
EP je uče sa 51 glasom "za" i sedam "protiv" podržao godišnji izvještaj o Crnoj Gori.
– Pozdravljamo jasan napredak Crne Gore na njenom putu ka EU, jer ostaje vodeći kandidat među državama Zapadnog Balkana. Istovremeno, ističemo značaj efikasnih reformi u ključnim oblastima kao što su sloboda medija, izborno zakonodavstvo i borba protiv korupcije i organizovanog kriminala. Takođe, napominjemo da je put Crne Gore u korist naroda, kao što je dobrobit Crne Gore, što se ogleda u konstantno visokoj podršci javnosti članstvu u EU – rekao je izvjestilac EP za Crnu Goru Marjan Šarec.
U saopštenju EP ističe se da Crna Gora ima vodeću poziciju u regionu kada je riječ o evropskim integracijama.
– U izvještaju se pozdravlja kontinuirano puno usklađivanje Crne Gore sa zajedničkom spoljnom i bezbjednosnom politikom EU, uključujući restriktivne mjere EU, između ostalog, one koje se odnose na ruski agresorski rat protiv Ukrajine, i pohvaljuje Crnu Goru za njenu podršku međunarodnom poretku zasnovanom na pravilima na nivou Ujedinjenih nacija – kazali su iz EP.
Navodi se i da su evropski parlamentarci takođe ozbiljno zabrinuti zbog malignog miješanja zemalja koje nisu članice EU, napora na destabilizaciji, sajber-napada, hibridnih prijetnji i kampanja dezinformacija, uključujući pokušaje uticaja na političke procese i javno mnjenje u Crnoj Gori.
Razlog za zabrinutost poslanici u Briselu vide i u Sporazumu o saradnji koji je Crna Gora potpisala sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima, a podršku evropskih parlamentaraca, prema pisanju portala Antena M, dobio je i amandman koji je uputila koalicija "Velika plaža, a ne velika laža".
– Izražava se zabrinutost zbog bilo kakvih sporazuma ili projekata koji zaobilaze javne tendere i pravila, obaveze transparentnosti i zahtjeve za javnim konsultacijama, kako je predviđeno domaćim zakonima i EU standardima. Crnogorska vlada se poziva da osigura puno poštovanje principa transparentnosti, odgovornosti i donošenja odluka koje uključuju i druge, kao i vladavinu prava u svim inicijativama koje se tiču javne infrastrukture i razvoja – navodi se u nacrtu izvještaja.
Novim amandmanom, u Briselu izražavaju zabrinutost zbog pokušaja izmjene Zakona o crnogorskom državljanstvu u crnogorskom parlamentu koji bi, kako tvrde, mogao imati dugoročne posljedice na proces donošenja odluka u državi, kao i pitanjima identiteta. Takođe, očekuju da Crna Gora hitno uskladi svoju viznu politiku sa onom EU, naročito kada je riječ o zemljama koje predstavljaju neregularnu migraciju ili su bezbjednosni rizik za EU. Iskazuje se zabrinutost, zato što su, suprotno očekivanjima, dvije države dodate na bezvizni režim, i da nosioci pasoša Rusije i Bjelorusije nastavljaju da imaju koristi od bezviznog režima.