
Do tog podatka se došlo nakon detaljne analize finansijskog stanja Crnogorske plovidbe i Barske plovidbe, koju je sprovelo Ministarstvo pomorstva.
Da bi se prevazišla nelikvidnost i prezaduženost kotorskog preduzeća, na predlog Ministarstva pomorstva, donijeta je odluka da Barska plovidba zakupi dva broda Crnogorske plovidbe, o čemu će se odlučivati na vanrednoj skupštini akcionara obje kompanije, zakazanoj za 19. maj, saopšteno nam je iz resora kojim rukovodi Filip Radulović.
– Ministarstvo pomorstva iniciralo je model poslovno-tehničke saradnje između Crnogorske plovidbe i Barske plovidbe. U tom kontekstu, Vlada Crne Gore je usvojila Informaciju o potrebi urgentnog rješavanja tekuće (ne)likvidnosti Crnogorske plovidbe i uputila zahtjev za sazivanje vanredne skupštine akcionara za obje brodarske kompanije, koje su zakazane za 19.5.2025. godine – navodi se iz Ministarstva pomorstva u odgovoru na naše pitanje.
Kako su dodali, analiza je nedvosmisleno pokazala da je Crnogorska plovidba prezadužena i nelikvidna, te da se Barska plovidba nalazi u boljoj poziciji nastaloj usled ugovorenih dugoročnih najamnina koje generišu prihode uvećane za osam odsto.
– Imajući u vidu navedeno, Barska plovidba je trenutno u stanju stabilne likvidnosti, pa samim tim može pomoći u prevazilaženju problema tekuće nelikvidnosti Crnogorske plovidbe – smatraju u Ministarstvu pomorstva.
Nakon usvajanja Informacije o potrebi urgentnog rješavanja tekuće nelikvidnosti Crnogorske plovidbe, iz oba tabora čuli su se negativni komentari. S jedne strane, manjinski akcionari Barske plovidbe naglasili su da ne žele da odobre spasavanje kotorskog preduzeća nauštrb interesa njihove kompanije, koja je većinski u državnom vlasništvu.
Na plan spasavanja Crnogorske plovidbe reagovao je i predsjednik Opštine Kotor Vladimir Jokić, koji je saopštio da se taj grad protivi namjeri Ministarstva pomorstva da dva trgovačka broda državne pomorske kompanije, kako je rekao, preuzme Barska plovidba.
U Ministarstvu pomorstva sve negativne reakcije koje su se pojavile u javnosti smatraju neosnovanim i neutemeljenim.
– Ministarstvo pomorstva preduzima konkretne i odgovorne korake kako bi zaštitilo kompaniju koja je stoprocentno u vlasništvu države. Jasno poručujemo: ne radi se o prenosu vlasništva, niti o gašenju ili spajanju Crnogorske plovidbe, već o privremenom i ciljanom modelu saradnje koji ima za cilj jedino stabilizaciju poslovanja i očuvanje nacionalne pomorske tradicije. Ovaj model je jedina realna alternativa stečaju, koji bi imao dalekosežne negativne posljedice. Omogućava nastavak operativnog rada kompanije, zadržavanje brodova u nacionalnom sistemu i izlazak iz trenutne krize bez radikalnih i štetnih rezova – poručili su iz Ministarstva pomorstva.
Iz tog resora su za "Dan" kazali da se opcija spajanja Crnogorske i Barske plovidbe ne razmatra.
– Ta opcija nije razmatrana, niti zasad postoji inicijativa u tom pravcu. Sve dosadašnje aktivnosti imaju isključivo za cilj iznalaženje održivog modela za prevazilaženje trenutne nelikvidnosti, uz očuvanje pomorske flote u državnom vlasništvu – odgovorili su nam iz tog resora.
Vlada je 11. aprila usvojila predlog da se brodovi Crnogorske plovidbe daju u zakup Barskoj plovidbi, za šta bi se preduzeću sa sjedištem u Kotoru uplatio avans od milion eura.
Crnogorska plovidba posjeduje brodove "21. maj" i "Kotor".