
Osim njega, sjednici su po pozivu prisustvovali i ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović i v.d. generalne direktorice Direktorata za normativno-pravne i kadrovske poslove Snežana Jonica. Za razliku od sjednice Odbora koja je u petak održana u tzv. "gluvoj sobi", jučerašnja sjednica bila je otvorena za javnost.
Šćepanović je rekao da je veoma teško govoriti o dva tragična događaja na Cetinju, ali i da je teško braniti naslijeđeni bezbjednosni sektor.
– Braniti istinu nije teško, ali je teško braniti one mehanizme koji se ne mogu odbraniti – to je nasljeđe, bezbjednosni sektor koji je naslijeđen i koji nije bio spreman za velike bezbjednosne izazove sa kojima se suočavala crnogorska policija. Događaj od 1. januara 2025. godine je bio nepredvidiv, Uprava policije nije mogla proaktivno postupati i spriječiti nastupanje posljedice – kazao je Šćepanović.
Naveo je da su sproveli istražne mjere i radnje, izvršili pretrese više objekata, objekte u kojima je boravio Aco Martinović i koje je koristio.
– U jednom objektu pronašli smo dvije ručne bombe M75, dvije starije puške, četiri mobilna telefona i određeno hladno oružje. Svi telefonski uređaji i ostali predmeti bili su predmet vještačenja, a izvještaj je dostavljen tužilaštvu. Svi telefonski uređaji koji su pronađeni bili su predmet vještačenja. Sredstvo izvršenja bio je pištolj uzet iz pomoćnog objekta, iz šporeta, a kod izvršioca je pronađen 61 komad municije. Ovo lice je bilo osuđeno prvostepenom presudom i službenici UP u prvim kontaktima primijetili su njegovo antisocijalno ponašanje i odmah, bez odgađanja, shodno zakonu, ovo lice uputili u zdravstvenu ustanovu radi zdravstvenih pregleda. Licu je konstatovan određeni oblik zdravstvenog problema sa naznakom da ne smije konzumirati alkohol i da se javi određenim zdravstvenim službama – kazao je Šćepanović, navodeći da Uprava policije nakon toga nije od Ministarstva zdravlja dobila podatke o aktivnostima koje su sprovedene u odnosu na Martinovića.
Šćepanović je kazao da video-snimak sa proslave iz kafane gdje je započeo krvavi pir, koji je objavljen u medijima, nije objavila UP već neko iz društvene zajednice.
– Atmosfera je, vidjeli ste, bila potpuno idilična. U jednom trenutku došlo je do incidenta između ubice i sada smrtno stradalih u šta se umiješalo drugo lice, koje je udaljilo lice bez upotrebe fizičke sile iz kafane, što je, vjeruje se, bio okidač incidenta. Kada smo obavili razgovore sa preživjelima, odnosno svjedocima, svi su identičnog stava da je Martinović bio agresivan, antisocijalan i da su trpjeli dugi niz godina i nisu prijavljivali policiji njihovu reakciju u odnosu na stanje razdraženosti, i trpjeli su njegov sebični nagon prema njima za vrijeme boravka u drugim ugostiteljskim objektima – rekao je Šćepanović.
Istakao je da nema nikakvog podatka da je Martinović imao pomoć u izvršenju krivičnog djela i da je riječ o devijacijama u ponašanju pod uticajem terapije koju je primao, uz konzumaciju alkohola.
– Policijski službenici su preduzeli sve mjere i radnje i svi mehanizmi kontrole će utvrditi da li su u mjeri mogućeg preduzete sve mjere i radnje. Ovdje niko ne bježi od odgovornosti. Radi empatije prema porodicama, ove događaje ne treba koristiti u dnevnopolitičke svrhe. Ukoliko se ovo desi ponovo, sistem mora da bude spreman da odgovori na ovakve prijetnje u najkraćem mogućem roku – naglasio je Šćepanović.
Kazao je da nije najpozvanija osoba da govori o događaju iz 2022. godine na Cetinju, jer je u tom momentu na čelu policije bio drugi menadžment i drugi direktor.
Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović kazao je da mu je u profesionalnom životu 1. januar bio najteži dan.
– Prva informacija koju sam dobio je da imamo četiri stradala lica i lice u bjekstvu. U kratkom roku sam se uputio ka Cetinju iako su službenici policije govorili da nije bezbjedno – kazao je Šaranović, odgovarajući na pitanje poslanika DPS-a Oskara Hutera povodom tragedije koja se dogodila 1. januara.
Ministar je istakao da je MUP nakon tragedije 1. januara sproveo niz mjera kako bi se građanima vratio osjećaj sigurnosti.
– Na Cetinju su sada 53 policijska službenika, što je 100 posto popunjenost kada je riječ o kadrovima, a imamo i timove za ispomoć – rekao je on i dodao da je Specijalna jedinica spremna da u najkraćem mogućem roku stigne na mjesto gdje postoji prijetnja od aktivnog strijelca, a da je aktivna i helikopterska jedinica MUP-a.
Istakao je da je novi zakon o oružju najvažniji akt koji će MUP uputiti Vladi Crne Gore na usvajanje.
Naveo je da su predlozi iz inicijative "Markov i Mašanov zakon" u cjelosti inkorporiran u predlog zakona uz set drugih mjera.
Šaranović je dodao da su zatečeni fenomeni uticali na spremnost sistema da odgovori u odnosu na sve bezbjednosne izazove.
– Korijen problema jeste bezbjednosna politika i način kako je vođena Uprava policije u prethodnom periodu – rekao je Šaranović.