
Zaštitnik ljudskih prava i sloboda i Nacionalni mehanizam za prevenciju torture i prošle godine su u izvještaju preporučili Odjeljenju bezbjednosti Bijelo Polje da se prostorije za zadržavanje stave van upotrebe dok se u potpunosti ne renoviraju i ne adaptiraju u skladu sa standardima. Preporučili su da se obezbijede posebne prostorije za saslušanje i njihovo opremanje opremom za audio i/ili video snimanje, da se riješi problem angažovanja službenika OB Bijelo Polje na poslovima sudskog/tužilačkog obezbjeđenja, da se bilježi tačno vrijeme prisustva građanina (vrijeme početka i završetka uzimanja obavještenja) u zapisniku o obavještenju prikupljenom od građanina, ali i u evidenciji u dežurnoj službi u skladu sa standardima.
Nedavno je Monitoring tim Građanske alijanse nenajavljeno posjetio policijsku stanicu u Bijelom Polju i konstatovao da se u prostorijama za zadržavanje najgrublje krše prava uhapšenih osoba.
– Ruiniran mobilijar, dotrajala infrastruktura i higijenski uslovi ispod svakog propisanog minimuma čine ove prostorije potpuno neuslovnim za boravak – istakli su u saopštenju.
Odgovarajući na pitanja odbornika na sjednici Skupštine opštine Bijelo Polje, načelnik Regionalnog centra "Sjever" i Odjeljenja bezbjednosti Bijelo Polje Haris Đurđević obećao je da će stanje brzo biti promijenjeno.
– Stara je zgrada, odnosno u pitanju je stara infrastruktura, nije dovoljno zanavljana, a mi došli do faze kada želimo da postanemo punopravni član EU i zadovoljili određena mjerila koja od nas traže evropski partneri. Prostorije nemaju dovoljnu površinu, odnosno kubature vazduha, količine prirodne svjetlosti... Postoje, inače, određene preporuke određenih službi koje se bave zaštitom od torture i mučenja, koje pokazuju da od nas očekuju nultu toleranciju kada su u pitanju tortura i i mučenja. Jedan od oblika za koji oni smatraju da su pritvorena lica izložena nečovječnom i nehumanom dijelu jeste i smještaj u ovim prostorijama – rekao je Đurđević.
On je dodao da ovo nije problem koji se rješava ulaganjem novčanih sredstava iz bilo kojih izvora.
– U pitanju je strogo profesionalna linija koja mora da bude ispoštovana. Mi ne možemo promijeniti zgradu koja je građena prije 60 godina. Problem se ne može riješiti krečenjem ili promjenom slavine ili sanitarnog čvora. Mi ne možemo u prostoriji za zadržavanje postaviti keramičku šolju, jer bismo tako stvorili mogućnost da je zadržano lice polomi i sebi eventualno nanese povredu i na taj način izloži problemu službeno lice. To ne mogu riješti ni lokalna uprava ni država, jedino rješenje je adaptacija. Angažovanjem arhitekata i lica koja znaju statiku ove zgrade, u dijelu mogućnosti rekonstrukcije objekta, došli smo do zaključka da prostorije za zadržavanje nemaju minimum standarda – kazao je Đurđević.
On je naglasio da ne postoje uslovi za brzu adaptaciju.
– U pogledu postupanja službenih lica prema licima lišenim slobode nije bilo nijedne primjedbe na nekorektno postupanje. Sva lica su imala sve uslove za ostvarivanje svojih prava. Problem prostorija za zadržavanje biće riješen tako da se sve izmjesti na drugo mjesto u okviru šireg kruga Odjeljenja bezbjednosti Bijelo Polje. U postojećim prostorijama izvršićemo prenamjenu za druge obaveze i naše funkcije – saopštio je Đurđević.