
Na protestu, koji je organizovala NVO "Montenegroerlajnz – bivši zaposleni", nekadašnji radnici MA tražili su i smjenu sudije Privrednog suda koji vodi stečajni postupak.
Bivši radnici izrazili su nezadovoljstvo radom stečajnog upravnika Milana Radulovića i sudije Ivana Kovačevića, jer, kako je saopšteno, već četiri godine od kada je proglašen stečaj u MA, povjerioci nisu isplaćeni, a nije prodata ni imovina bivše državne avio-kompanije.
Kako je kazao bivši radnik MA Miljan Perović, zaposleni traže smjenu Radulovića i Kovačevića zbog netransparentnosti i grešaka koje su napravljene tokom stečajnog postupka.
On je saopštio da je NVO "Montenegroerlajnz – bivši zaposleni" detaljno obrazložila sve greške na koje ukazuju, o čemu su pismom obavijestili i Ministarstvo pravde i Delegaciju Evropske unije u Crnoj Gori, a poslije protesta isti dokument je predat i predsjedniku Privrednog suda.
– Stečajni upravnik i sudija produžavaju stečajni postupak bez razloga, ne prodaju imovinu MA. A mi dok se ne okonča stečaj ne možemo tužiti vlasnika, u našem slučaju državu – kazao je Perović.
Naveo je da od dana proglašenja stečaja u Montenegroerlajnzu 354 zaposlena nijesu dobila ni cent potraživanja od sedam plata i tri i po godine radnog staža, koje im se duguju, a što ukupno iznosi 17 miliona eura.
Perović je saopštio da bivši radnici MA samo na ima zarada potražuju između dva i tri miliona.
Istakao je da se još uvijek ne zna kolika je stečajna masa MA, kao i da li je i za koliko prodat dio imovine te avio-kompanije, odnosno avioni, čija je prodaja bila oglašena.
– Od ambasada smo dobili nezvaničan odgovor da se oni ne miješaju u unutrašnja pitanja jedne suverene države, pa makar to bilo i pitanje ljudskih prava, a tadašnja ambasadorka EU Kristina Oana Popa odgovorila nam je da ćemo svoja potraživanja ostvariti kroz stečaj. Prošle su četiri godine od tada, Popi je istekao mandat, a nama se agonija produžava – kaazo je Perović.
Bivši radnik MA Vesko Nikolić rekao je da radnici bivše avio-kompanije još čekaju odgovor od ombudsmana, kancelarije EU i stranih ambasada da li su im uskraćena osnovna ljudska prava.
– Četiri godine nakon uvođenja stečaja još uvijek ne znamo zašto nikada nije predat završni račun Montenegroerlajnza za 2020. godinu, zašto finansijski direktor MA nije razdužio svoje radno mjesto i dao na uvid finansijsko poslovanje. Ne znamo ni gdje su se zagubila 11,2 miliona dolara prilikom transakcije raskida ugovora o zakupu dva aviona tipa "embrajer" i kupovine istih za potrebe Tu Montenegra. Takođe ne znamo koliko je novca sakupljeno od prodaje imovine i na kraju zašto se stečajni postupak odugovlači, o čemu smo nebrojeno puta govorili i obraćali se stečajnom sudiji – naglasio je Nikolić.
On je saopštio i da je stečajni upravnik otkazao poslovnu saradnju dosadašnjim advokatima i angažovao svoju advokatsku kancelariju "Radulović & partneri", "pa tako ispada da Milan Radulović jedini ima koristi od stečajnog postupka jer će se naplatiti od vođenja postupaka njegova advokatska kancelarija od troškova postupka".
Kako je Nikolić poručio sve dok institucije ne profunkcionišu, tražiće odgovore od institucija i ambasada, kao i od SDT-a šta je sa krivičnom prijavom i nestalih 11,2 miliona dolara.