
Plan rasta za Zapadni Balkan je jedan od temeljnih instrumenata finansijske politike EU prema regionu, a poslanici Evropskog parlamenta iz Odbora za budžet na licu mjesta uvjeriće se kako se on sprovodi u praksi.
- Ovo je prva takva misija odbora za proračune u regiji i zbog toga nam je važno utvrditi funkcioniše li plan rasta onako kako je zamišljen, dakle sa jasnim, visokim nivou transparentnosti, ali isto tako i sa velikom dodatnom vrijednosti, evropskom dodatnom vrijednosti za cijeli jugoistok Europe, ali u ovom konkretnom slučaju za Crnu Goru - kaže Karlo Resler poslanik Evropskog parlamenta iz Odbora za budžet.
Članovi odbora razmotriće potencijalne budžetske implikacije mogućeg pristupa Crne Gore u višegodišnjem finansijskom okviru nakon 2027. godine.
Resler pak naglašava da ima još vremena kako bi se to precizno utvrdilo.
- Znate da u aktualnom višegodišnjem financijskom okviru postoji jedna klauzula koja predviđa mogućnost nove revizije višegodišnjeg finansijskog okvira u slučaju bilo kakvog novog proširenja. Tako je to bilo i u slučaju kada je Hrvatska ušla u Evropsku uniju. Svatram da je sada još uvijek prerano, da jednostavno nismo u toj fazi kako bismo konkretno o tome razgovarali. To su dva odvojena procesa, proces pregovora ide svojim tokom - naveo je Resler.
Evropska komisija predlog narednog dugoročnog budžeta Evropske unije trebalo bi da predstavi u julu.
Budžet se uspostavlja na period od sedam godina i njime se utvrđuju najviše gornje granice potrošnje za različite politike.