Preuzmite našu aplikaciju
PRATITE NAS NA
PRIDRUŽITE NAM SE NA VIBER
COMMUNITY
PRATITE NAS
I NA TELEGRAM KANALU
PRATITE NAS
I NA WHATSUP KANALU
Potpisan sporazum o jačanju lokalnih mehanizama za zaštitu žrtava trgovine ljudima
Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP), Ministarstvo socijalnog staranja, brige o porodici i demografije i predstavnici lokalnih samouprava potpisali su sporazum o jačanju lokalnih mehanizama za prevenciju i zaštitu žrtava trgovine ljudima u Crnoj Gori.
Kako su saopštili iz MUP-a, potpisivanjem sporazuma o saradnji u oblasti prevencije, ranog prepoznavanja indikatora, upućivanja i zaštite žrtava trgovine ljudima na lokalnom nivou, uspostavljen je novi okvir za jačanje institucionalne saradnje između državnih organa i jedinica lokalne samouprave u borbi protiv trgovine ljudima.
- Sporazum predstavlja važan korak u unapređenju nacionalnog odgovora na trgovinu ljudima, jer uspostavlja funkcionalan i održiv mehanizam saradnje na lokalnom nivou, kroz formiranje lokalnih timova koji će biti zaduženi za rano prepoznavanje rizika, upućivanje nadležnim institucijama i pružanje podrške žrtvama i potencijalnim žrtvama - rekli su iz MUP-a.
Taj model, kako su naveli iz tog Vladinog resora, omogućava bržu razmjenu informacija, efikasnije postupanje i bolju zaštitu posebno ranjivih kategorija stanovništva, uključujući djecu, žene, migrante i osobe sa invaliditetom.
- Sporazum, takođe, jača vezu između lokalnih struktura i nacionalnih mehanizama, uključujući Tim za formalnu identifikaciju žrtava trgovine ljudima i Koordinaciono tijelo za praćenje implementacije Strategije za borbu protiv trgovine ljudima - kaže se u saopštenju.
Šef misije IOM-a u Crnoj Gori Vladimir Gjorgjiev istakao je da potpisani sporazum predstavlja rezultat dugogodišnjeg partnerstva i zajedničkih napora institucija u jačanju nacionalnih kapaciteta u oblasti borbe protiv trgovine ljudima.
- Formiranjem i jačanjem lokalnih timova stvaraju se uslovi za koordinisan i efikasan odgovor svih relevantnih institucija i organizacija uključenih u zaštitu žrtava - naglasio je Gjorgijev.
Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović rekao je da trgovina ljudima predstavlja težak oblik organizovanog kriminala i ozbiljan bezbjednosni izazov, zbog čega Crna Gora kontinuirano jača kapacitete za prevenciju, zaštitu žrtava i efikasno procesuiranje počinilaca kroz koordinisano djelovanje svih relevantnih aktera, što je prepoznato i od evropskih partnera.
- Iako su strateški i institucionalni mehanizmi unaprijeđeni, ključ uspješne borbe ostaje u pravovremenom prepoznavanju rizika i snažnoj saradnji na lokalnom nivou, gdje zaštita žrtava počinje u praksi - poručio je Šaranović.
Ministar socijalnog staranja, brige o porodici i demografije Damir Gutić, kazao je da je trgovina ljudima jedan od najtežih oblika nasilja i kršenja ljudskih prava i da ne ostavlja posljedice samo na žrtvu, već pogađa cijelo društvo i ruši temelje sigurnosti, povjerenja i dostojanstva.
- Zato moramo djelovati brzo, odlučno i zajednički, da svaki znak rizika prepoznamo na vrijeme, da svaku žrtvu zaštitimo bez odlaganja i da nijedna osoba ne ostane sama. Naša je obaveza da gradimo sistem koji će biti jači od trgovaca ljudima i humaniji prema onima kojima je pomoć najpotrebnija - rekao je Gutić.
Iz Glavnog grada su poručili da će i ubuduće biti pouzdan partner u aktivnostima koje doprinose sigurnijoj i humanijoj zajednici za sve građane.
Zamjenik gradonačalnika Glavnog grada Boris Spalević kazao je da potpisivanjem sporazuma potvrđuju zajedničku posvećenost zaštiti najranjivijih članova društva i borbi protiv trgovine ljudima.
- Saradnja između institucija ključna je za pravovremeno prepoznavanje rizika, pružanje podrške žrtvama i efikasno djelovanje u prevenciji ovog ozbiljnog društvenog problema - istakao je Spalević.
Predsjednik Opštine Ulcinj Genci Nimanbegu kazao je da je ta opština spremna da kroz partnerski odnos sa nadležnim institucijama nastavi da doprinosi borbi protiv trgovine ljudima.
- Dosadašnje aktivnosti pokazale su značaj zajedničkog djelovanja, a potpisani sporazum predstavlja dobar osnov za dalje jačanje saradnje i preventivnih mehanizama - naveo je Nimanbegu.
Iz MUP-a su saopštili da Crna Gora potpisivanjem sporazuma uvodi standardizovan i održiv model lokalne koordinacije, koji će doprinijeti efikasnijem prepoznavanju rizika, boljoj zaštiti žrtava i jačanju ukupnog institucionalnog odgovora na trgovinu ljudima.
- Osim toga, potpisani sporazum će dodatno osnažiti institucije da nastave sa jačanjem vladavine prava, slobode i bezbjednosti, koje predstavljaju ključne temelje na strateškom putu Crne Gore ka Evropskoj uniji i ispunjavanju obaveza u okviru Poglavlja 24 u narednom periodu - kaže se u saopštenju.
Predstavnici institucija saglasili su se da je zajedničko djelovanje, jasno definisana podjela odgovornosti i kontinuirana razmjena informacija ključna za uspješnu borbu protiv ovog oblika kriminala.
Događaju su prisustvovali i predsjednik Opštine Danilovgrad Aleksandrar Grgurović, predstavnici opština Nikšić, Berane, Bijelo Polje i Kotor, kao i predstavnici međunarodnih organizacija i civilnog sektora.
Događaj je realizovan u okviru nacionalnog projekta „Jačanje napora u suzbijanju trgovine ljudima u Crnoj Gori“, koji finansira Biro za borbu protiv međunarodne trgovine drogom i sprovođenje zakona (INL) Ambasade Sjedinjenih Američkih Država, a sprovodi Međunarodna organizacija za migracije (IOM) u Crnoj Gori, u partnerstvu sa relevantnim institucijama.
Preuzmite našu aplikaciju
PRATITE NAS NA
PRIDRUŽITE NAM SE NA VIBER
COMMUNITY
PRATITE NAS
I NA TELEGRAM KANALU
PRATITE NAS
I NA WHATSUP KANALU