
- Ponovo se u medijima pojavljuju pisanja o zloupotrebama državnih subvencija namijenjenih zapošljavanju osoba sa invaliditetom. I, nažalost, to nije prvi put. To je upravo ono na šta sam više puta ukazivao: kada država nema čvrst sistem kontrole, a socijalna pravda postane alat za finansijsku dobit, rezultat su fiktivna radna mjesta, naduvane zarade i sistemsko urušavanje povjerenja. Kao neko ko je aktivno uključen u borbu za dostojanstvo svih građana, a naročito osoba sa invaliditetom, predložio sam konkretne izmjene i dopune Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji – dio tih rješenja našao se i u radnoj verziji Nacrta koju je pripremilo Ministarstvo rada. Ohrabruje me što dijelimo isti pogled na suštinu problema i potrebu za ozbiljnom reformom - istakao je Spaić u izjavi dostavljenoj medijjma.
Prema njegovim riječima, neki od ključnih predloga su, između ostalih, ograničenje iznosa subvencija na visinu prosječne bruto zarade u Crnoj Gori.
- Da spriječimo apsurde u kojima se prijavljuju zarade od 3.000 ili 5.000 eura za poslove koji to ni približno ne opravdavaju. Diferenciranje nivoa podrške: 75% za teški, 50% za umjereni, 40% za laki invaliditet – jer sistem mora biti pravedan, ne generalan. Takođe, povećanje kaznene politike za one koji izbjegavaju zakonsku obavezu zapošljavanja lica sa invaliditetom. Revizija postojećih rješenja o invaliditetu, kako bi se razlučilo ko zaista ima potrebu, a ko je sistem zloupotrebio - navodi Spaić.
Podsjeća da je, nakon pritiska dijela predstavnika NVO sektora, Ministarstvo rada formiralo novu radnu grupu za izradu izmjena zakona.
- Pozdravljam taj potez kao gest dijaloga, razumijevanja i spremnosti na saradnju aktuelne Vlade Crne Gore. Želim otvoreno da kažem: izmjene ovog zakona moraju da se dogode. Ne radi umanjenja tuđih prava, već radi zaštite dostojanstva svih osoba sa invaliditetom i stabilnosti sistema. Ovo nije borba protiv nekoga – već borba za sistem koji štiti, podržava i unapređuje stvarnost onih kojima je ta podrška zaista potrebna. Dužni smo da radimo zajedno – institucije, organizacije, politika, struka. Ne da bismo se jedni drugima svidjeli, već da bismo stvorili sistem u kojem će osoba sa invaliditetom biti zaposlena zbog svojih sposobnosti, uz podršku, a ne zbog tuđeg interesa ili sažaljenja. Vrijeme je za reformu. Vrijeme je za pravdu. Vrijeme je za dostojanstvo. Moja je dužnost da u toj borbi dam svoj doprinos - zaključuje Spaić.