
Uprkos urgentnoj potrebi za usvajanjem i primjenom takvog zakona, na šta stalno upozoravaju i naši evropski partneri, niko ni iz vlasti ni iz opozicije gotovo ga više i ne pominje, pa se postavlja logično pitanje kome to ide u prilog.
Podsjetimo, nacrt pomenutog zakonskog akta svojevremeno je pretrpio oštre kritike u Skupštini Crne Gore, kada je veći dio poslanika ocijenio da je pun pravnih manjkavosti, što je za posledicu imalo da tzv. antimafija zakon ne izglasaju i da on bude vraćen na doradu.
Ministar pravde Bojan Božović nedavno je u intervjuu za "Dan" izjavio da je radna grupa počela sa radom i da traže najefikasniji model za oduzimanje imovine stečene kriminalnom djelatnošću.
– Tražimo građanske oblike oduzimanja imovinske koristi koji bi bili efikasniji. Mislim da to moramo raditi zajedno sa nevladinim sektorom, ali i sa Poreskom upravom i drugim institucijama, kako bismo targetirali nelegalnu imovinu – kazao je ministar Božović.
Advokat Veselin Radulović smatra da priča političara o zakonu o oduzimanju imovine stečene kriminalom nikada nije bila iskrena i da se uvijek svodila na političku promociju, s ciljem da se javnosti predstavi da postoji volja da se taj propis donese i primijeni u praksi.
– Nijedna politička partija ili koalicija nikada nije predložila zakon o tzv. građanskom oduzimanju imovine u parničnom postupku, koji ne bi zavisio od pokretanja krivičnog postupka i postojanja osuđujuće presude, a po ugledu na uporedna iskustva koja su se pokazala kao dobra u primjeni u drugim državama, poput, recimo, Italije – rekao je Radulović za "Dan".
Takav zakon bi, ističe on, bio dobro rješenje za Crnu Goru, ali smatra da bi njegova primjena dovela do štetnih posledica za brojne političare i političke partije.
– Zato i ne čudi što u poslednje vrijeme taj tekst više niko i ne pominje – ocijenio je Radulović.
Po riječima dugogodišnjeg univerzitetskog profesora i nekadašnjeg predsjednika Ustavnog suda Blagote Mitrića, zakon o oduzimanju imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću mnogo je obećavao i trebalo je da donese veliku reformu u krivičnoj materiji i crnogorskom pravosuđu, kako bi se smanjio broj učinjenih krivičnih djela, naročito onih koja se tiču korupcije, ali se to nije dogodilo.
– Prethodni nacrt ovog zakona koji je prošao skoro svu proceduru i došao do Skupštine nije usvojen, što je bilo veliko iznenađenje za cjelokupnu laičku i stručnu javnost. Treba napomenuti da takav zakon imaju sve iole demokratske i civilizovane države, a kod nas je potreba za tim zakonskim rješenjem postala urgentna. Zašto taj zakon nije prošao u Skupštini mogu samo da pretpostavim, ali nevezano za to, moram reći da već godinu dana od kada on nije izglasan niko živi više ne progovara o tom zakonskom rješenju. Nisam primijetio da je bilo ko u javnost izašao sa informacijom da se tim povodom radi neki nov tekst ili izmjene i dopune postojećeg nacrta tog zakona – kazao je Mitrić za naš list.
On smatra da je neophodno prečistiti tekst zakona, jer je bilo problema po pitanju njegove retroaktivnosti.
– Dakle, pored činjenice da zakon nije usvojen, još veći problem je taj što za više od godinu i po dana niko iz vlasti ili opozicije nije učinio ništa vezano za to pitanje, iako je ono urgentno, jer korupcija cvjeta – naglasio je Mitrić i dodao da su posledice nečinjenja već nastupile.