
On je na konferenciji za medije sa predsjednikom Italije Serđom Matarelom kazao da bilateralnu saradnju dvije zemalje karakterišu prijateljski odnosi i intenzivan politički dijalog koji njeguju i koji i danas ovdje pokazuju, prenosi Pobjeda.
- On je dodatno intenziviran mojom posjetom Rimu 2023. godine.Želim da govorim o tri važne stvari koje, možemo slobodno reći, predstavljaju rezultate našeg susreta u Rimu 2023. godine. Prije svega, imamo dolazak predsjednika Italije ovdje, i još jednom želim da vam se zahvalim na tome. Takođe, imamo i dodatno intenziviran politički dijalog drugih grana vlasti – posjetu ministra vanjskih poslova Italije Crnoj Gori, gospodina Tajanija, posjetu predsjednika Skupštine Crne Gore Rimu i predstojeću posjetu predsjednika Vlade Crne Gore, gospodina Spajića, takođe Rimu. Ovo je zaista pokazatelj da smo uspjeli da u vrlo kratkom roku ponovo intenziviramo naš politički dijalog. Smatram ovo prvim važnim rezultatom našeg susreta iz 2023. godine - naveo je Milatović.
U međuvremenu smo, kaže Milatović, kroz zalaganja vlada, osnažili saobraćajne veze između Crne Gore i Italije.
- Obnovljena je avio linija između Podgorice i Rima, uz pomoć crnogorske nacionalne avio-kompanije. Ponovo je uspostavljena pomorska linija između Bara i Ankone, a najavljena je i linija između Bara i Barija. Ovdje zaista želim da istaknem veliko pregnuće ministra Filipa Radulovića u ostvarivanju ovih rezultata - istakao je Milatović.
U prethodnom periodu imali smo, kaže Milatović, snažnu podršku Italije za važne segmente društvenog napretka u Crnoj Gori.
- Ovdje bih želio da istaknem najavljeno formiranje Guardia di Finanza u Crnoj Gori, odnosno finansijske policije, uz pomoć Italije. Ovo je izuzetno važno u kontekstu svih napora koje trenutno ulažemo u unapređenje vladać - kazao je Milatović.
Borba protiv organizovanog kriminala i korupcije ključna je, ističe Milatović, u ovom smislu, a praćenje tokova novca predstavlja važan segment uspjeha u toj borbi.
- Takođe želim da istaknem saradnju između zdravstvenih sektora Crne Gore i Italije, koja je intenzivirana zahvaljujući zalaganju nekadašnjeg ministra i potpredsjednika vlade, doktora Pavićevića. Isto tako, dodatno je ojačana saradnja u sektoru prosvjete i nauke. Ovo su važne i opipljive stvari – prije svega za građane Crne Gore, za građane Italije i za unapređenje bilateralnih odnosa između naše dvije zemlje - naveo je Milatović.
On se zahvalio Italiji na kontinuiranoj podršci Crnoj Gori na njenom evropskom putu.
- Nemjerljiva je politička podrška koju Italija pruža kroz platformu „Prijatelji proširenja“, gdje se jasno pokazuje stav Italije o potrebi proširenja Evropske unije na sve zemlje Zapadnog Balkana. Simbolika tog cilja – a cilj smo u Crnoj Gori jasno postavili – jeste da želimo da postanemo punopravna članica Evropske unije do 2028. godine. Dodatno, simbolično je i to što će upravo 2028. godine Italija predsjedavati Savjetom Evropske unije. Zašto ne reći da bismo voljeli da te godine zajedno proslavimo ulazak Crne Gore u EU tokom vašeg predsjedavanja Evropskom unijom - kazao je Milatović.
Zatim je pomenuo ljude koji su simboli borbe protiv mafije – tužioce Đovanija Falkonea i Paula Borselinija.
- Oni nisu samo simboli u Italiji, već i širom svijeta. To su ljudi za koje svako u Crnoj Gori zna ko su. Danas, u prisustvu cijenjenog predsjednika Italije, želim da pomenem i neke naše borce protiv mafije, koji su, poput ovih italijanskih tužilaca, dali svoje živote u Crnoj Gori u borbi protiv kriminala. To su novinar Duško Jovanović i policijski inspektor Slavoljub Šćekić. Upravo takvim ljudima danas ovdje želim da odam priznanje, citirajući Đovanija Falkonea: „Mafija nije nepobjediva. Ona je ljudski faktor i, kao i sve ljudske stvari, ima početak i imaće kraj - kazao je Milatović.
Crna Gora je, ističe on, snažno krenula u borbu protiv mafije i Crna Gora mora pobijediti u ovoj borbi da bi opstala kao država.