
Iz te zdravstvene ustanove su rekli da se vakcinacija obavlja radnim danima direktno u dogovoru sa timovima izabranih doktora za djecu.
Kako su naveli, termini vikendima se organizuju kao dodatna mogućnost za svu djecu, bez obzira na to da li su direktno pozvani i da li imaju izabranog doktora ili ne, a naročito za one koji kasne sa primanjem određenih doza vakcina.
Iz Instituta su upozorili da se dodatni termini organizuju usljed niskih obuhvata vakcinacijom pojedinim vakcinama iz kalendara redovne vakcinacije.
- Ovom prilikom naglasili bismo značaj vakcinacije protiv hepatitisa B za svu djecu rođenu tokom 2019, 2020, 2021. i 2022. godine, koja nijesu primila tri doze vakcine protiv hepatitisa B, jer je prethodnih godina bilo perioda kada je ta vakcina povremeno nedostajala - kaže se u saopštenju.
Iz IJZ-a su istakli da su, takođe, obuhvati MMR vakcinom i dalje na niskom nivou, da značajan broj djece kasni sa vakcinacijom i da se slučajevi morbila detektuju i u Crnoj Gori.
Oni su, takođe, pozivali sve roditelje da iskoriste mogućnost i zaštite djevojčice i dječake uzrasta od devet do 14 i od 15 do 18 godina vakcinom protiv humanog papiloma virusa.
Vakcinacija je, kako su poručili iz IJZ-a, djelotvorna i pouzdana mjera za sprečavanje i suzbijanje obolijevanja od infektivnih bolesti.
Oni su naglasili da je pravovremena vakcinacija djece, kao i sustizanje vakcinacije za one koji kasne sa njom, od suštinske važnosti.
- Vakcinacija ne samo da štiti vakcinisane osobe, već pomaže u sprečavanju širenja uzročnika bolesti u zajednici i kolektivnim imunitetom obezbjeđuje zaštitu i za one koji zbog medicinskih razloga ne mogu biti vakcinisani - kaže se u saopštenju.