Da li će se nezakonito stečena imovina u skorije vrijeme naći pod lupom nadležnih institucija? / -PIXABAY
09/05/2025 u 16:24 h
Vojka DamjanovićVojka Damjanović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Antimafija zakon vene dok kriminal i korupcija cvjetaju

Iako je prošlo više od godinu i po dana otkako je Vlada Crne Gore povukla iz procedure izmijenjeni Zakon o oduzimanju imovine stečene kriminalnom djelatnošću, jer nije dobio zeleno svjetlo u Skupštini, sudbina tog zakonskog akta i dalje je neizvjesna.

Uprkos urgentnoj potrebi za usvajanjem i primjenom takvog zakona, na šta stalno upozoravaju i naši evropski partneri, niko ni iz vlasti ni iz opozicije gotovo ga više i ne pominje, pa se postavlja logično pitanje kome to ide u prilog.

Podsjetimo, nacrt pomenutog zakonskog akta svojevremeno je pretrpio oštre kritike u Skupštini Crne Gore, kada je veći dio poslanika ocijenio da je pun pravnih manjkavosti, što je za posledicu imalo da tzv. antimafija zakon ne izglasaju i da on bude vraćen na doradu.

Ministar pravde Bojan Božović nedavno je u intervjuu za "Dan" izjavio da je radna grupa počela sa radom i da traže najefikasniji model za oduzimanje imovine stečene kriminalnom djelatnošću.

– Tražimo građanske oblike oduzimanja imovinske koristi koji bi bili efikasniji. Mislim da to moramo raditi zajedno sa nevladinim sektorom, ali i sa Poreskom upravom i drugim institucijama, kako bismo targetirali nelegalnu imovinu – kazao je ministar Božović.

Božović: Poslanici SNP-a spremni da podrže ideju o osnivanju skupštinskog antimafija odbora

Advokat Veselin Radulović smatra da priča političara o zakonu o oduzimanju imovine stečene kriminalom nikada nije bila iskrena i da se uvijek svodila na političku promociju, s ciljem da se javnosti predstavi da postoji volja da se taj propis donese i primijeni u praksi.

– Nijedna politička partija ili koalicija nikada nije predložila zakon o tzv. građanskom oduzimanju imovine u parničnom postupku, koji ne bi zavisio od pokretanja krivičnog postupka i postojanja osuđujuće presude, a po ugledu na uporedna iskustva koja su se pokazala kao dobra u primjeni u drugim državama, poput, recimo, Italije – rekao je Radulović za "Dan".

image

Radulović

-

Takav zakon bi, ističe on, bio dobro rješenje za Crnu Goru, ali smatra da bi njegova primjena dovela do štetnih posledica za brojne političare i političke partije.

– Zato i ne čudi što u poslednje vrijeme taj tekst više niko i ne pominje – ocijenio je Radulović.

Po riječima dugogodišnjeg univerzitetskog profesora i nekadašnjeg predsjednika Ustavnog suda Blagote Mitrića, zakon o oduzimanju imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću mnogo je obećavao i trebalo je da donese veliku reformu u krivičnoj materiji i crnogorskom pravosuđu, kako bi se smanjio broj učinjenih krivičnih djela, naročito onih koja se tiču korupcije, ali se to nije dogodilo.

Zaboravili obećanja čim su se dočepali vlasti

Jedno od prvih obećanja vlasti formirane nakon izbora u avgustu 2020. godine bilo je da će prioritet biti borba protiv kriminala i oduzimanje nezakonito stečene imovine, a kao jedan od koraka na tom putu najavljeno je donošenje takozvanog antimafija zakona.

Prema dosadašnjem rješenju, odnosno primjenom odredbi Zakonika o krivičnom postupku, finansijska istraga i oduzimanje imovine slijede nakon što se u krivičnom postupku dokaže da je ta imovina stečena kriminalom. Međutim, činjenica je da postojeća zakonska rješenja nisu bila efikasna, što potkrepljuje podatak da je do prije godinu dana bilo svega petnaestak odluka Višeg suda u Podgorici o trajnom oduzimanju imovine stečene kriminalom na teritoriji Crne Gore, bez ijedne odluke o oduzimanju imovine koja se nalazi u inostranstvu.

– Prethodni nacrt ovog zakona koji je prošao skoro svu proceduru i došao do Skupštine nije usvojen, što je bilo veliko iznenađenje za cjelokupnu laičku i stručnu javnost. Treba napomenuti da takav zakon imaju sve iole demokratske i civilizovane države, a kod nas je potreba za tim zakonskim rješenjem postala urgentna. Zašto taj zakon nije prošao u Skupštini mogu samo da pretpostavim, ali nevezano za to, moram reći da već godinu dana od kada on nije izglasan niko živi više ne progovara o tom zakonskom rješenju. Nisam primijetio da je bilo ko u javnost izašao sa informacijom da se tim povodom radi neki nov tekst ili izmjene i dopune postojećeg nacrta tog zakona – kazao je Mitrić za naš list.

image

Mitrić

-

On smatra da je neophodno prečistiti tekst zakona, jer je bilo problema po pitanju njegove retroaktivnosti.

– Dakle, pored činjenice da zakon nije usvojen, još veći problem je taj što za više od godinu i po dana niko iz vlasti ili opozicije nije učinio ništa vezano za to pitanje, iako je ono urgentno, jer korupcija cvjeta – naglasio je Mitrić i dodao da su posledice nečinjenja već nastupile.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
18. jun 2025 14:06