
Događaj je okupio predstavnike institucija, organizacija civilnog društva i lokalnih zajednica, s ciljem razmjene iskustava, identifikovanja prepreka i osnaživanja daljih zajedničkih napora na unapređenju položaja Roma i Egipćana, naročito kada je riječ o obrazovanju djece i mladih.
Skup je otvorio Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore Siniša Bjeković, koji je ocijenio da i pored niza inicijativa i dokumenata, i dalje izostaje kvalitativan iskorak u unapređenju položaja RE zajednice.
Kako je naveo, napredak se ne može svesti samo na statističke pokazatelje i formalna poboljšanja u oblasti obrazovanja, već mora biti vidljiv i opipljiv u svim segmentima društvenog života – od pristupa zdravstvenoj zaštiti, zapošljavanju, do osnovnih uslova stanovanja i učešća u donošenju odluka.
Upozorio je da je nedostatak senzibiliteta i empatije prema problemima RE zajednice duboko ukorijenjen u društvu, te da nerijetko postoji otpor da se sagleda stvarna složenost izazova sa kojima se suočavaju.
Uprkos tome, izrazio je nadu koju vidi u sve većem broju mladih pripadnika i pripadnica RE zajednice koji se obrazuju i aktivno uključuju u društvene procese, posebno na univerzitetskom nivou.
- Raduje me rađanje nove generacije Roma i Egipćana, naročito na univerzitetskom nivou. Svaki razgovor sa njima učinio me bogatijim – ne samo za nova saznanja, već i za dublje razumijevanje sopstvenih ograničenja kao društva - kazao je
Bjeković je zaključio da institucije moraju pokazati veću odgovornost, ali i spremnost da konkretno djeluju kako bi svako dijete, bez obzira na porijeklo, imalo jednake šanse da razvija svoje potencijale.
U ime Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija govorila je Svetlana Drobnjak, osvrnuvši se na konkretne mjere koje se preduzimaju u oblasti predškolskog obrazovanja.
U okviru postojećih kapaciteta, kako je ukazala, ministarstvo je nastojalo da doprinese integraciji RE populacije u obrazovni sistem, naročito kroz obezbjeđivanje besplatnog boravka u predškolskim ustanovama za svu djecu iz ove zajednice. Kao važan segment prepoznato je uspostavljanje registra djece koja su pristigla za upis, a kako bi se podstaklo veće uključivanje u sistem, sprovedene su promotivne kampanje u 12 opština, i to na romskom, crnogorskom i albanskom jeziku.
Ona je ovom prilikom takođe istakla napore koji se ulažu u identifikaciju djece iz RE populacije koja su uključena, ali i onih koja nijesu obuhvaćena sistemom predškolskog obrazovanja.
- Ovakav registar omogućava pravovremeno djelovanje, unapređenje položaja djece i prevenciju napuštanja obrazovanja tokom školovanja - kazala je.
Ispred Ministarstva za ljudska i manjinska prava, Irena Rakočević ukazala je na ozbiljnost situacije u kojoj se društvo nalazi – da ni za 1,17 odsto ukupnog stanovništva, koliko broji RE populacija, još uvijek nijesmo u mogućnosti da obezbijedimo osnovne uslove za dostojanstven život.
Istakla je potrebu da svako, iz svoje pozicije, da doprinos ovoj temi, jer je riječ o pitanju koje se tiče svih nas. Dokle god to ne postane kolektivna obaveza, ozbiljni pomaci će, kako je zaključeno, izostajati.
Rakočević tokom panela iznijela je i zabrinjavajuće podatke o pricentu romske djece koja prijevremeno napuste školovanje:
- Čak tri odsto djece iz RE populacije koja upišu osnovnu školu napuštaju obrazovanje već nakon prvog razreda. Nakon završetka osmog ili devetog razreda, više od 80 odsto djece prekida školovanje, a procenat je još veći kada su u pitanju djevojčice - kazala je.
Direktorica Juventasa, Ivana Vujović, istakla je da i pored vidljivog napretka, on i dalje nije dovoljan.
- Progres postoji i ne možemo ga negirati, ali nije dovoljno brz da odgovori na potrebe novih generacija. U nekim segmentima stanje se čak pogoršava – naročito kada je riječ o uslovima stanovanja. Zajednice koje žive na rubu siromaštva često su prinuđene na rizične strategije preživljavanja, što povećava stopu kriminaliteta, a institucije nijesu učinile dovoljno da to spriječe. U odnosu na obrazovanje, potrebno je obezbijediti pristup sadržajima za najmlađe na materenjem jeziku, poboljšati kvalitet dopusnke nastave, podržeti i proširiti programe podrške u učenju i poboljšati ptistup kvalitetnom i besplatnom produženom boravku koji uključuje podršku u završavanju domaćih zadataka - kazala je Vujović.
U okviru drugog panela, koji je bio fokusiran na terenska iskustva, govorili su Jovan Bojović, programski direktor Juventasa, i Nikola Raičević iz Udruženja za podršku Roma i Egipćana.
Bojović navodi da obrazovanje ima presudnu ulogu u stvaranju temelja za uspješnije školovanje romske djece.
- Kroz kvalitetan obrazovni proces moguće je umanjiti razlike koje se javljaju tokom školovanja, a koje često proizilaze iz nepovoljnih početnih uslova. Učenje i usvajanje vještina u obrazovnom okruženju pomaže djeci romske nacionalnosti da lakše savladaju jezik, što direktno utiče na njihov školski upsjeh i opštu integraciju - kazao je on.
Bojović takođe upozorava i na to da sistemska pravna podrška romskoj djeci i njihovim porodicama još uvijek nije dovoljno razvijena. Mehanizmi poput besplatne pravne pomoći, kaže, često nijesu prilagođeni realnim potrebama zajednice, pristup im je otežan jezičkim barijerama, komplikovanim procedurama i nedostatkom povjerenja
Raičević je ukazao na pozitivna iskustva iz Berana, gdje je postignut napredak u upisu romske djece u vrtiće i predškolske ustanove.
On je takođe napomenuo da njihova organizacija, i ako relativno mlada, daje značajne doprinose na unapređenu stepena upisa re zajednice u sve nivoe i sisteme školstva i obrazovanja.
- Uz podršku relevantnih institucija, trudimo se da svako dijete završi makar osnovno obrazovanje. Ključnu ulogu u tome imaju romski medijatori u obrazovnim ustanovama, koji doprinose motivaciji djece, kao i boljoj komunikaciji sa roditeljima i zajednicom - kazao je on.
Organizacija Juventas ovim događajem nastavlja s naporima da, u saradnji sa institucijama i lokalnim akterima, doprinese sistemskim promjenama i unapređenju položaja RE zajednice u Crnoj Gori, sa posebnim fokusom na obrazovanje kao osnovu svakog daljeg napretka.
Ovaj događaj realizovan je u sklopu projekta “Dječija animirana serija na romskom jeziku” koji sprovodi Juventas a finansira Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava.