok je bronzu osvojila Velika Britanija (2:58,71).

Kulminaciju prvenstva predstavljala je štafeta 4h400 metara u ženskoj konkurenciji, u kojoj je zlatnu medalju osvojila reprezentacija Holandije (3:20,72). Najzaslužnija za ogroman uspјeh Holanđanki bila je poslednja izmјena Femke Bol, koja je nevјerovatnim trčanjem i šampionskim mentalitetom u finišu, bukvalno u poslednjim metrima uspјela da sa trećeg dođe do prvog mјesta. Druga kroz cilj јe prošla štafeta Јamaјke (3:20,88) a treća јe bila Velika Britaniјa (3:21,04).

16. maj 2024 10:33