
Snežana Đurović, direktorica Agencije za investicije, poručila je da Crna Gora raspolaže brojnim mogućnostima za ulaganja, posebno u sektoru jačanja turističkih kapaciteta, održive poljoprivrede i obnovljivih izvora energije.
- Cilj je da identifikujemo biznis barijere i da ih u saradnji sa ekspertima otklonimo. Svaki ozbiljni kapital traži političku stabilnost i to je važno - kazala je Đurović, prenosi Mediabiro.
Posebno se osvrnula na program ekonomskog državljanstva, navodeći da je donio brojne benefite, posebno za razvoj sjevera zemlje.
- Kvalitet aplikanata bio je vrlo pozitivan, bez ijedne mrlje. To je doprinijelo da ovaj program ne bude kompromitovan. Biće objavljeni svi podaci kada se program kompletno završi - rekla je ona.
Đurović je naglasila da je Agencija za investicije dužna da vodi registar stranih investicija i investitora, te da dostupna analitika omogućava dalje planiranje razvoja i izradu interaktivne mape investicionih potencijala Crne Gore.
- Imamo ozbiljnu Vladu koja snažno ulaže u ekonomski razvoj i otvorena je prema investicijama - dodala je.
Prema njenim riječima, investitori očekuju pravnu sigurnost i političku stabilnost, a Crna Gora treba da razvija programe koji će mladim visokokvalifikovanim kadrovima, posebno na sjeveru, pružiti dobre prilike.
- Potrebne su održive strategije koje će privući investitore i pomoći demografskoj stabilizaciji - zaključila je Đurović.
Bojan Bugarin, suosnivač i izvršni direktor TrustRock Consulting Network-a, saglasan je da je program ekonomskog državljanstva imao brojne koristi.
- Najviše investicija bilo je u nekretnine – Luštica, Porto Novi, Porto Montenegro. Imali smo manje od hiljadu odobrenih aplikacija, uz rigorozne međunarodne standarde. Ukupne investicije premašile su milijardu eura - kazao je on.
Podsjetio je da su 2019. godine imali zeleno svjetlo za program od Evropske komisije i podršku Angele Merkel.
- Možda nismo dovoljno iskomunicirali sve prednosti prema Briselu, što je izazvalo zabrinutosti. Monitoring i kontrole su bili izuzetni - rekao je on i dodao da bi detaljna analiza mogla dodatno pokazati da se radilo o ozbiljnom i kredibilnom programu.
- Po mom iskustvu, aplikanti su bili sjajni ljudi – investitori, menadžeri, eksperti - naveo je Bugarin.
- Imali smo cilj oko 2.000 aplikacija, ali bilo ih je oko 1.000. Mislim da nismo iskoristili sve potencijale. Prema Evropskoj komisiji mozda nije sve dovoljno iskomunicirano jer je tamo bilo određene zabrinutosti. Medjutim, monitoring i kontrole su bili izuzetni. Mozda je i agresija na Ukrajinu 2022- doprinijela tome - smatra on.
Uroš Grujić, stariji direktor i rukovodilac za kapitalne investicije za Jugoistočnu Evropu u kompaniji CBRE, kazao je da privlačenje investicija u regionu nije jednostavno, ali da postoje vidljivi rezultati.
Filip Radojević iz kompanije Henley & Partners rekao je da je Crna Gora privlačna destinacija, te da je veliki broj aplikanata za ekonomsko državljanstvo dolazio iz SAD i Južne Afrike.
Crnogorski program sticanja državljanstva ulaganjem, koji je bio na snazi od početka 2019. do kraja 2022. godine, generisao je oko 500 miliona eura finansijskog uticaja. Investitori su ulagali minimum 250.000 ili 450.000 eura u nekretnine, uz doprinos od 100.000 eura za lokalni razvoj, a od 2022. godine i dodatnih 100.000 eura za Inovacioni fond, prenosi Mediabiro.
Kroz 1.113 prihvaćenih aplikacija, program je podstakao razvoj turističkog sektora sa brendovima poput Intercontinentala i Radissona, te je zaslužan za četvrtinu rasta BDP-a Crne Gore u 2022. godini. Među aplikantima su se isticali vlasnici preduzeća, finansijski i IT stručnjaci, kao i ljekari, pretežno iz Rusije, SAD-a, Kine, Južne Afrike i Bliskog istoka. Značajno je da su Crnu Goru za svoj novi dom izabrali i vodeći globalni IT eksperti, uključujući direktore Google-a, što pokazuje visok kalibar privučenih talenata.