
Prema njihovim tvrdnjama, u kolektivu vlada atmosfera straha i selektivne pravde.
U vezi sa ovim optužbama zaposlenih, "Dan" je još početkom aprila uputio pitanja direktoru Mujoviću, ali nam odgovori do danas nijesu dostavljeni.
– Jedan od najozbiljnijih problema, prema riječima više radnika, jeste selektivna primjena evidencije radnog vremena. Dok pojedinci za koje se vjeruje da imaju direktorovu zaštitu slobodno napuštaju radno mjesto bez ikakvih posljedica, drugi su izloženi strogim disciplinskim mjerama za minimalna kašnjenja. Takav dvostruki standard dodatno produbljuje podjele među zaposlenima i stvara nepovjerenje u rukovodstvo – kazali su "Danu" iz Sindikalne organizacije Zavoda za geološka istraživanja u okviru Unije slobodnih sindikata.
Zaposleni tvrde da je direktor Mujević pokušao da uvede biometrijsku kontrolu prisustva putem otiska prsta, bez pravnog osnova i protivno zakonima o zaštiti ličnih podataka.
– Sindikat je reagovao i podnio prijavu Agenciji za zaštitu ličnih podataka, koja je izdala zvanično upozorenje Zavodu. Biometrijski sistem je potom povučen, ali direktor nije snosio nikakve posljedice za ovu povredu prava zaposlenih. Posebno zabrinjava i informacija da je direktor odbio postavljanje natpisa ustanove na ćirilici, iako je to zvanična obaveza za sva javna preduzeća u skladu sa odlukom Vlade. Prema navodima radnika, ovakva odluka donesena je isključivo zbog njegovog ličnog stava prema ćiriličnom pismu, čime su lične preferencije postavljene iznad zakonskih normi.
Više zaposlenih tvrdi da su bili izloženi verbalnim uvredama i psovkama, a u jednom slučaju direktor je, prema navodima izvora, pokušao da radnika usmeno primora na promjenu ugovora i premještaj na drugo radno mjesto, predstavljajući to kao jedinu opciju. Tek nakon što je radnik angažovao advokata, zahtjev je povučen – rekli su nam iz Sindikalne organizacije.
U razgovoru s više izvora, redakcija saznaje da u Zavodu nikada nije bilo više zaposlenih koji su angažovali pravnu pomoć. Neki su se, kako tvrde, zbog stresa koji doživljavaju na poslu obratili ljekarima i otvorili bolovanja.
Iz Sindikalne organizacije tvrde i da je direktor imenovao članove upravnog odbora bez prethodnog glasanja, iako je ranija praksa podrazumijevala konsultacije sa kolektivom i sindikatom.
– Tako je Božica Jovanović imenovana za člana upravnog odbora i predstavnik je naše firme samo na predlog direktora, i to zato što je radila na izradi Elaborata o klasifikaciji, kategorizaciji i proračunu rezervi ležišta Pogled DOO "Kvatro – RH" Rožaje, čiji je vlasnik Rešad Hodžić, direktorov zet. Ujedno ju je postavio da bude šef Laboratorije za mineralne sirovine, hidrohemijska i geomehanička ispitivanja, a i to se kosi sa dosadašnjom praksom da ista osoba ne može da bude i šef sektora i član UO – ističu iz Sindikalne organizacije.
Iako su pokušali da se obrate nadležnim institucijama, zaposlenima, kako kažu, još nije pružena adekvatna zaštita.
– U atmosferi straha i nesigurnosti, sve više radnika razmatra pokretanje formalnih pravnih koraka. Ne tražimo nikakve privilegije – samo poštovanje zakona i dostojanstveno radno okruženje – poručuju članovi sindikata.
"Dan" je 4. aprila uputio pitanja Zavodu, odnosno Mujeviću, u kojima smo tražili odgovore da li su tačni navodi radnika o samovolji i diskriminaciji i o odobijanju da se postavi tabla na ćiriličnom pismu, kao i zašto nijesu zaposleni konsultovani u vezi sa imenovanjima u upravnom odboru institutucije, što je do sada bila praksa.
Nakon toga, 10. aprila, uputili smo pitanja u vezi sa imenovanjem dvoje članova upravnog odbora, te o mogućem sukobu interesa tih članova jer su anagažovani i na izradi elaborata u vezi sa kamenolomom Pogled, koji se dovodi u vezu sa zetom direktora Mujevića. Takođe, pitali smo da li su tim povodom tražili izjašnjenje Agencije za sprečavanje korupcije.