
Centralnu administraciju čine uposleni u upravno-pravosudnom sistemu (ministarstva, Skupština, predsjednik, uprave, zavodi, sekretarijati, sudovi, tužilaštva), u zdravstvu i obrazovnom sistemu, podsjećaju iz te nevladine organizacije i napominju da je budžetom za ovu godinu za izdatak ugovora o djelu predviđeno oko 16,6 miliona.
Vlada je nedavno formirala posebnu Komisiju za analizu i praćenje ugovora o djelu i ugovora o obavljanju privremenih i povremenih poslova u potrošačkim jedinicama koje se finansiraju iz budžeta. Kao svoj ključni zadatak ta komisija je najavila da do kraja ove godine broj ugovora o djelu bude smanjen za najmanje 20 odsto, uz očekivanje da će biti smanjeni izdaci za ovu svrhu i potencijalne zloupotrebe u vezi sa zaključenjem ovih ugovora.
Veći broj nevladinih organizacija kontinuirano ukazuje da ugovori o djelu već godinama predstavljaju vid skrivenog zapošljavanja u javnoj upravi i za prijem političkog, rodbinskog ili interesnog kadra u javnu upravu.
Prije dva mjeseca, iz vladine komisije je saopšteno da su utvrdili standardizovanu formu za dostavljanje zahtjeva za angažovanje po osnovu ugovora o djelu i ugovora o obavljanju privremenih i povremenih poslova, a da će sve potrošačke jedinice biti obavezne da dostave i saglasnost Ministarstva finansija o obezbijeđenim finansijskim sredstvima.
Saglasnost na zaključenje ovih vrsta ugovora odnosiće se na period od tri mjeseca, a u pomenutoj komisiji procjenjuju da će na taj način kontinuirano pratiti angažovanja lica po osnovu ovih ugovora, što je, kako je planirano, prvi korak ka sveobuhvatnoj optimizaciji i racionalizaciji javne uprave.
U februaru budžetski korisnici nijesu dostavili potpune podatke o broju ugovora o djelu i ugovora o povremenim i privremenim poslovima, pa im je bio ostavljen rok do 7. marta da to učine, ali više detalja nakon tog perioda nije poznato. Referentni mjesec za utvrđivanje smanjenja broja ugovora o djelu i privremenim i povremenim poslovima je decembar prošle godine.
Kada je riječ o konsultantskim ugovorima, u prošlom mjesecu je za taj izdatak prikazano oko 1,9 miliona eura, kažu iz ASP-a i naglašavaju da podatke uzimaju kao pouzdane samo ako su kao takvi i prikazani.
I konsultantski ugovori često služe kao prikriveno zaposlenje, navode iz ove nevladine organizacije, dodajući da te vrste angažmana dosad nijesu bile "pod lupom".
Trošak u prošlom mjesecu prikazuje više isplata u većim iznosima za konsultantske usluge, ukupno oko 800 hiljada eura, koji bi se mogli cijeniti kao izdaci konsultantskim kućama, ali i veliki broj isplata u iznosima prosječno oko hiljadu eura pojedinačno, ili manje.