Ilustracija

Ilustracija

- SHUTTERSTOCK

Preuzmite našu aplikaciju

PRIDRUŽITE NAM SE NA VIBER
COMMUNITY

PRATITE NAS
I NA TELEGRAM KANALU

PRATITE NAS
I NA WHATSUP KANALU

SLUŠAJ VIJESTI

Kotor: Uhapšen tursko-Iranski haker kojeg SAD tereti za štetu od 3,4 milijarde dolara

Službenici Uprave policije u saradnji sa FBI su locirali i u Kotoru lišili slobode visokoprofilnu metu – lice koje potražuje SAD zbog organizovanih hakerskih napada i krađe identiteta koje je od 2013. godine uzrokovalo štetu ovoj državi od 3.4 milijarde američkih dolara.

- Službenici Sektora za borbu protiv kriminala – NCB Interpol Podgorica, FAST tima za međunarodne ciljane potrage su, u saradnji sa službenicima Odjeljenja bezbjednosti Kotor, po direktnom zahtjevu za hapšenje koji je izdat od strane nadležnih organa Sjedinjenih Američkih Država i Kancelarije Federalnog istražnog biroa (FBI), locirali i danas na teritoriji opštine Kotor lišili slobode: A.B (39), državljanina Turske i Irana, visokoprofilnu metu potrage iz oblasti sajber kriminala i organizovanog kriminala, radi obezbjeđenja njegovog prisustva u krivičnom postupku koji se vodi protiv njega u Sjedinjenim Američkim Državama, i to pred Višim sudom u Njujorku za više optužbi - navodi se u saopštenju Uprave policije.

On je, kako navode, optužen da je izvršio krivična djela: zavjera radi izvršenja računarske prevare i hakovanja računara, kao i krađe identiteta, i to na način što je od 2013. godine kao saradnik pravnog lica sa teritorije Irana sprovodio masovne hakerske napade na infrastrukturu Sjedinjenih Američkih Država – na preko 150 Univerziteta u Sjedinjenim Američkim Državama, uzrokujući štetu koja se procjenjuje na više od 3.4 milijarde američkih dolara.

Dodali su da su se ukradeni podaci, kao i pristup kompromitovanim univerzitetskim nalozima, koristili u korist IRGC-a (Islamic Revolutionary Guard Corps – Iranske revolucionarne garde) i drugih iranskih korisnika, uključujući univerzitete sa sjedištem u Iranu.

- Ovom akcijom koju je uspješno izveo Fast tim za međunarodne potrage NCB Interpola Podgorica nastavljena je odlična saradnje između NCB Interpola Podgorica i Federalnog istražnog biroa (FBI), koja je u prethodne tri godine rezultirala lociranjem i lišenjem slobode ukupno sedam lica u Crnoj Gori, a koja lica su se potraživala od strane FBI-a  i  Pravosudnih organa Sjedinjenih Američkih Država. Sva navedena lica su u vrlo kratkom roku i na osnovu precizne razmjene obavještajnih podataka locirana i lišena slobode od strane FAST tima na našoj teritoriji - istakli su.

Iz Uprave policije su poručili da će lice A.B. će u zakonom previđenom roku biti sprovedeno sudiji za istragu Višeg suda u Podgorici, radi daljeg postupka u vezi sa izručenjem ovog lica nadležnim organima SAD-a.

Preuzmite našu aplikaciju

PRIDRUŽITE NAM SE NA VIBER
COMMUNITY

PRATITE NAS
I NA TELEGRAM KANALU

PRATITE NAS
I NA WHATSUP KANALU

Komentari ()

IZBOR UREDNIKA