Evropski parlament / - EPA-EFE/RONALD WITTEK
13/05/2025 u 11:12 h
Iva StojadinovićIva Stojadinović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Brisel ponovo upozorava na vladine sporazume

Poslanici Evropskog parlamenta (EP) danas će glasati o amandmanima na nacrt izvještaja Evropskog parlamenta o Crnoj Gori, koji je pripremio izvjestilac Marjan Šarec.

U kompromisnim amandmanima, koji će se naći pred poslanicima Vanjskopolitičkog odbora EP, a u koje je RTCG imao uvid, navodi se da Evropski parlament prepoznaje čvrstu posvećenost Crne Gore pristupanju EU i potvrđuje punu podršku budućem članstvu zemlje u EU.

Dodatno, pozdravlja se vodeća regionalna pozicija Crne Gore u procesu pridruživanja EU, kao i ogromna podrška građana Crne Gore i većine političkih aktera za pridruživanje EU do 2028.

Evropski parlament podstiče sve političke aktere u Crnoj Gori da ostanu fokusirani na integraciju u EU i potrebne reforme.

– EP naglašava potrebu za političkom stabilnošću, posvećenošću i konstruktivnim angažmanom u izgradnji konsenzusa između stranačkih linija, kako bi se krenulo efikasnije i brže ka zatvaranju dodatnih poglavlja još 2025, s ciljem postizanja ambicioznog vremenskog okvira zemlje – navodi se u jednom od amandmana, uz napomenu da se usvojene reforme moraju učinkovito i dosljedno sprovoditi kako bi se osigurao istinski napredak i potpuno usklađivanje s evropskim zakonodavstvom.

Takođe, pozivaju na jačanje funkcionisanja i koordinacije između državnih institucija kako bi se postigla politička stabilnost i nastavio značajan napredak u ključnim reformama vezanim za EU, posebno u reformi izbornog zakonodavstva i pravosuđa i borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije.

U dodatnom amandmanu poslanici podvlače da bi kredibilitet Evropske unije, uključujući njenu politiku proširenja u cjelini, bio pogođen ako se opipljiv napredak koji su postigle određene zemlje zapadnog Balkana ne prevede u jasan napredak na putu pristupanja EU.

U dijelu koji se odnosi na javne nabavke formulisan je novi amandman u kome EP izražava zabrinutost u vezi sa svim sporazumima ili projektima koji zaobilaze pravila javnih nabavki, obaveze transparentnosti i zahtjeve za javne konsultacije, kako je navedeno u nacionalnom zakonodavstvu i standardima EU.

Parlamentarci EP pozivaju Vladu Crne Gore da osigura puno poštovanje principa transparentnosti, odgovornosti, inkluzivnog donošenja odluka i vladavine prava u svim javnim infrastrukturnim i razvojnim inicijativama.

Poslanici EP jednoglasni - Crna Gora da pristupi EU tokom trenutnog saziva Evropskog parlamenta

Uz to, pozivaju na veću transparentnost u javnim nabavkama, posebno za postupke putem međuvladinih sporazuma, i na potpunu usklađenost s pravilima i principima EU. Apeluju na Crnu Goru da smanji broj postupaka javnih nabavki bez obavještenja i izražavaju zabrinutost zbog finansijskog opterećenja i nedostatka transparentnosti oko izgradnje autoputa Bar–Boljare, koji se finansira iz kineskog zajma. Naglašavaju da tajnost oko ugovora o zajmu i ugovora o izgradnji izaziva zabrinutost zbog odgovornosti.

U amandmanu koji tretira ulogu Skupštine Crne Gore u integracijama prepoznaje se ključna uloga crnogorskog parlamenta u procesu pristupanja, ali se sa zabrinutošću konstatuju politički bojkoti i blokade, kao i ponovno nastajanje tenzija i etničke polarizacije, što usporava proces reformi. Zato pozivaju na konstruktivan dijalog i izgradnju konsenzusa u cijelom političkom spektru, dajući prioritet kvalitetu zakonodavstva i snažno podstiču da se rješenja pronađu kroz parlamentarni dijalog.

Dodatno, pozivaju na sprečavanje toga da politika identiteta skreće pažnju sa dnevnog reda EU ili zaoštrava odnose sa susjedima.

Izbori u jednom danu

EP ponovo apeluje da se lokalni izbori održavaju u jednom danu kako bi se smanjile tenzije i ojačala stabilnost.

Poslanici Evropskog parlamenta podsjećaju da je taj reformski korak uslov za buduću isplatu sredstava u okviru Instrumenta za reformu i rast, u skladu sa obavezama Crne Gore u njenoj reformskoj agendi. EP zabrinut je zbog nepravilnog sprovođenja izbornog procesa u opštini Šavnik.

U dijelu medijskih sloboda, EP izražava zabrinutost zbog slučajeva u kojima su novinari, akademici i aktivisti civilnog društva bili suočeni sa pritiskom, uključujući slučajeve kada je policija pokrenula prekršajne postupke protiv njih; zabrinuti su i zbog upotrebe strateških tužbi (SLAPP) protiv novinara.

U novom amandmanu izražava se zabrinutost zbog pokušaja izmjena Zakona o crnogorskom državljanstvu u Skupštini, "koji bi mogli imati ozbiljne i dugoročne implikacije na procese donošenja odluka i identitet u zemlji", istovremeno naglašavajući da se svaka diskusija o identitetskoj politici mora voditi sa najvećom osjetljivošću kako bi se izbjegla dalja polarizacija i da treba težiti širokom društvenom konsenzusu.

Poslanici Evropskog parlamenta podstiču crnogorske vlasti da se konsultuju i koordiniraju o svim mogućim izmjenama zakona o državljanstvu sa EU i naglašavaju važnost postizanja konsenzusa o svim pitanjima koja se odnose na ovu temu koja je od ključne važnosti za identitet i nezavisnost Crne Gore.

Ponovljen je poziv za usklađivanje izbornog pravnog okvira sa standardima EU, posebno u pogledu usklađivanja izbornog zakonodavstva, ograničenja glasačkih i kandidatskih prava, transparentnosti, mehanizama rješavanja sporova, nadzora kampanje i medija, finansiranja političkih partija i izbornih kampanja.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
12. jul 2025 01:11