
Odgovori koje daju mladi sagovornici oslanjaju se na lična iskustva i vrijednosti koje svakodnevno žive, a najviše se ističe poruka da ravnopravnost počinje dijalogom i dogovorom.
– Za sve članove porodice treba da važe ista pravila i ista prava – kaže jedna učesnica.
– Brat i ja dijelimo neke obaveze – on usisava, a ja za to vrijeme sređujem mašinu i sudove – dodaje druga.
Iako se stavovi razlikuju, većina anketiranih naglašava da kućni poslovi ne treba da se dijele po rodu, već po dogovoru i solidarnosti.
– Smatram da poslovi ne treba da se dijele na muške i ženske, već da se međusobno pomažemo –
– Smatram da je ključna stvar pri donošenju odluka u porodici – razgovor. Potrebno je uzeti u obzir želje i potrebe svih –
Istraživanje koje je Ipsos sproveo krajem 2024. godine uz podršku Unicef-a i UN Fonda za izgradnju mira pokazuje da 87 odsto mladih u Crnoj Gori smatra da su oba roditelja jednako važna u vaspitavanju djece, ali samo 51 odsto vjeruje da porodične obaveze treba da se ravnopravno dijele.
Šef predstavništva Unicef-a u Crnoj Gori Mikele Servadei ističe da djeca i mladi najvažnije životne vrijednosti uče upravo u porodici.
– Ako djeca nauče da slušaju, dijele odgovornost bez razmišljanja o tome šta su „muški” a šta „ženski” poslovi, i poštuju razlike kod kuće – te će vrijednosti nositi sa sobom i u školu, na posao i u društvo. Ravnopravnost počinje u porodici – poručio je Servadei.
Unicef podsjeća da Međunarodni dan porodice, koji se širom svijeta obilježava 15. maja, predstavlja priliku da se osvrnemo na svakodnevne porodične odnose i prepoznamo njihovu važnost za izgradnju pravednijeg i empatičnijeg društva – u kojem je učešće, dijalog i poštovanje temelj zdravih zajednica.