ŽABLJAK / -FOTO: CG NEWS
07/02/2025 u 10:59 h
Ana OstojićAna Ostojić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Skijalište na Savinom kuku ne smije se širiti

Postojeće skijalište na Savinom kuku, shodno mišljenju Uneska, ne bi se smjelo širiti, ukazano je u primjedbama revizora na Nacrt izmjena i dopuna Prostorno-urbanističkog plana (PUP) opštine Žabljak, u kojem se navodi da je na lokalitetu Savin kuk planirana dogradnja postojećeg skijališta.

Savjet je dao pozitivno mišljenje na nacrt tog dokumenta, ukazujući da je neophodno uvažiti istaknute primjedbe u Predlog izmjena i dopuna PUP-a.

Jedna od primjedbi je da bi u planu trebalo prikazati granice Nacionalnog parka Durmitor iz 2013, dok stručni tim obrađivača plana smatra da bi pitanje tih granica trebalo rješavati na nivou Prostornog plana Crne Gore (PPCG 2040)

Na primjedbu arhitekte Veljka Radulovića da je u nacrtu plana navedeno da je na lokalitetu Savin kuk planirana dogradnja postojećeg skijališta, a da je Unesko ukazao da postojeća skijaška infrastruktura treba da ostane u okvirima istog ograničenog područja, ne dozvoljavajući ekspanziju ili proširenje, obrađivač je na ovu konstataciju naveo da je potrebna korekcija u PPPN za durmitorsko područje, te da za to nije nadležan PUP.

Radulović je ukazao na važnost "zelenih kapija" grada i da ih treba obuhvatiti Generalnim urbanističkim rješenjem (GUR) i zaštititi u punom postojećem kapacitetu. Prva "zelena kapija", kako se navodi, nalazi se između hotela "Enigma" i "Planinka", sa obje strane puta, a druga kod "Javorovače". Obrađivač plana je prihvatio ovu primjedbu.

Prostorni planer Ljiljana Đondović dala je više primjedbi na nacrt PUP-a, ali je konstatovala da je, zbog velikog kašnjenja u donošenju tog planskog dokumenta, što povlači posledice ograničenja razvoja ove opštine, saglasna da plan ide u proceduru, s tim da se u daljim fazama koriguje prema primjedbama.

Potrebne zelene površine u gradu

Šumarski inženjer Slobodan Stijepović konstatovao je da je urbanizacija centralnih dijelova Žabljaka dovela do značajnog smanjenja zelenih površina i gradskog zelenila, te da su izgradnja objekata u urbanoj sredini i zauzetost privatnih parcela dodatno smanjile dostupne prostore za parkove i zelene površine, što, kako je ukazao, negativno utiče na kvalitet života stanovnika.

– Imajući u vidu da se radi o prestonici ekološke države, prioritet treba dati očuvanju i proširenju zelenih zona, koje nisu samo ambijentalno-estetski, već i ekološki i turistički zahtjev. S obzirom na brojne neizgrađene površine van užeg gradskog jezgra, koje je moguće urbanizovati neophodnim objektima, planeri bi trebalo da usmjere napore ka zaštiti centralnih gradskih područja i njihovoj prenamjeni u zelene oaze. Preporučuje se da se sve dostupne parcele u centralnim djelovima grada iskoriste za izgradnju gradskih parkova, koji bi poboljšali ekološku ravnotežu, povećali privlačnost grada za turiste i pružili bolje uslove za život njegovih stanovnika – smatra Stijepović.

Građevinski inženjer Simeun Matović naveo je u svojim primjedbama da je potrebno da obrađivač plana objasni na koji način je procijenjeno da je u zoni šireg centra grada potrebno oko 500 novih parking mjesta. On je sugerisao da se ostavi mogućnost da se uz kolovoz saobraćajnice prema Crnom jezeru, do rampe, omogući izgradnja parking mjesta, s obzirom da je parkinga na toj lokaciji veliki problem.

Inženjer građevinarstva Nikola Spahić smatra da je potrebno hitno isključiti postojeći uređaj za prečišćavanje voda i ugraditi kvalitetan uređaj koji će biti potrebnog kapaciteta, sa tehnologijom koja će garantovati da neće imati uticaja na zagađivanje okoline i podzemnih voda.

– Sistem gradskog vodovoda mora biti propisano preprojektovan i dograđen. Treba isključiti sve septičke jame i umjesto njih ugraditi uređaje za biološko prečišćavanje bez primarnih taložnika i sa stepenom prečišćavanja 95–98 odsto – naveo je Spahić u primjedbama na nacrt PUP-a.

On je ukazao da Žabljak ima 4.000 kuća i da u ljetnjem periodu to znači da u njemu boravi 16.000 stanovnika.

– Treba detaljno analizirati ima li dovoljno vode i može li se tolerisati velika količina cjevovoda od azbesta, koji se moraju što prije zamijeniti odgovarajućim jer su opasni po ljudsko zdravlje – konstatovao je Spahić.

 

 

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Izdvojeno

20. mart 2025 05:46