
- Vlada Crne Gore je ostvarila značajan napredak, a zemlja ostaje najnapredniji kandidat na Zapadnom Balkanu - poručio je on.
Kaže da, ukoliko se reforme nastave odlučno—posebno u oblastima vladavine prava, javne uprave i izborne reforme—članstvo u ovom sazivu Evropskog parlamenta ostaje dostižno.
- Međutim, politička volja i dosljednost su ključni sa obje strane: i sa strane EU i sa strane Crne Gore - istakao je Lopatka.
U saopštenju objavljenom na sajtu EP se navodi da Odbor za spoljne poslove EP poziva na zajedničke napore u Crnoj Gori za postizanje političke stabilnosti i nastavak značajnog napretka u reformama.
- Crna Gora ima vodeću regionalnu poziciju u procesu pridruživanja EU, kažu poslanici Evropskog parlamenta u Komitetu za spoljne poslove u izvještaju koji je usvojen u utorak sa 51 glasom za i sedam protiv. Ukazujući na ogromnu podršku građana Crne Gore i većine političkih aktera pridruživanju EU 2028. godine, oni pozdravljaju napredak zemlje u sprovođenju reformi i mjera u vezi sa EU, ‘podstaknuti ambicioznim vremenskim okvirom‘ - piše u saopštenju EP.
U saopštenju EP se dodaje da poslanici tog parlamenta pozivaju državne institucije da koordišu napore za postizanje političke stabilnosti i nastavak njihovog suštinskog napretka u reformama, posebno izbornim i pravosudnim reformama i borbom protiv organizovanog kriminala i korupcije.
- U izvještaju se pozdravlja kontinuirano puno usklađivanje Crne Gore sa zajedničkom spoljnom i bezbjednosnom politikom EU, uključujući restriktivne mjere EU, između ostalog one koje se odnose na ruski agresorski rat protiv Ukrajine, i pohvaljuje Crnu Goru za njenu podršku međunarodnom poretku zasnovanom na pravilima na nivou Ujedinjenih nacija - kazali su iz EP.
Borba protiv malignog stranog uplitanja
U saopštenju se navodi da su evropski parlamentarci takođe ozbiljno zabrinuti zbog malignog miješanja zemalja koje nisu članice EU, napora na destabilizaciji, sajber-napada, hibridnih prijetnji i kampanja dezinformacija, uključujući pokušaje uticaja na političke procese i javno mnjenje u Crnoj Gori.
- Ovo diskredituje EU i podriva napredak zemlje na putu pristupanja. Napominjući da se vjerske institucije mogu koristiti kao sredstvo spoljnog uticaja, osuđuju svako neopravdano miješanje Srpske pravoslavne crkve (SPC) u tom pogledu i naglašavaju važnost izgradnje sposobnosti otpornosti na manipulaciju stranim informacijama i miješanje - piše u saopštenju EP.
Izborni pravni okvir da bude usklađen sa standardima EU
Poslanici EP pozivaju Crnu Goru da u potpunosti uskladi svoj izborni pravni okvir sa standardima EU, posebno u pogledu harmonizacije izbornog zakonodavstva, transparentnosti, nadzora kampanje i medija, kao i finansiranja političkih partija i izbornih kampanja.
- Takođe apeluju na crnogorske vlasti da uspostave jedinstveni opštinski izborni dan u cijeloj zemlji, kako bi se unapredila efikasnost upravljanja i smanjile političke tenzije, i ističu da je ovaj reformski korak uslov za buduću isplatu sredstava u okviru Fonda za reformu i rast - navodi se u saopštenju EP.
U saopštenju se navodi i izjava izvjestioca EP za Crnu Goru, Marjan Šareca.
- Pozdravljamo jasan napredak Crne Gore na njenom putu ka EU, jer ostaje vodeći kandidat među državama Zapadnog Balkana. Istovremeno, ističemo značaj efikasnih reformi u ključnim oblastima kao što su sloboda medija, izborno zakonodavstvo i borba protiv korupcije i organizovanog kriminala. Takođe, napominjemo da je put Crne Gore u korist naroda, kao što je dobrobit Crne Gore, što se ogleda u konstantno visokoj podršci javnosti članstvu u EU. Ovo potvrđuje da proces pridruživanja EU nije samo politički cilj, već i šira društvena posvećenost, zasnovana na povjerenju u evropske vrijednosti i standarde - rekao je Šarec.