
Tim za izradu Prostornog plana Crne Gore do 2040. godine odbio je predlog Opštine Žabljak da se to gradsko naselje proglasi za ekološku prestonicu i da se u toj opštini izgradi aerodrom, kao i da Sinjajevina bude proglašena za regionalni park prirode, kako je bilo predviđeno prostornim planom do 2020.
U Mišljenju Savjeta za reviziju na Koncept Prostornog plana Crne Gore, koji je objavila Vlada, navode se konkretne primjedbe Opštine Žabljak, koje nijesu usvojene, zbog čega su iz te lokalne uprave izrazili nezadovoljstvo.
– Žabljak je tretiran kao centar opštinskog značaja, a nije prihvaćena naša sugestija da Žabljak bude tretiran kao državni centar posebnog značaja, odnosno ekološka prestonica Crne Gore. Vaš odgovor je bio da se predlog može razmotriti sa nadležnim institucijama. Naravno, saglasni smo da se predlog razmotri sa nadležnim institucijama i da se od njih zatraži mišljenje, kako bi se naš predlog ugradio u koncept plana – kazali su iz Opštine Žabljak u obraćanju timu koji je radio Prostorni plan.
Imaju i konkretnu primjedbu na poglavlje "Zaštita predjela", jer nije prihvaćena njihova sugestija da se područje Sinjajevine proglasi regionalnim parkom prirode u cilju zaštite prostora i valorizacije isključivo poljoprivrednih i turističkih kapaciteta (seoskog, odnosno planinskog turizma) i da se na taj način isključi mogućnost izgradnje bilo kakvih vojnih poligona i drugih vojnih objekata, kao i izvođenje vojnih aktivnosti na tom prostoru.
– Vaš odgovor je bio da se predlog može razmotriti sa nadležnom Agencijom za zaštitu životne sredine. Pa, ako može, zašto se onda ne razmotri i ne zatraži mišljenje od Agencije za zaštitu životne sredine; i ne samo od nje nego i od drugih organa ministarstava poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i ekologije, prostornog planiranja i urbanizma? Ova mišljenja treba da pribavi obrađivač plana – kategorični su iz Opštine Žabljak
Što se tiče poglavlja "Saobraćaj", istakli su da ostaju pri predlogu da se predvidi izgradnja aerodroma na Žabljaku, s obzirom da je i Prostorno-urbanističkim planom opštine Žabljak predviđena njegova izgradnja, a takođe i Prostornim planom posebne namjene za durmitorsko područje.
U dokumentu koji je objavila Vlada takođe se ukazuje da ni postojeće bogatstvo Crne Gore nije zaštićeno. Ukazano je da od 357 zaštićenih nepokretnih spomenika kulture više od polovine zahtijeva hitnu stručnu intervenciju, u potpunosti, većoj ili manjoj mjeri.
– Za isto to vrijeme (15 posljednjih godina), nijedan objekat nije proglašen spomenikom kulture, odnosno zvanično, upisom u Centralni registar, nije dobio svojstvo spomenika kulture Crne Gore, iako su već duže od decenije crnogorski stručnjaci svjesni činjenice da na stotine lokacija, arhitektonskih kompleksa, arheoloških lokaliteta, prostornih cjelina i pojedinačnih objekata čeka stručni procjenu, dokumentaciju i valorizaciju – konstatovano je u Mišljenju na Prostorni plan.