
Građanski aktivista Dževdet Pepić u razgovoru za "Dan" ističe da se ne može reći da je došlo do deblokade parlamenta.
– Opstrukcija opozicije se nastavlja, iako sada vidimo neke druge tonove kod opozicije, ali to je više pod uticajem međunarodnog faktora, da ne bi bili još optuženi da su protiv evropskih integracija i to je više za stranu nego za domaću upotrebu – naveo je Pepić.
Podsjetimo, u ponedjeljak je predsjednik Skupštine Andrija Mandić izrekao mjeru udaljenja sa zasijedanja opozicionim poslanicima, u trajanju od 15 dana, navodeći da je cilj očuvanje reda i dostojanstva parlamenta.
– Nakon gotovo dva mjeseca uspjeli smo da odblokiramo rad Skupštine, ali opozicija uporno pokušava da uvede haos i destabilizaciju – izjavio je Mandić, dodajući da je neprihvatljivo da opozicija pravi parcijalne dogovore sa parlamentarnom većinom.
Ipak, ova mjera ne podrazumijeva zabranu glasanja o tačkama koje su na dnevnom redu sjednice Skupštine.
– Ono što je interesantno u svemu ovome jeste kada je ta mjera izrečena, koju je veoma teško donio gospodin Andrija Mandić. Da li se moglo sačekati još malo da se nađe kompromisno rješenje i to je pitanje – navodi Pepić.
Generalno gledano, veliki problem je što i jedni i drugi (vladajuća većina i opozicija) hoće da pregovaraju, ali ti pregovori idu sa ucjenama.
– Na kraju moramo da shvatimo, da prihvatimo da parlament, ni crnogorski, a ni bilo koji drugi u svijetu, nije "puritanizam" i čast i obraz. Naročito ovaj crnogorski gdje su poslanici direktno odgovorni šefovima svojih partija, a ne građanima. Tu je jedan problem koji će da nas vrti ukrug. Poslanici su dijelom izabrani od strane građana, ali su više izabrani voljom svojih partijskih šefova. I upravo zbog toga ćemo se vrtjeti ukrug jer poslanici neće polagati račune građanima, već isključivo svojim partijskim šefovima. Ali ovo se i prije dešavalo u crnogorskom parlamentu – navodi Pepić.
Uz osvrt na samu blokadu parlamenta od strane opozicije, Pepić navodi da mu je čudan razlog koji je doveo do toga, a to je što opozicija spori odluku o prestanku funkcije sudiji Dragani Đuranović.
– Radi se ipak o sudiji koja treba da ide u penziju. Zapravo, smatram problematičnim to što su principi selektivni, u konkretnom smatram da se radi o tome što u penziju ide "naš sudija", jer da je u pitanju neki drugi sudija, možda se ne bi reagovalo – zaključio je Pepić.