
On je ocenio da su "na meti" žene, Romi, LGBTIQ+ osobe i novinari, prenosi RSE.
- A ponekad se čak i političari i visoki zvaničnici uključuju u retoriku punu mržnje. Demonizacija i stigmatizacija onih koji ostvaruju svoja ljudska prava i brane ih, mogu samo da dovedu do još dublje polarizacije i straha - kazao je visoki predstavnik na konferenciji za novinare.
On je u Beogradu razgovarao sa zvaničnicima a sastao se i sa studentima koji više od pola godine protestuju.
U razgovoru sa vlastima kaže da je apelovao da "obezbjedi transparentnu istragu o nesreći na željezničkoj stanici u Novom Sadu, kao i o svim navodima o nasilju nad mirnim demonstrantima".
Za studente je rekao da je "impresioniran energijom i entuzijazmom tih mladih ljudi".
- Njihove glasove treba čuti i poštovati - rekao je Turk i zaključio da "društva napreduju kada postoji otvoren, slobodan prostor za dijalog i gde se kritika može izneti bez straha od odmazde."
Studenti i građani koji ih podržavaju, mjesecima blokiraju više desetina fakulteta u Srbiji i organizuju proteste. Zahtjevaju odgovornost za pogibiju 16 ljudi u padu nadstrešnice željezničke stanice u Novom Sadu.
Visoki komesar Ujedinjenih nacija za ljudska prava Folker Turk rekao je i da je tokom posjete razgovarao o slučaju hapšenja novosadskih aktivista. Nije iznio detalje tih razgovora ali je rekao je da se nada da će to biti rešeno.
Šestoro novosadskih aktivista iz Novog Sada u pritvoru je više od dva mjeseca. Troje od njih pušteno je uz mjeru kućnog pritvora.
Ovakva odluka suda u Novom Sadu izazvala je oštre kritike predstavnika vlasti i vladajuće Srpske napredne stranke.