
Pored ove tačke dnevnog reda, poslanici će odlučivati i o predlogu za razrješenje predsjednika Skupštine Andrije Mandića, o Predlogu odluke o izmjeni Odluke o produženju roka za rad Anketnog odbra, kao i o Predlogu odluke o slanju vojnika u Ukrajinu, potvrdio je za "Dan" generalni sekretar Skupštine Crne Gore Boban Stanišić.
Kuriozitet ovog skupštinskog zasjedanja je činjenica da je Evropska unija iskazivala podozrenje prema izboru Mandića za predsjednika Skupštine, a posljednjih dana prilično otvoreno izražava rezervu i prema Sporazumu sa UAE, tako da se može reći da će sjednica 29. maja biti pod posebnim monitorigom Brisela.
Predsjednik Crne Gore odbio je da potpiše Zakon o potvrđivanju Sporazuma sa UAE i za to je naveo više razloga. Glavne primjedbe koje je naveo u obrazloženju svoje odluke odnose se na odstupanja od ustavnih određenja koja se tiču obezbjeđivanja slobodne konkurencije i ravnopravnog položaja na tržištu, suspendovanje primjene crnogorskog zakonodavstva koje se odnosi na javne nabavke, javne tendere i državnu imovinu, pri čemu se, dodatno, predviđa da će i ostatak crnogorskog zakonodavstva biti podložan izmjenama u cilju implementacije sporazuma; nepostojanje pravnih i finansijskih analiza u odnosu na brojne obaveze koje je sporazumom, u ime Crne Gore, preuzela Vlada, a čija realizacija u budućnosti može dovesti do fiskalne neodrživosti sistema javnih finansija; utvrđivanje javnog interesa sporazumom unaprijed, a bez konkretizacije lokacija i karakteristika budućih projekata, čime se uvodi pravna nesigurnost za sve građane Crne Gore čija imovina može biti predmet interesovanja investitora; nedefinisanje strukture budućih projekata kada je u pitanju odnos komponente razvoja turizma u odnosu na razvoj nekretnina, posebno imajući u vidu da se razvoj nekretnina ne može tretirati u okviru zakonske definicije javnog interesa.
Milatović smatra da je Vlada ovim sporazumom Crnu Goru dovela u neravnopravan položaj u odnosu na drugu ugovornu stranu i poziva poslanike da, pri ponovnom odlučivanju, u vidu imaju sve primjedbe na sporazum koje su u proteklom periodu iznijeli predstavnici državnih organa, lokalnih zajednica i NVO sektora, ali i zvaničnici EU, kako bi se preduprijedile štetne posljedice po ostvarivanje državnih interesa.
Inače, za sporazum je na prvom glasanju glasalo 46 poslanika, deset je bilo protiv, dok su četiri bila uzdržana. Sjednica na kojoj se raspravljalo o dva sporazuma sa UAE trajala je više od 12 sati.
Protiv sporazuma glasali su poslanici manjinskih stranaka, izuzev Bošnjačke stranke, Građanski pokret URA i poslanik Socijaldemokrata Boris Mugoša, dok ostatak opozicije, uključujući Demokratsku partiju socijalista, nije prisustvovao glasanju. Klub Demokratske narodne partije je ostao uzdržan.
Poslanici nisu prihvatili amandman nezavisne poslanice Jevrosime Pejović, koja je tražila da se projekti koji bi se realizovali kroz ovaj sporazum ne tretiraju kao javni interes.
Sporazum sa UAE izazvao je veliku pažnju javnosti i brojne kritike opozicionih partija, NVO sektora, stručnjaka i građana. U sami proces razmatranja i ocjene pravne kompatibilnosti datog sporazuma sa Ustavom i zakonima Crne Gore, kao i sa pravom Evropske unije, pored domaćih aktera, uključeni su i akteri iz EU.
Iz Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori poručili su da će Evropska komisija pažljivo pratiti sprovođenje Sporazuma sa UAE, kao i usklađenost tog dokumenta s pravilima EU, koja uključuju i poštovanje pravila o javnim nabavkama, državnoj pomoći, izboru investitora, uticaju na upravljanje javnim finansijama i borbu protiv korupcije, te poštovanje ekoloških standarda.
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos navela je u odgovoru na dopis predsjednika Jakova Milatovića da Sporazum o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina između vlada Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata na prvi pogled nije suprotan pravu EU, niti Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju Crne Gore EU (SSP), jer nema dovoljno detalja, ali bi nepravilna primjena i tumačenje nekih njegovih odredbi mogla dovesti do kršenja ovih propisa u oblasti javnih nabavki i diskriminacije evropskih i crnogorskih kompanija u korist potencijalnih investitora iz UAE.
Predsjednik Evropskog savjeta Antonio Košta kazao je da je Evropska komisija spremna da asistira Crnoj Gori oko sporazuma sa UAE, naglasivši da je neophodno da standardi EU budu primijenjeni na taj sporazum.
Vlast i kritičari Sporazuma sa UAE različito tumače poruke evropskih zvaničnika; dok iz vlasti u porukama koje stižu sa tih adresa ne vide ništa sporno, već na njih gledaju kao na izvjesnu podršku sporazumu, oni koji su protiv ovog aranžmana smatraju da ga je i EU problematizovala i pozivaju poslanike vladajuće većine da pri ponovnom odlučivanju ne glasaju za sporazum.