
Koprivica je i predsjednik Koordinacionog tijela za zaštitu i unapređenje javnog interesa u oblasti igara na sreću.
- Naime, u dužem vremenskom periodu se upotrebom domaćih platnih kartica izdatih u Crnoj Gori vršio prenos velike količine novca na inostrane sajtove priređivača igara na sreću, odnosno prema inostranim trgovcima kojima je dodijeljen trgovački kategorizacioni kod koji se odnosi na kockanje i klađenje - kazao je on.
Navodi da je u 2022. godini 4.911 platnih kartica upotrebljeno za tu svrhu, izvršeno čak 132.109 transakcija, a vrijednost tih transakcija iznosila je 6.315.019,61 eura. U 2023. godini je upotrebljeno 5.118 platnih kartica za plaćanje prema inostranim sajtovima za igre na sreću, izvršeno 133.445 transakcija, u ukupnoj vrijednosti 6.183.943,93 eura.
- Usled navedenog država nije imala kontrolu nad tim priređivanjem igara na sreću, niti je mogla ubirati prihode za budžet, a da ne govorimo o posledičnom izostanku kontrole i sprečavanja zavisnosti i drugih negativnih društvenih pojava - rekao je Koprivica.
Dalje ističe da su navedene činjenice bile razlog za opravdanu zakonodavnu intervenciju 2023. godine, na osnovu koje su propisali da je zabranjeno:
1) učestvovanje u inostranim igrama na sreću za koje se ulozi plaćaju na teritoriji Crne Gore;
2) prikupljanje uloga u Crnoj Gori za učestvovanje u igrama na sreću koje se priređuju u inostranstvu.
- Trend odliva se nastavio i u prvom kvartalu 2024. godine kada je 1 998 kartica upotrebljeno, obavljeno 30 367 transakcija u vrijednosti od 1 296 541,45 eura, nakon čega je uslijedila snažna intervencija Koordinacionog tijela i nadležnih institucija, prije svega Uprave za igre na sreću i Centralne banke - dodaje.
Koordinaciono tijelo za zaštitu i unapređenje javnog interesa u oblasti igara na sreću je sačinilo analizu i utvrdilo smjernice i preporuke, nakon čega je i Uprava za igre na sreću efikasno postupila i donijela odluku, koja je upućena svim bankama, a Centralna banka je efikasno ostvarila kontrolu.
- Obje institucije su zastupljene u Koordinacionom tijelu. Utvrđeno je da su sve banke postupile u skladu sa zakonskim zahtjevima i blokirale transakcije koje su identifikovane kao uplate ka stranim pravnim licima sa trgovačkim kategorizacionim kodom za klađenje i kockanje - saopštio je Koprivica.
Sedam banaka su blokirale transakcije u maju 2024. godine, jedna banka u junu 2024. godine, dok su tri banke u julu 2024. blokirale transakcije.
- Ove četiri banke su morale da se tehnički prilagode i dodatno razjasne sva tehnička pitanja sa Centralnom bankom i Upravom za igre na sreću, što je i učinjeno - kazao je Koprivica.
Nakon sveobuhvatne intervencije u četvrtom kvartalu 2024. i prvom kvartalu 2025. godine, nijedna kartica za ovu svrhu nije upotrijebljena, niti je obavljena ijedna transakcija tj. plaćanje ka ovim sajtovima, te samim tim u tom periodu nije se odlio nijedan euro ka inostranim sajtovima po ovom osnovu.
- Time je ostvaren cilj zakona, kao i izvršena efikasna koordinacija nadležnih organa, u svrhu zaštite državnog interesa, a što je i konstatovano na poslednjoj sjednici Koordinacionog tijela - zaključio je Koprivica.