
On je, govoreći povodom 19 godina od obnove nezavisnosti Crne Gore kazao da država nije u stanju da izgradi institucije i da je narod zaglavljen u podjelama i međusobnim nepovjerenjima. Popović je istakao da bi Crna Gora mnogo više odlučivala o svojoj sudbini u državnoj zajednici sa Srbijom nego što to sada može, i tek što će moći, odnosno neće moći, ako postane članica Evropske unije.
• Od obnove nezavisnosti Crne Gore prošlo je 19 godina, kako Vi vidite danas našu državu?
– Dobili smo nezavisnost, izgubili suverenost. Država koja nije u stanju da izgradi institucije, i narod zaglavljen u podjelama i međusobnim nepovjerenjima. Jedina dobra stvar koja se dogodila, uz sve propuste pa i mnoga razočarenja, jeste konačni pad bivšeg režima 30. avgusta 2020. godine, koji je glavni vinovnik svega lošeg što se Crnoj Gori u posljednje tri decenije desilo.
• Da li smatrate da bi bilo bolje da je Crna Gora ostala u zajednici sa Srbijom? Zašto?
– Ono u šta sam siguran, to je da bi Crna Gora mnogo više odlučivala o svojoj sudbini u državnoj zajednici sa Srbijom nego što to sada može, i tek što će moći, odnosno neće moći, ako postane članica EU. Ali, u to ćemo se uvjeriti kada, i ako se to ikada desi! Otprilike, koliko se pita u NATO-u, kao njegova država članica. Ali, to je, da budem pošten, i većinska odluka građana Crne Gore. Frapantno je da danas u Crnoj Gori, od stranaka koje imaju parlamentarni status, nema niti jedne koja bi bila bar evroskeptična, ako baš nije u potpunosti protiv učlanjenja Crne Gore u tu nakaradnu tvorevinu, zvanu EU.
• Možete li izdvojiti neke od prednosti nezavisnosti Crne Gore, a i nedostatke?
– Za to bi mi trebalo malo više vremena da se prisjetim, ali jedno je sigurno. Više niko ne može, za sve loše što nam se dešava, optuživati bilo koga drugog, do sebe same. Doduše, stranke bivšeg režima, koje su na antisrpstvu gradile crnogorsku nezavisnost, valjda po inerciji, i dalje za sve loše krivicu traže u Srbiji i Srbima. Ne shvataju da su upravo zbog toga i izgubile vlast, kao što se zbog toga nikada više neće ni vratiti na vlast! Ne može Crna Gora svoju samobitnost graditi na negaciji petrovićevske i pretpetrovićevske ere, izmišljajući neki novi identitet zasnovan na mržnji prema svemu srpskom. Tačnije, prema svom istorijskom trajanju kroz vjekove.
• Smatrate li da je referendum o nezavisnosti Crne Gore pokraden?
– Pa, Bijela knjiga, koju smo na jedvite jade objavili, o tome najbolje svjedoči. To je zbornik dokumenata iz Republičke referendumske komisije. Ne samo da je niko nije smio štampati u Crnoj Gori, nego ni distribuirati. Mi smo je štampali u štampariji "Grafičar" iz Užica, izdavač je bila izdavačka kuća Narodne stranke, "Narodna misao", čiji sam bio izdavač, zajedno sa Momčilom Miljanićem. Knjiga je objavljena zahvaljujući dobročinstvu i aktivnom učešću ljudi iz SNP-a, DSS-a i Narodne stranke, sa posebnim naglaskom na ličnom doprinosu mog velikog prijatelja i stranačkog saborca, Jovana B. Markuša. Dijeljena je besplatno svim zainteresovanim građanima. Nažalost, nismo imali mogućnosti da je odštampamo u većem broju od 5.000, koliko ih je tada odštampano. Knjiga ima preko 1.250 stranica. Kasnije će je u digitalnom izdanju objaviti IN4S.