
U optužnici protiv Igora Božovića navedeno je da su se okrivljeni dogovarali kako da sakupe novac za kupovinu kokaina i kako da podijele drogu. Viši sud nedavno je potvrdio optužnicu protiv Božovića, dok je prošle godine zbog istog tovara podnesena optužnica protiv Radoja Zvicera, Dragana Kneževića, Milana Vujotića i Slobodana Kašćelana.
Prema optužnici, Božović je tokom druge polovine 2020. godine, zajedno sa ostalim okrivljenim, postao pripadnik kriminalne organizacije koju je na teritoriji Crne Gore, Južne Amerike, Holandije i drugih zemalja Evrope organizovao Zvicer.
Taj odbjegli Kotoranin se tereti da je, kao organizator, u cilju realizacije kriminalnog plana, pripadnicima odredio zadatke i uloge, a on je dogovorio da po cijeni od 5.000 dolara neovlašćeno radi prodaje kupuje, a zatim u istom cilju pomorskim putem posredstvom prekookeanskih brodova neovlašćeno prenosi opojnu drogu kokain na teritoriju Holandije i drugih država Evrope, obezbjeđuje dio novčanih sredstava za nabavku kokaina i plaćanje troškova transporta iz Južne Amerike u Evropu. Takođe, njegova uloga je bila da određuje iznose novca koje bi svaki pripadnik kriminalne organizacije uložio u nabavku i krijumčarenje kokaina i određuje količinu prokrijumčarene droge koja bi pripala svakom pripadniku kriminalne organizacije pojedinačno. Božović je, kako piše u optužnom aktu, sa Kneževićem, Vujotićem i Kašćelanom imao zadatak da postupa po naređenjima vođe "kavčana". On je prihvatio da na teritoriji Podgorice, Kotora i drugih mjesta u Crnoj Gori obezbjeđuje novac za kupovinu kokaina koji bi im pojedinačno pripao, da pronalazi prevozna sredstva i lica radi prenošenja droge nakon preuzimanja do krajnjih kupaca, kao i da neovlašćeno radi prodaje prenosi drogu i da preduzima druge radnje po uputstvima i naredbama organizatora.
Iz tužilaštva tvrde da je Zvicer saučesnicima u grupu na "skaju" poslao fotografiju na kojoj se vidi list hartije sa ručno ispisanim količinama kokaina i na taj način okrivljenog Božovića obavijestio da će mu od ukupne količine pripasti 10 kg kokaina.
U optužnici je navedeno da je Zvicer krajem juna 2020. godine formirao grupu na tada kriptovanoj aplikaciji skaj, u koju je dodao ostale okrivljene. Na taj način ih je obavijestio da je na teritoriji Južne Amerike dogovorio nabavku i prekomorski transport 743 kg kokaina, upakovanog u 1.080 paketa sa bananama, po nabavnoj cijeni od 5.000 dolara po jednom kilogramu. Planirano je da 17. jula krene utovar.
Okrivljeni su, kako se navodi u optužnici, obezbijedili 1.455.000 eura za nabavku kokaina.