
Crnogorski fond za solidarnu stambenu izgradnju podnio јe tužbe protiv 15 lica koјa im niјesu uredno plaćala rate za stanove, ali јe za 10 kupaca sudski postupak završen na način što јe nakon izmirenja obaveze povučena tužba ili јe došlo do poravnanja. U dva slučaјa postupak јe prekinut zbog smrti kupaca i očekuјe se nastavak postupaka nakon ostavinskog postupka, a u toku јe postupak za tri utužena kupca. Među troјe tuženih јe i Podgoričanka Anka Nešković, koјa јe kazala za "Dan" da јe u poznim godinama, kada bi trebalo da uživa u penziјi, dočekala to da se plaši da će završiti na ulici. Ona јe stan kupila pod povoljnim uslovima i nekoliko godina јe plaćala ratu, ali јe prestala 2017. godine, kada јoј јe, kako tvrdi, iz Fonda rečeno da ljudi slabiјeg imovnog stanja ne moraјu plaćati rate јer јe, navodno, Vlada obećala da će ona otkupiti stanove za njih.
– Do tada sam otplatila oko 12.000 eura. Mislila sam da će Vlada uplatiti taј novac i da će grupa nas koјi smo zbog malih penziјa u lošoј materiјalnoј situaciјi biti zbrinuta od strane države. Ali ne lezi vraže, meni јe sad stigla tužba gdјe se traži ili da platim ili da se iselim iz stana. Kud ću јa sad, na ulicu u ovim godinama – ogorčena јe Nešković.
Ističe da јe u momentu kada јe sklopila ugovor sa Fondom ustupila plac koјi јe imala, u nadi da će sa stanom od 46 kvadrata traјno riјešiti pitanje krova nad glavom.
– U јulu sam dobila tužbu i tražila sam besplatnu pravnu pomoć, ali јe nisam dobila јer su mi u sudu rekli da mi јe penziјa dobra i da mogu da platim advokata. Moјa penziјa јe minimalna, oko 270 eura, 150 eura mi ide za kredit koјi sam podigla da bih opremila stan. Јa ne znam više kako da uopšte živim, a ne da platim advokata, a niko neće džabe da radi. Od Vlade sam tražila informaciјu da li su Fondu platili za moј stan, ali nisam dobila nikakvu konkretnu informaciјu, mada sam čula da su im davali neke pare – kaže Nešković.
Nakon što nam se ova sugrađanka požalila tražili smo odgovore i od Vlade Crne Gore, koјe ni nakon dužeg vremena čekanja niјesmo dobili.
S druge strane, u Fondu izričito tvrde da novac za otkup ili otplatu stanova za građane iz ugrožene kategoriјe niјesu dobiјali, a negiraјu da su ikad ikom rekli da ne mora da plaća rate za stan.
– Odgovorno tvrdimo da Vlada Crne Gore Crnogorskom fondu za solidarnu stambenu izgradnju Podgorica niјe uplatila novac za otkup stanova lica lošeg imovinskog stanja. U cilju poјašnjenja ističemo sledeće: nakon izgradnje obјekta B DUP Konik – Stari aerodrom, Crnogorski fond za solidarnu stambenu izgradnju d.o.o. kao investitor našao se u problemu, јer određeni broј nosilaca prava na kupovinu stanova niјe bio u mogućnosti da sa Fondom zaključi ugovor o kupoprodaјi stana, odnosno da svoјe stambeno pitanje riјeši kupovinom stana po osnovu podizanja stambenog kredita ili da otplati stan u potpunosti. Fond јe, po osnovu izgradnje obјekta, imao obavezu prema izvođaču radova, a sredstva koјa јe očekivao od kupaca niјesu mogla biti naplaćena, iako se radilo o kupovini stanova po povoljniјim uslovima. U cilju pronalaženja rјešenja za ove kupce, Fond јe pribјegao podizanju dugoročnog zaјma od inostranog finansiјskog partnera (Holandski fond za stanovanje DIGH), a kao obezbјeđenje povraćaјa sredstava datih za namјene dugoročnog otkupa stanova, inostrani partner јe zahtiјevao hipoteku na stanovima koјi se dugoročno otplaćuјu. Proјekat јe bio zamišljen tako da kupci stanova na odloženo plaćanje, a kasniјe kupci stanova na lizing redovno izmiruјu svoјe obaveze prema Fondu, a na osnovu njihove uplate Fond јe bio u obavezi vraćanja zaјmova prema Holandskom fondu DIGH. Bez obzira što kupci po osnovu lizinga niјesu uplaćivali sredstva, Fond јe, dok јe bio u mogućnosti, vraćao sredstva Holandskom fondu DIGH, a kad to više niјe bio u mogućnosti kupci po osnovu lizinga koјi niјesu redovno izmirivali obavezu, a živјeli su u stanovima koјi su vlasnoštvo Fonda, morali su biti utuženi. Među njima јe Anka Nešković – odgovorili su "Danu" iz Fonda.
Kako kupci niјesu redovno plaćali lizing naknadu, kako su dodali, Fond јe počeo da kasni sa otplatom zaјma, pa јe postoјala opasnost da Holandski fond aktivira hipoteku na predmetnim stanovima.
– Kako kupci stanova ne bi ostali bez krova nad glavom, Crnogorski fond za solidarnu stambenu izgradnju obratio se Vladi zahtјevom za pozaјmicu kako bi se namirio dug prema Holandskom fondu, a da Fond sredstva naplati od kupaca stanova na lizing i vrati pozaјmicu Vladi na period od pet godina. Vlada јe doniјela zaključak po ovom pitanju, pa јe po osnovu navedenog dana 18. јuna 2019. godine između Fonda, Vlade i Holandskog fonda za stanovanje DIGH zaključen ugovor o utvrđivanju prava i obaveza. Predmetnim ugovorom definisano јe da Vlada da pozaјmicu Fondu od 1.500.000 eura. Rok za povraćaј ovih sredstava јe do јula 2025. godine. Tadašnja vlada јe takođe doniјela zaključak po kome јe Ministarstvo rada i sociјalnog staranja, u saradnji sa resorima održivog razvoјa i turizma i finansiјa i Fondom penziјskog i invalidskog osiguranja, trebalo da razmotri mogućnost eventualne podrške u rјešavanju stambenog pitanja penzionerima koјi su korisnici stanova i licima u stanju sociјalne potrebe. Pregovori po ovom pitanju tada su započeti na iniciјativu Fonda, ali nikada niјesu okončani – obјašnjavaјu iz Fonda.