Predstavljanje 3D makete kranjske pčele / - MINISTARSTVO EKOLOGIJE, ODRžIVOG RAZVOJA I RAZVOJA SJEVERA
09/05/2025 u 13:50 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Ćulafić: Aktivno raditi na kreiranju politika koje će očuvati oprašivače kroz podršku održivim praksama pčelarenja

Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić govorio je na događaju povodom predstavljanja 3D makete kranjske pčele, u organizaciji Ambasade Slovenije, koji je održan u Naučno-tehnološkom parku.

Na početku je izrazio zadovoljstvo na prilici da se obrati u susret obilježavanju Svjetskog dana pčela i da podrži ovu izuzetnu i važnu inicijativu.

- Pčele su daleko više od proizvođača meda - zahvaljujući njima, poljoprivreda funkcioniše, opstaje ekološka ravnoteža, ekosistemi ostaju stabilni, a biološka raznovrsnost se održava. Bez njih bi došlo do ozbiljnih lančanih posljedica koje bi pogodile ne samo biljni i životinjski svijet, već i čovječanstvo - ukazao je Ćulafić.

Upravo zato je, prema njegovim riječima, neprocjenjiva vrijednost naše autohtone kranjske pčele – Apis mellifera carnica – koja se tradicionalno gaji u našem regionu.

- Ova rasa, porijeklom iz Kranjske oblasti, prepoznata je širom svijeta po svojoj prilagodljivosti, visokoj produktivnosti, otpornosti na bolesti i sposobnosti da preživi i u zahtjevnim klimatskim uslovima. Njene biološke osobine čine je uzornim predstavnikom medonosnih pčela, a njeno očuvanje i dalje unapređenje moraju biti naš nacionalni prioritet - naglasio je ministar.

Ćulafić: Važna saradnja sa lokalnim samoupravama i stavovi lokalnog stanovništva

Kranjska pčela je, kako je dodao, dokaz da autohtone vrste, kada se pravilno čuvaju i selektuju, mogu da daju izuzetne rezultate u pčelarstvu, te predstavljaju nemjerljiv prirodni resurs.

Apostrofirao je i da su pčele danas ugrožene brojnim i sve ozbiljnijim prijetnjama, a među najopasnijima su pesticidi koji, iako služe zaštiti biljaka, imaju razoran uticaj na pčele – narušavaju njihov nervni sistem, orijentaciju i imunološki odgovor.

- Kao ministar ekologije, naglašavam da država mora aktivno raditi na kreiranju politika koje će omogućiti očuvanje oprašivača kroz edukaciju, zabranu najopasnijih pesticida, zaštitu prirodnih staništa i podršku održivim praksama pčelarenja - istakao je Ćulafić.

Naveo je da ga raduje što izložbu krasi jedinstveni edukativni prikaz 3D modela upravo ove vrste pčele – “sa više od 90 odsto morfološke tačnosti, ovaj model je više od naučnog eksponata – on je most između nauke, obrazovanja i šire javnosti.”

- Kroz ovakve sadržaje, posebno djeci i mladima približavamo složenost i značaj pčelinjeg svijeta i jačamo svijest o važnosti njihove zaštite. Svako može dati doprinos, jer pčele nijesu samo naša odgovornost – one su i naš blagoslov, jer bez njih, ne bi bilo ni hrane, ni života kakvog poznajemo - zaključio je Ćulafić.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
12. jun 2025 19:09