
Za aktuelnog vršioca dužnosti (v.d.) direktora Dušana Drakića glasali su predsjednik Savjeta ASK Pavle Ćupić, članovi Slavica Mirković i Mladen Tomović. Protiv njegovog izbora bila je članica Savjeta Aleksandra Vukašinović, dok je uzdržana ostala Dragana Šuković. Kandidatkinja Milica Milutinović dobila je jedan glas podrške od Ćupića, protiv njenog izbora bile su Vukašinović i Mirković, dok su uzdržani bili Tomović i Šuković.
Glasanju je prethodilo saslušanje Milutinović i Drakića, koji su članovima Savjeta predstavili svoj plan rada u slučaju izbora, kao i priroritete u radu i ključne izazove koje prepoznaju u radu ASK.
Milutinović je ocijenila da ASK u nekim ključnim situacijama nije uradila apsolutno ništa, posebno apostrofirajući prostorno planiranje, kao oblast u Crnoj Gori koja je, kako je kazala, najviše pogođena korupcijom. Kao posebno problematičnu pojavu istakla je pitanje ugovora o djelu, poručujući da se radi o klasičnoj zloupotrebi radnika.
– Agencija treba da se bavi time, mora da bude neko ko će voditi računa o nečemu što je klasična koruptivna pojava – naglasila je ona.
Milutinović je dodala da je korupcija u oblasti radnih odnosa jedan od najčešće zastupljenih vidova korupcije. Ona je istakla da je Vlada kroz ovakve angažmane jedan od najvećih kršilaca prava radnika u državi i da se to maltene možete podvesti pod rad na crno.
Milutinović kazala da je i sama jedna od žrtava nakaradno ugovorenog radnog odnosa. Smatra spornim to što sistem unutrašnje kontrole uopšte ne funkcioniše u pojedinim institudžijama, ocjenivši lošom saradnju ASK i tužilaštva.
– Smatram da u državnoj upravi, nezavisno od rada Agencije, mora postojati sistem tzv. čišćenja iskvarenih službenika koji nanose ozbiljnu štetu ugledu institucije u kojoj rade. Država zaslužuje Agenciju koja će češće da reaguje po službenoj dužnosti – naglasila je ona, dodajući da političke partije prave konfuziju u državi i da je politička korupcija kao pojava ozbiljno zastupljena u Crnoj Gori.
Na pitanje predsjednika Savjeta Pavla Ćupića šta vidi kao tri najveća izazova sa kojima se ASK suočava i kako planira da odgovori na njih ako bude izabrana, Milutinović je ocijenila da se Agencija mora kadrovski jačati i da treba zaposliti mnogo veći broj službenika, posebno za provjeru imovine, kontrolu finansiranja političkih partija i zaštitu zviždača.
Na pitanje članice Savjeta Aleksandre Vukašinović u kojim slučajevima smatra da je Agencija trebalo da reaguje a nije po sopstvenoj inicijativi, Milutinović je ukazala na slučaj donošenja planskih dokumenata. Ukazala je da je Agencija dala odlično mišljenje kada je u pitanju sporazum sa Emiratima. Odgovarajući na pitanje Dragane Šuković šta bi uradila ako bi po dolasku ASK zatekla ugovore o djelu, Milutinović je kazala da ugovor o djelu može biti izrada sajta, a da bi raskinula sve što nije predviđeno pravilnikom.
Članica Savjeta Slavica Mirković pitala ju je da li uviđa razliku između sadašnjeg i prethodnog menadžmenta ASK i šta bi bili njeni prioriteti po dolasku na funkciju direktora.
– Prve nedjelje bih tražila sastanak sa premijerom i ministrom prostornog planiranja. Reagovala bih prve nedjelje kada je u pitanju donošenje najavljene prostorne dokumentacije – ukazala je ona, dodajući da je za vrijeme prethodnog menadžmenta bilo mnogo propusta, pohvalivši rad sadašnjeg menadžmenta i ubrzan rad na pojedinim predmetima, koje je, kako je dodala, prethodna direktorica držala u fioci.
Kandidat za direktora ASK Dušan Drakić je u svom izlaganju ukazao na to što Crna Gora, poslije 20 godina postojanja propisa koji regulišu ovaj oblast, nema skoro nikakve rezultate na polju kontrole imovine javnih funkcionera i praćenja njihovog životnog stila. Posebno je istakao problem (ne)povjerenja u ASK, ukazujući da je riječ o dosta urušenoj instituciji, s izraženim kadrovskim i tehničkim problemima, dodajući da Agenciji fali 50 odsto kadra.
– Nezakonito bogaćenje i provjera životnog stila funkcionera je srž Agencije. Tu smo možda najmanje ostvarili. Mediji i NVO su tu bili proaktivniji, a Agencija je često bila ispod radara i nije se time bavila koliko treba – ocijenio je on.
Drakić smatra da je neophodan rad na vraćanju povjerenja u ASK, ali i edukaciji, gdje bi se određenim kampanjama građanima objasnilo ono što rade i zašto je neka odluka donesena.
– Moramo da uspostavimo sistem da će jedno isto ponašanje dovesti do iste odluke. Moramo imati predvidivost u ponašanju i sprovođenju zakona. Ne smije biti selektivnosti – poručio je Drakić.
On je ocijenio da je Agencija potrebna crnogorskom društvu, ali ona koja će u potpunosti ispuniti svoje nadležnosti, dodajući da je to dosad bilo nekih 40-50 odsto u dosadašnjih skoro 10 godina postojanja.
Na pitanje Mladena Tomovića koji bi bili njegovi prioriteti u prvoj godini direktorskog mandata, Drakić je kazao da bi to bilo priroitetnije bavljenje životnim stilom javnih funkcionera, ali i unutrašnja organizacija, popunjavanje kadra, izmjena sistematizacije, prelazak na elektronski način rada i eletkronsku bazu, povezivanje s bazama podataka institucija, kao i razmišljanje o upotrebi vještačke inteligencije.
– Moramo dati odgovor na pitanja koja javnost zanimaju. Najveći problem i ono što proizilazi iz svega ovoga je vraćanje povjerenja u rad Agencije. Mi smo ga nažalost izgubili – naglasio je on.
Ćupića je interesovalo kako planira da unaprijedi rad Agencije u pogledu prijavljene imovine i stvarnog životnog stila funkcionera. Drakić je kazao da je dobra baza to što imaju sve imovinske kartone funkcionera od 2004. ali da je problem zastara koja je oročena na 10 godina.
– Sve ono što se dešavalo prije maja 2015. je ušlo u zastaru i Agencija ne može da se bavi tim predmetima. Rad sa tužilaštvom i jedinicom za pranje novca je ovdje ključan. Planiramo dosta obuka i donošenje akata koji će propisati kako će službenici agecije i drugih institucija da rade u ovoj oblasti – precizirao je on.
Prije glasanja o kandidatima, član Savjeta Mladen Tomović tražio je od kolega da se izjasne da li smatraju da bi zbog glasanja o Drakiću bio u potencijalnom konfliktu interesa, jer mu je ranije bio punomoćni. Nakon glasanja, Savjet je ocijenio da nema većinu da je Tomović u sukobu interesa.