С јучерашњег засиједања СОБ-а / -предсједник
08/02/2025 u 19:30 h
Ana OstojićAna Ostojić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Za Lazarevića još traže "optimalno rješenje"

Brigadni general Zoran Lazarević i dalje je načelnik Generalštaba Vojske Crne Gore (VCG), a ni nastavak sjednice Savjeta za odbranu i bezbjednost, koja je započela 11. oktobra, nije donio rješenje za probleme u vojnom vrhu.

Zahtjev ministra odbrane Dragana Krapovića da se Lazarević smijeni sa funkcije načelnika GŠV još je na čekanju, a juče održana sjednica Savjeta po tom pitanju završena je zaključkom da će se izvršiti dodatne konsultacije između kabineta predsjednika Crne Gore i ministra odbrane u cilju pronalaženja optimalnog rješenja.

SOB je 11. oktobra prošle godine zasjedao povodom pisma koje je načelnik GŠV uputio članovima tog tijela, u kojem je Krapovića optužio za djelovanje koje šteti VCG. Krapović je još krajem avgusta uputio predlog za smjenu Lazarevića, ali od tada do danas Savjet za odbranu i bezbjednost nije postigao neophodni konsenzus po tom pitanju, s obzirom da se smjeni prvog čovjeka vojske protivi predsjednik države.

Učešće u NSATU samo na teritoriji zemalja NATO-a

Savjet je utvrdio Predlog odluke o angažovanju pripadnika Vojske Crne Gore u NATO aktivnosti pružanja bezbjednosne pomoći i obuke za Ukrajinu (NATO Security Assistance and Training for Ukraine – NSATU).

– Članovi Savjeta usaglasili su stav da se aktivnosti pripadnika Vojske Crne Gore u okviru NSATU mogu realizovati isključivo na teritoriji neke od zemalja NATO-a. Savjet za odbranu i bezbjednost će utvrđeni predlog dostaviti Skupštini Crne Gore na razmatranje i odlučivanje – saopšteno je iz Milatovićevog kabineta.

Krapović i Lazarević su u međuvremenu nastavili da razmjenjuju optužbe, što je rezultiralo međusobnim podnošenjem tužbi i krivičnih prijava, a načelniku GŠV su već mjesecima zabranjene aktivnosti u inostranstvu.

Iz Milatovićevog kabineta juče je saopšteno da je juče u vili "Gorica" završena 36. i održana 37. sjednica Savjeta za odbranu i bezbjednost kojom je predsjedavao predsjednik Crne Gore, a u radu su učestvovali predsjednik Skupštine Andrija Mandić i premijer Milojko Spajić. Sjednici su, po pozivu, prisustvovali i ministri odbrane i unutrašnjih poslova, Dragan Krapović i Danilo Šaranović, načelnik GŠV Zoran Lazarević, v.d. direktora Uprave policije Lazar Šćepanović, savjetnik predsjednika Dejan Vukšić i premijerov savjetnik Todor Goranović.

– Savjet je završio 36. sjednicu sa zaključkom da će se izvršiti dodatne konsultacije između kabineta predsjednika Crne Gore i kabineta ministra odbrane u cilju iznalaženja optimalnog rješenja – saopšteno je nakon sjednice SOB-a.

Na 37. sjednici SOB-a, kako je saopšteno iz Milatovićevog kabineta, Šaranović i Šćepanović su upoznali članove Savjeta sa bezbjednosnom situacijom u Crnoj Gori.

– Savjet je donio zaključak da se zakaže posebna sjednica u širem sastavu na kojoj će biti razmatrana bezbjednosna situacija u zemlji, uključujući i predlog dopune Strategije nacionalne bezbjednosti – navodi se u saopštenju.

Predsjednik Skupštine Andrija Mandić predložio je juče članovima SOB-a da se transnacionalni karteli za šverc droge proglase terorističkim organizacijama. Mandić je nakon sjednice kazao da je Milatoviću i Spajiću predložio dopunu Nacionalne strategije bezbjednosti u dijelu političkog uticaja organizovanog kriminala i proglašavanje transnacionalnih kartela za šverc droge terorističkim organizacijama.

– Uzimajući u obzir bezbjednosne rizike i prijetnje, kao i jaki uticaj struktura transnacionalnog organizovanog kriminala na institucije države, iskazao sam stav da je neophodno što je prije moguće pristupiti usvajanju posebnog zakona o borbi protiv terorizma – saopštio je Mandić.

Smatra da bi taj zakon stvorio nova pravna oružja i osnažio kapacitete državnih organa u borbi protiv terorizma, omogućio sprovođenje važnih javnih politika i eliminisao opstrukcije u izvršavanju obaveza iz poglavlja 23 i 24 u pregovorima sa Evropskom unijom (EU).

On je istakao da bi se u izradi tog zakona crnogorska stručna javnost, eminenti poznavaoci bezbjednosnih prilika i predstavnici građana vodili najboljom međunarodnom praksom i iskustvima.

– Posebno ističemo Sjedinjene Američke Države (SAD), sa čijim nadležnim državnim organima i bezbjednosnim agencijama treba uspostaviti neposrednu saradnju u ovoj oblasti – rekao je Mandić, navodeći da su članovi Savjeta snažno pozdravili ovu inicijativu.


 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
14. mart 2025 22:02