ASK: Janko Ljumović nije mogao biti imenovan u Savjet RTCG zbog partijskog angažmana

Ljumović

Preuzmite našu aplikaciju

PRIDRUŽITE NAM SE NA VIBER
COMMUNITY

PRATITE NAS
I NA TELEGRAM KANALU

PRATITE NAS
I NA WHATSUP KANALU

SLUŠAJ VIJESTI

ASK: Janko Ljumović nije mogao biti imenovan u Savjet RTCG zbog partijskog angažmana

Ljumović je u pisanom izjašnjenju Agenciji ustvrdio da nije, niti je ikada bio član i funkcioner bilo koje političke partije, uključujući i DPS, da nije obavljao, niti obavlja bilo kakvu političku ili partijsku funkciju, te da je član DPS-ove komisije bio isključivo kao nestranačka ličnost.

Član Savjeta Radio-televizije Crne Gore (RTCG) Janko Ljumović prekršio je Zakon o sprečavanju korupcije jer je u periodu kraćem od tri godine, koliko važe ograničenja prilikom izbora u to tijelo, bio partijski funkcioner u Demokratskoj partiji socijalista (DPS), utvrdila je Agencija za sprečavanje korupcije (ASK). Ljumović je na toj funkciji odlukom Skupštine Crne Gore od 30. jula prošle godine.

U odluci koju je ASK donijela 1. juna, a objavila juče, navodi se da je Ljumović u periodu prije imenovanja u Savjet RTCG bio član radnog tijela DPS-a – Komisije za afirmaciju državnog identiteta, kao stalnog radnog tijela čije članove bira Glavni odbor partije. Komisija, čiji je član u periodu spornom za imenovanje u Savjet bio Ljumović, između ostalog, učestvuje u kreiranju politika partije, stara se o realizaciji Programa DPS-a na nivou opštinskih odbora, zauzima stavove o pojedinim stručnim, političkim i društvenim pitanjima, te predlaže načine njihovog sprovođenja organima partije.

ASK je postupak pokrenula po inicijativi koja je podnijeta u decembru prošle godine. Zakonom o nacionalnom javnom emiteru – Javnom medijskom servisu Crne Gore propisano je da članovi Savjeta RTCG ne mogu biti "funkcioneri političkih partija (predsjednici partija, članovi predsjedništava, njihovi zamjenici, članovi izvršnih i glavnih odbora, kao i drugi partijski funkcioneri), za vrijeme obavljanja funkcije i najmanje tri godine od prestanka funkcije".

Tvrdi da nije član nijedne partije

Ljumović je i u usmenom izjašnjenju pred ASK ukazao na dopis DPS-a u kojem je navedeno da se nakon uvida u centralnu elektronsku evidenciju utvrđuje da nije bio član tog političkog subjekta.

Agencija u svojoj odluci smatra suprotno.

– Stanje u spisima predmeta upućuje na zaključak da je prof. Janku Ljumoviću mandat člana Komisije za afirmaciju državnog identiteta, trajao u periodu 27. decembra 2022. do 16. februara 2025, a u skladu sa tačkom IV.2. Statuta političkog subjekta DPS. Članom 51 Statuta koji je usvojen na IX kongresu partije od 19. januara 2023. godine je bilo propisano da: "Glavni odbor formira komisije radi stručnog razmatranja pitanja iz određene oblasti koja je od značaja za rad partije. Komisija se formira kao stalno radno tijelo. Članove komisije bira Glavni odbor", navodi ASK.

Ljumović je u pisanom izjašnjenju Agenciji ustvrdio da nije, niti je ikada bio član i funkcioner bilo koje političke partije, uključujući i DPS, da nije obavljao, niti obavlja bilo kakvu političku ili partijsku funkciju. On je naglasio da prihvatanje učešća u komisiji nije imalo, niti ima, politički ili partijski karakter, već je bilo isključivo zasnovano na nestranačkoj pripadnosti, u svojstvu univerzitetskog profesora i stručnjaka iz oblasti kulture, te da mu je u samom pozivu za učešće u istoj tako i predstavljeno. Ljumović je Agenciji ukazao i da je u radu komisije učestvovao ukupno na dvjema sjednicama, zaključno sa 2. martom 2023. godine, nakon čega nije učestvovao u njenom radu, te da učestvovanje nije podrazumijevalo finansijsku naknadu, niti je postojala forma zvaničnog pristupa komisiji. On je dodao i da ga, kao nestranačku ličnost, ne obavezuje, niti može obavezivati Statut bilo kojeg političkog subjekta, zbog čega je ocijenio pravno neutemeljenim i irelevantnim pozivanje inicijative na odredbe Statuta političke partije, s obzirom na to da se one primjenjuju isključivo na članove i funkcionere političkog subjekta. Ljumović je ukazao i da u slučaju postojanja činjenice da je član ili funkcioner političke partije, ne bi ispunjavao zakonske uslove za kandidaturu, te se u tom slučaju ne bi ni kandidovao za člana Savjeta RTCG. U izjašnjenju je ukazao i da to što se njegovo ime eventualno nalazi na zvaničnom sajtu političkog subjekta ne može predstavljati dokaz članstva funkcionerskog statusa, niti političke pripadnosti, te da će inicirati komunikaciju kako bi se njegovo ime uklonilo sa zvaničnih internet stranica političkog subjekta i predmetne komisije, što u potpunosti odgovara činjeničnom stanju o stvarnom i aktuelnom angažmanu, odnosno neangažmanu.

Na zahtjev Agencije, i DPS se izjasnio u vezi sa statusom Janka Ljumovića u njihovom radnom tijelu. Agenciji je iz Savjeta RTCG dostavljena izjava Ljumovića podnijeta parlamentu, a koja se odnosi na nepostojanje zakonskih ograničenja da bude imenovan u Savjet, odnosno da nije član niti jedne političke partije.

Ljumović je 4. februara ove godine tražio od DPS-a da ga isključe iz njihove komisije, u koju je, kako tvrdi, ušao kao nestranačka ličnost. Agenciju je upoznao da je mandat članovima komisije prestao na redovnom Kongresu DPS-a, održanom 2025. godine. Naglasio je da komisije Glavnog odbora predstavljaju stručna radna tijela koje čine istaknuti stručnjaci i stvaraoci, te se članovi tih tijela, u smislu zakona i Statuta DPS-a, ne mogu smatrati političkim funkcionerima.

Preuzmite našu aplikaciju

PRIDRUŽITE NAM SE NA VIBER
COMMUNITY

PRATITE NAS
I NA TELEGRAM KANALU

PRATITE NAS
I NA WHATSUP KANALU

Komentari ()

IZBOR UREDNIKA