ASP: U proteklih pet godina prestao radni odnos za 56 tužilaca
- FOTO: SHUTTERSTOCK

Preuzmite našu aplikaciju

PRIDRUŽITE NAM SE NA VIBER
COMMUNITY

PRATITE NAS
I NA TELEGRAM KANALU

PRATITE NAS
I NA WHATSUP KANALU

SLUŠAJ VIJESTI

ASP: U proteklih pet godina prestao radni odnos za 56 tužilaca

U periodu od 2021, pa do kraja prošle godine, u tužilačkoj organizaciji je prestao radni odnos za 56 tužilaca, podaci su Akcije za socijalnu pravdu (ASP) dobijeni zvaničnim putem, saopštili su iz Akcije za socijalnu pravdu.

Kako navode, početkom ove godine u tužilačkoj organizaciji bilo je 108 nosilaca tužilačke funkcije, a nakon promjene trodecenijske vlasti, na izborima 2020., u zemlji nikada nije provedena ni ograničena vrsta vetinga u pravosudnom sistemu, iako je bilo mnogo najava te vrste, ali i očekivanja.

Dodaju da, u petodogišnjem periodu, odnosno za vrijeme 202-2025. godina, je za 17 tužilaca prestao radni odnos po osnovu prava, koje su ostvarili na starosnu penziju.

- U 2021. dva tužioca su ostvarili pravo na penziju, godinu kasnije 12 tužilaca, a u 2023. godini tri tužioca. U 2024. i 2025. nijednom tužiocu nije prestala funkcija po osnovu ostvarenog prava na starosnu penziju - piše u saopštenju.

Kako poručuju, u istom petogodišnjem periodu je za 39 tužilaca prestao radni odnos po drugim osnovima.

- Pri tome je u 2021. po drugom osnovu radni odnos prestao za 11 tužilaca, godinu kasnije za sedam tužilaca, u 2023. godini za šest tužilaca, u 2024. godini za pet tužilaca, a lani za 10 nosilaca tužilačke funkcije - ističe se u saopštenju.

Dodaju da, u ranijoj 2020. nije prikazan prestanak tužilačke funkcije po bilo kom osnovu, a na osnovu podataka dostavljenih ASP-u.

Početkom ove godine, od 108 tužilaca, u Vrhovnom državnom tužilaštvu bilo je kako dodaju, osam tužilaca, uključujući i vrhovnog državnog tužioca Milorada Markovića.

- U Specijalnom državnom tužilaštvu bilo je 11 tužilaca, uključujući glavnog specijalnog tužioca Vladimira Novovića, a takođe i jednog specijalnog tužioca, koji je privremeno udaljen sa funkcije (Saša Čađenović). U podgoričkom Višem tužilaštvu bilo je 15 tužilaca (dva tužioca privremeno udaljena sa funkcije Grujo Radonjić i Andrijana Nastić), a u bjelopoljskom Višem tužilaštvu šest tužilaca - stoji u saopštenju.

U saopštenju se navodi da u 13 osnovnih državnih tužilaštva početkom godine bilo je ukupno 68 tužilaca, od čega najviše u podgoričkom Osnovnom tužilaštvu, gdje je bilo 24 tužilaca.

- U nikšićkom tužilaštvu bilo je devet tužilaca, u bjelopoljskom i barskom po sedam, a u kotorskom šest tužilaca. U Herceg Novom i Pljevljima su po tri tužioca, po dva u Beranama, Ulcinju i Kolašinu. Po jedan tužilac je u Rožajama, na Cetinju i u Plavu - zaključuje se u saopštenju.

Preuzmite našu aplikaciju

PRIDRUŽITE NAM SE NA VIBER
COMMUNITY

PRATITE NAS
I NA TELEGRAM KANALU

PRATITE NAS
I NA WHATSUP KANALU

Komentari ()

Vezane vijesti

ASP: Anketni odbor za Možuru da razmotri i preporuku raskida ugovora po Konvenciji UN
ASP: Anketni odbor za Možuru da razmotri i preporuku raskida ugovora po Konvenciji UN
Skupštinski Anketni odbor za slučaj Možura, tj aferu koja je pod ozbiljnim sumnjama da je bila visokorupcionaška, trebalo bi da razmotri i sadržaj Konvencije Ujedinjenih nacija (UN) protiv korupcije, koja daje mogućnost da korupcija predstavlja osnov za raskid ugovora ili povlačenje koncesije, te i tom aspektu uputi odgovarajuće preporuke u svom završnom izvještaju, saopšteno je iz Akcije za socijalnu pravdu (ASP).

IZBOR UREDNIKA