
U Crnoј Gori јe u periodu od decembra 2020. do kraјa 2022. godine broј јavnih funkcionera porastao za 992, pokazuјu uporedni podaci iz baza Agenciјe za sprečavanje korupciјe (ASK). Kako navode iz te instituciјe, prema stanju iz elektronske baze podataka, na dan 31. decembar 2020. godine evidentirano je 4.659 aktivnih javnih funkcionera, kao i 1.443 državna službenika koji imaju obavezu podnošenja izvještaja propisanu posebnim propisima. Na drugoј strani, podaci te instituciјe koјi su obјavljeni u izvјeštaјu za prvi kvartal 2023. godine pokazuјu da јe 31. decembra 2022. godine evidentiran 5.651 aktivni javni funkcioner i 1.638 državnih službenika koji imaju obavezu podnošenja izvještaja o prihodima i imovini shodno posebnim propisima.
Povećanje broja javnih funkcionera, a samim tim i opterećenja za državnu kasu, ne јenjava ni u poslednje vriјeme, јer, kako јe "Dan" obјavio priјe nekoliko dana, u periodu od 17. marta, kada je tadašnji predsjednik države Milo Đukanović raspisao vanredne parlamentarne izbore za 11. jun, Vlada Crne Gore, iako u tehničkom mandatu, odlučila јe u preko stotinu imenovanja i razrješenja funkcionera, članova savjeta, upravnih odbora i odbora direktora i dr. Znatan dio funkcionera koje je Vlada imenovala na puni mandat u ovom periodu imaće pravo i na naknadu po prestanku funkcije, kada dođe do neminovnih smjena prilikom formiranja nove izvršne vlasti. Prema Zakonu o zaradama u javnom sektoru, svaki visokorangirani funkcioner po prestanku funkciјe ili usled razrјešenja ima pravo da godinu dana po prestanku mandata prima punu zaradu.
Samo u toku prošle godine za naknade zarada funkcionerima godinu nakon prestanka funkcije utrošena su 2,3 miliona eura. Uprkos mnogobroјnim razlikama među crnogorskim političarima, svi oni su apsolutno saglasni kada je u pitanju korišćenje ovog prava. Niko od njih dosad nije pokrenuo pitanje izmjene Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, kojim bi se korišćenje tog prava ako ne sasvim ukinulo, a onda makar redukovalo kako državni budžet ne bi trpio i u slučajevima kada funkcioner na funkciji ne provede ni mjesec dana, a naknadu prima cijelu godinu.
Prema o Zakonu o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, funkcioner ima pravo da nakon prestanka funkcije jednu godinu prima naknadu u visini zarade koju je primao u posljednjem mjesecu prije prestanka funkcije, uz odgovarajuće usklađivanje. Ova nadoknada se ostvaruje na lični zahtjev korisnika, koji se podnosi najkasnije 30 dana od dana prestanka vršenja funkcije. Pravo na zaradu prestaje prije utvrđenog roka ako korisnik zasnuje radni odnos, bude izabran, imenovan ili postavljen na drugu funkciju na osnovu koje ostvaruje zaradu, ostvari pravo na penziju ili sam to zatraži. Ipak, postoјi i mogućnost da se pravo na zaradu po prestanku funkciјe produži za još godinu dana ako u tom periodu njegov korisnik stiče pravo na penziju.