
Zbog njegovog reizbora, neokončanog izbornog procesa i brojnih neregularnosti, koalicije "Za budućnost Šavnika" i "Idemo ljudi" svakog dana blokiraju put ka Žabljaku.
Analitičar Boris Marić smatra da se ovaj Gordijev čvor može razmrsiti jedino novim zakonom, jer od dogovora političkih subjekata i reagovanja nadležnih očito nema ništa.
Kraj sage o izborima u Šavniku ne nazire se ni gotovo godinu prije nego što bi trebalo da se održe novi. Vlada je odustala od uvođenja prinudne uprave, odgovornost se prebacuje sa Vlade na Skupštinu, predsjednik države odbio je da raspiše izbore, pa je u međuvremenu stara vlast nastavila da upravlja tom sjevernom opštinom.
Nezadovoljni ćutanjem institucija na, kako kažu, nezakonutu odluku odbornika da se za predsjednika Opštine ponovo izabere Jakić, dvije koalicije koje okupljaju NSD, DNP i SNP, te Demokrate, Pokret Evropa sad i Ujedinjenu Crnu Goru, svakodnevno organizuju blokade puta.
– Obraćali smo se svim nadležnim institucijama, pisali smo i poslaničkim klubovima i niko nas nije udostojio odgovora. Nastavićemo sa blokadom, pa da vidimo do kad će moći ovako. Ne vjerujemo više ni Vladi, ni Skupštini, nikome. Kada je trebalo da se izglasa budžet u državnom parlamentu, mogli su da da nađu rješenje protiv onih koji blokiraju rad, kad njima odgovara onda se nađe način, a u Šavniku ne mogu ništa da urade, za Šavnik ih baš briga – kazao je za "Dan" Gavrilo Cerović, nosilac liste "Za budućnost Žabljaka".
Marić smatra da je jedini način da se izađe iz izbornog haosa u Šavniku dogovor učeniska u izborima.
– Kako od toga nema ništa, ono što imamo, što bi moglo da bude rješenje za izlazak iz ove situacije, to je najava Ministarstva javne uprave da bi uskoro trebalo da se predloži Zakon o lokalnim izborima. Taj akt bi mogao da presiječe taj Gordijev čvor u Šavniku i preusmjeri nas na rješenje problema. Taj zakon, koliko sam shvatio, trebalo bi uskoro da ide prema Skupštini, odnosno njihovom odboru za sveobuhvatnu izbornu reformu, i kao takav da bude prihvaćen i da dođe do odvajanja izbora odbornika i poslanika. Ne znam tačno šta bi to značilo, ali pretpostavljam da bi taj zakon tretirao ukupan izborni proces na lokalnom nivou i da predviđa da se svi izbori odvijaju u jednom danu, što bi značilo da se na neki način predupređuje problem sa rezidencijalnim uslovim i eventualno implicira da bismo mogli ići ka nekom vidu rješenja. Drugi način osim političkog dogovora ne vidim – kazao je Marić za "Dan".
Kako ističe, situacija kojoj svjedočimo u Šavniku nije zabilježena nigdje, a ne samo u Crnoj Gori, i to je jedan negativni doprinos demokratiji i demokratskim i izbornim procesima.
– Slučaj koji imamo u toj opštini je za izučavanje. Trenutno imamo stanje koje je proizvod nefunkcionisanja državnih institucija – rekao je Marić i dodao da bi bilo neophodno preispitati i zakonski precizirati poziciju Ustavnog suda u izbornom procesu.