/ Goran Šćekić
21/05/2025 u 07:04 h
Ana OstojićAna Ostojić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Ni nakon 19 godina od obnove nezavisnosti tenzije ne prestaju: Narod zaglavljen u podjelama

Tenzije, podjele i mahanje "našim" i "njihovim" zastavama konstante su sa kojima Crna Gora živi i svoju 19. godinu od obnove nezavisnosti.

I dok je 21. maja 2006. godine bila podijeljena u blokove za nezavisnu Crnu Goru i za zajedničku državu sa Srbijom, Crna Gora i danas, nažalost, živi u "blokovima" u kojima najčešće strada običan građanin.

image
Arhiva

Na referendumu održanom na današnji dan prije 19 godina Crna Gora je obnovila samostalnost. Na pitanje "Želite li da Republika Crna Gora bude nezavisna država sa punim međunarodnopravnim subjektivitetom?", 55,5 odsto građana je zaokružilo "da". Glasalo je 86,5 odsto od ukupnog broja birača. Iako su postojale optužbe o pokradenom referendumu, nezavisnost Crne Gore proglašena je na sjednici parlamenta održanoj 3. juna te godine.

image

Proslava nakon obnove nezavisnosti (arhiva)

Arhiva

U nezavisnoj Crnoj Gori danas žive 623.633 stanovnika, što je oko 8.600 više nego 2006. godine, kada ih je bilo 615.025. Iako je posljednjih godina došlo do znatnijeg rasta plata i penzija, upitno je koliko je to uticalo na bolji standard građana, s obzirom na ekstreman rast cijena, kako hrane, namirnica, usluga, tako i kirija i cijena nekretnina. Stanovnik nezavisne Crne Gore u 2006. kvadrat stana u novogradnji prosječno je plaćao 1.087 eura na nivou države, odnosno 868 eura u Podgorici. Stanovnik nezavisne Crne Gore u 2025. godini kvadrat stana u novogradnji plaća 2.158 eura na nivou države, odnosno 2.066 eura u Podgorici. Zbog ogromne cijene stanova, nepovoljnih stambenih kredita, ali i nepostojeće državne stambene politike, veliki broj građana Crne Gore, kojima krov nad glavom predstavlja nedosanjani san, danas živi gore nego 2006. s obzirom na višestruki rast kirija posljednjih godina.

Glasalo preko 400.000 građana

Na referendumu 2006. godine pravo glasa imalo je 484.718 građana, a glasalo je 86,5 odsto njih. Za izlazak iz državne zajednice sa Srbijom glasalo je 230.661, odnosno 55,5 odsto od ukupnog broja izašlih, dok je za ostanak bilo 185.002, tj. 44,5 odsto. Referendumsku kampanju "za" i "protiv" nezavisnosti Crne Gore vodila su dva suprotstavljena bloka. Pokret za nezavisnu Crnu Goru predvodila je Demokratska partija socijalista (DPS) Mila Đukanovića. U tom bloku su još bili Socijaldemokratska partija (SDP) Ranka Krivokapića, Pokret za nezavisnost Crne Gore, Liberalna partija Miodraga Živkovića, Građanska partija, partije Bošnjaka, Albanaca i Hrvata i razna udruženja.

Blok za očuvanje zajedničke države sa Srbijom predvodila je Socijalistička narodna partija (SNP) na čijem je čelu, u tom trenutku, bio Predrag Bulatović. U ovom bloku bili su i: Narodna stranka (NS), Srpska narodna stranka (SNS) Andrije Mandića, Demokratska srpska stranka (SNS) pokojnog Ranka Kadića, Demokratska stranka jedinstva, Pokret za očuvanje SCG i nekoliko nevladinih organizacija. Predstavnik Bošnjaka u ovom bloku bio je Harun Hadžić.

Da bi referendum bio uspješan, odnosno da bi njegov legitimitet bio nesporan, bilo je potrebno da ga podrži 55 odsto izašlih birača.

Međutim, i danas, kao i 2006. godine, mimo svih državnih politika ostaju najugroženiji stanovnici Crne Gore, oni koji žive na samom rubu siromaštva (a koji čine petinu stanovništva) ili oni koje je "naš" ili "njihov" blok svojim (pogrešnim) politikama već gurnuo preko ivice. Za stotine eura povećane su penzije, plate, porastao je bruto domaći proizvod, ali i javni dug, i dok svako na svoj način tumači najniže stope nezaposlenosti ili rekordne stope zaposlenosti, siromašni građani i danas od države dobijaju devedesetak eura na ime socijalne pomoći. I takva pomoć za 19 godina porasla je za nekoliko desetina eura.

Broj nezaposlenih na sličnom nivou

Brojke iz 2006. i ove ili prethodne godine pokazuju da je u Crnoj Gori prije 19 godina radilo 178.400 građana. Prema posljednjim podacima, sada ih je preko 280.000. Nezaposlenih je 2006. bilo 38.876, a danas ih je oko 36.000.

Prosječna penzija 2006. iznosila je 142 eura, a u ovoj godini 537 eura. Prosječna neto zarada u 2006. godini iznosila je 282 eura (odnosno 345 eura ako se uračuna topli obrok i mjesečni dio regresa u iznosu od 63 eura). Prosječna zarada danas iznosi 1.003 eura.

Iako je Komitet Ujedinjenih nacija (UN) još 2014. prepoznao probleme u domenu socijalne politike i Crnoj Gori preporučio da poveća iznos socijalnih davanja kako bi se obezbijedio odgovarajući životni standard osobama i porodicama, posebno starijima, licima sa invaliditetom i onima bez posla, kao i da osnuje skloništa za beskućnike i adekvatno zbrine takozvane socijalne pacijente iz psihijatrijske bolnice u Dobroti, ni DPS vlade prije 2020, ni posttridesetoavgustovske vlasti nijesu smatrale da ova pitanja treba da budu prioriteti u njihovom radu.

Crna Gora danas slavi Dan nezavisnosti: Punoljetni, a nezreli

Nasuprot tome, i "oslobodioci" su nastavili sa politikom partijskog uhljebljavanja u javnoj upravi (koja je danas u odnosu na DPS eru konkurentnija u odnosu na privatni sektor po platama i uslovima rada), nepotizmom i kronizmom, bahaćenjem sa službenim vozilima i možda još izraženijom "potrebom" za službenim putovanjima ili, bolje reći – ekskurzijskim posjetama Americi, Japanu, Kubi, evropskim zemljama, o trošku građana, podrazumijeva se.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Izdvojeno

10. jun 2025 16:25