Konferencija međunarodnih nevladinih organizacija Savjeta Evrope
Preuzmite našu aplikaciju
PRATITE NAS NA
PRIDRUŽITE NAM SE NA VIBER
COMMUNITY
PRATITE NAS
I NA TELEGRAM KANALU
PRATITE NAS
I NA WHATSUP KANALU
Stanišić se sastala sa predstavnicima Konferencije međunarodnih nevladinih organizacija Savjeta Evrope
Državna sekretarka Ministarstva unutrašnjih poslova Dragana Kažanegra Stanišić održala je sastanak sa delegacijom Konferencije međunarodnih nevladinih organizacija Savjeta Evrope (CINGO), koju je predvodio predsjednik CINGO-a Žerard Ermišer.
Sastanku je prisustvovala i državna sekretarka Ministarstva regionalno-investicionog razvoja i saradnje sa nevladinim organizacijama Mirsada Bošnjak, kao i predstavnici organizacija civilnog društva.
U razgovoru je, kako su naveli, naglašeno da komplementarnost standarda Savjeta Evrope i pravne tekovine Evropske unije predstavlja snažan okvir za dalje sprovođenje reformi, pri čemu Ministarstvo unutrašnjih poslova, kao nosilac aktivnosti u okviru Poglavlja 24 – Pravda, sloboda i bezbjednost, ostvaruje intenzivnu saradnju sa organizacijama civilnog društva i u oblastima koje doprinose ispunjavanju mjerila iz Poglavlja 23.
- Poseban akcenat stavljen je na partnerstvo Ministarstva unutrašnjih poslova i nevladinog sektora u pripremi strateških i normativnih dokumenata, kao i u radu brojnih međuresornih tijela. Kao primjer uspješne saradnje izdvojena je oblast borbe protiv trgovine ljudima, u kojoj je Ministarstvo sa više organizacija civilnog drustva zakljucilo sporazum o saradnji, dok predstavnica civilnog društva aktivno učestvuje u radu Tima za formalnu identifikaciju žrtava trgovine ljudima.ocd su aktivne i u radu drugih nacionalnih tijela - kazali su.
Predstavljeni su i rezultati podrške koju je Ministarstvo u prethodnom periodu pružilo nevladinom sektoru, uključujući više od 220 hiljada opredijeljenih za finansiranje programa i projekata u oblastima zaštite i promovisanja ljudskih i manjinskih prava i društvene brige o djeci i mladima, kao i praksu da se učešće predstavnika civilnog društva u radnim tijelima Ministarstva adekvatno finansijski vrednuje.
- Tokom sastanka bilo je riječi i o unapređenju normativnog okvira za saradnju sa nevladinim organizacijama. S tim u vezi predstavljeni su predlozi Ministarstva za novi Zakon o saradnji sa nevladinim organizacijama, kojima se dodatno jačaju integritet i transparentnost nevladinog sektora, kroz ograničavanje mogućnosti da osnivači i ovlašćeni zastupnici organizacija budu lica osuđena za najteža krivična djela, kao i kroz dodatno unapređenje zaštite djece - zaključili su.
Sagovornici su se saglasili da snažno partnerstvo institucija i organizacija civilnog društva predstavlja važan preduslov za dalje jačanje demokratskih procesa, vladavine prava i uspješan nastavak evropskih integracija Crne Gore.
Preuzmite našu aplikaciju
PRATITE NAS NA
PRIDRUŽITE NAM SE NA VIBER
COMMUNITY
PRATITE NAS
I NA TELEGRAM KANALU
PRATITE NAS
I NA WHATSUP KANALU