
Ugovore sa Fondom, koji ističu 31. marta ove godine, ima 179 privatnih stomatoloških ordinacija koje pružaju stomatološke usluge osiguranicima. Prema riječima Duborije, Stomatološka komora Crne Gore preduzima korake da zaštiti dostojanstvo struke.
Ona je poručila da čekaju odluku komore i usaglašavanje stavova ugovarača, odnosno stomatoloških ordinacija, što će biti poznato narednih dana.
– Pregovore ćemo nastaviti, ali nam je u Fondu saopšteno da neće da pregovaraju o budžetu, da je on usvojen za 2025. godinu i da nijesu odgovorni što je došlo do smanjenja. Nakon sastanka, kada smo predočili kolegama detalje razgovora, naišli smo na veliko negodovanje. Vidjećemo kakvo će biti većinsko raspoloženje stomatologa, da li ćemo odlučiti da raskinemo ugovore sa Fondom, istakla je Duborija.
Skupština Stomatološke komore dan ranije je saopštila da kreću u pregovore za povećanje budžeta, najavljujući generalni štrajk ukoliko njihovi zahtjevi ne budu prihvaćeni. Predsjednica Skupštine Stomatološke komore Crne Gore dr Jelena Bulajić kazala je da, pored povećanja budžeta, zahtijevaju uvođenje fiksne fakture na osnovu broja pacijenata, usklađivanje cijene sa uslugom (koliko se uradi, toliko da bude plaćeno), ograničavanje broja pacijenata do 1.200 i da se preispitaju obaveze na pripravnost i dežurstva.
Komora je reagovala nakon što je budžet FZO za stomatologiju snižen sa prošlogodišnjih šest miliona na 5.600.000 eura za 2025.
– Imajući u vidu da se u privatnim ordinacijama koje imaju ugovor sa FZO liječi 140.000 građana, u praksi to znači da je FZO djeci, studentima, porodiljama, penzionerima i osobama sa invaliditetom, opredijelio tačno 40 eura godišnje za stomatološke usluge. Sve ove osjetljive kategorije populacije nemaju alternativu, osim da te usluge plaćaju po punim cijenama u privatnim ustanovama, upozorili su iz Stomatološke komore.
Prema riječima Duborije, predstavnici Fonda juče se nijesu saglasili ni sa zahtjevom da se broj pacijenata ograniči do 1.200, jer smatraju da je to teško izvodljivo.
– Dobili smo jedino obećanje da će mijenjati način obračuna usluga, koji je na neki način nas ucjenjivao da od 2012. godine radimo neograničeno, a da budemo plaćeni onoliko koliko su oni planirali. Ipak smo otvorili neke teme, čini mi se da smo ih informisali o mnogo toga sa čim nijesu bili upoznati. Direktor Fonda dr Vuk Kadić i njegovi pomoćnici posvetili su nam vrijeme i saslušali šta smo imali da kažemo. To je korak naprijed u odnosu na prethodno vrijeme. Lično mislim da je ovo pomak u odnosu na komunikaciju sa Fondom, kazala je Duborija.
Podsjećamo da su u Fondu zdravstva nedavno precizirali u izjavi za "Dan" da su predložili isti budžet za stomatologiju kao prethodne godine, što nije prihvaćeno od strane Ministarstva finansija.
Iz komore su dan ranije poručili da će, ukoliko dogovor sa nadležnima izostane, stupiti u generalni štrajk o čemu će izvijestiti međunarodnu zajednicu na čelu sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom.
– Relevantne internacionalne institucije biće obaviještene o tome da su djeca u Crnoj Gori, u tom slučaju, ostala bez preventivnih i terapijskih stomatoloških usluga, uključujući plombiranja, ekstrakciju zuba, kompletno liječenje bolesti usta i zuba, oralno-hirurških zahvata i izradu protetike, kazali su iz Stomatološke komore.