Na tradicionalnoj manifestaciji Glavnog grada „Dan najboljih” juče su najuspješnijim podgoričkim osnovcima uručeni prigodni pokloni. Najveće đačko priznanje – „Luču” ove godine zaslužila su 382 polumaturanta, dok je devet učenika nagrađeno za osvojeno prvo, drugo ili treće mjesto na Državnom takmičenju učenika osnovnih škola Crne Gore, a 27 ih je ponijelo titulu đaka prvaka. Nagrade im je uručila Nela Savković Vukčević, sekretar za kulturu i sport, citirajući staru mudrost da: „Svako dijete odraste, ali se uz knjigu postaje čovjek”.
– Mi u Glavnom gradu sa velikom radošću dočekujemo ovaj dan, biramo knjige za vas, ispisujemo vaša imena, ponosni smo što možemo da vas ugostimo i da budemo u vašem društvu. Knjiga, simbol znanja, mora biti vaša snaga pred izazovima života jer odavno su to shvatili ljudi, da „oni što ne znaju spremni su na sve”. Ne zaboravite da vrlina rađa vrlinu i vaše su stvarane kada su se udružili vaši roditelji, nastavnici i vi sami, da preuzmete vatru saznanja. Postali ste tako dio svijeta obrazovanja. Njegoš je rekao da je po ljudima učio o svijetu, a mi želimo da svijet po vama poznaje Crnu Goru – poručila je Savković Vukčević.
Da uspjeh ne dolazi sam po sebi već da je za to potrebno dosta zalaganja i truda, poručila je Arijana Nikolić Vučinić, predstavnik Ministarstva prosvjete.
– Važno je da nastavite da tako idete kroz život, da dajete sve od sebe i postižete samo najbolje rezultate. Pred vama je sada upis u srednju školu, koja će jednim dijelom da usmjeri vaše buduće zanimanje, stoga dobro razmislite, i ono što je najbitnije – neka izbor bude samo vaš. Želim da nastavite da ređate ovakve rezultate, puno sreće u srednjoj školi i neka vam je srećna „Luča” – poručila je Nikolić Vučinić. S.R.
Dobitnici diplome „Luča”
OŠ „Vladika Danilo” – Pavle Vulević, Milica Stojanović, Ivan Kovačević
OŠ „29. novembar” – Armina Ljuljanović, Đozef Ljuljđuraj
OŠ „Radojica Perović” – Olja Cicmil, Mija Ćorović, Saša Kostić, Novica Krunić, Luka Radusinović, Kristina Prelević, Andrija Pejović, Sara Raičević, Ksenija Vidaković, Jelena Kalezić, Sara Bajčeta, Vladan Velimirović, Andrija Abramović, Marija Vuković, Sofija Musić
OŠ „Vladimir Nazor” – Marica Mijović, Tamara Radonjić, Vuk Sekulović, Anđela Ivanović, Marija Jovović, Zorana Rabrenović, Sara Tadić, Hristina Jovović, Vuk Krivokapić, Marija Petrović, Sara Gošović, Miloš Ivanović, Marija Ivanović, Nikola Zečević
OŠ „Savo Kažić” – Dragana Radusinović
OŠ „Đoko Prelević” – Aleksandra Prelević, Milena Prelević, Jelena Pavićević
OŠ „Savo Pejanović” – Stela Glomazić, Anja Radović, Bogdan Mirković, Sandra Vukašinović, Staša Gluščević, Milica Aćimić, Anastasija Ilinčić, Brajan Martić, Olga Mirković, Andrija Radunović, Anđela Zarubica, Elena Kadović, Amina Kijamet, Anja Misović, Marija Pralas, Isidora Smolović, Nađa Stojanović, Ksenija Šćepanović, Anja Turner
OŠ „Niko Maraš” – Branko Klikovac, Aleksandra Stajović
OŠ „Pavle Rovinski” – Omar Osmanagić, Luka Petić, Marko Medenica, Darija Raičević, Igor Anđelić, Tatjana Đurović, Anđela Jokić, Ema Pepić, Tamara Vujačić, Alisa Bektašević, Selma Bektešević, Danilo Damjanović, Đorđe Karanfilović, Andrija Jelić, Nikola Vlahović, Danilo Vujović, Novak Jevrić, Jovana Caković
OŠ „Maksim Gorki” – Sofija Kirsanov, Nikola Vasović, Anastasija Brajović, Anja Filipović, Anđela Kovačević, Magdalena Ostojić, Isidora Rašović, Laura Topalović, Nađa Vukašinović, Ana Đurović, Mihailo Ivanović, Matija Karadžić, Irena Kovačević, Ivan Lalević, Isidora Lopičić, Ksenija Miljanić, Anastasija Popović, Vladimir Popović, Anja Radulović, Vasilije Rakočević, Lana Todorović, Marko Žižić, Jelena Bulatović, Lazar Čađenović, Sara Grupković, Milica Jovićević, Lana Tabaš, Maja Vuksanović, Luka Pejović, Ljiljana Radunović, Iva Durković, Maja Mugoša, Maša Racković, Mia Šćepanović
OŠ „Marko Miljanov” – Nevena Penava, Nikola Ostojić, Milena Janković, Mina Kapidžić, Jovana Mandić, Najda Bučan, Damjan Božović, Anastasija Savić
OŠ „Oktoih” – Ljubisav Bugarin, Staša Tadić, Jovan Srbljanović, Stefan Bogojević, Aleksandar Drljević, Vuk Knežević, Ana Koprivica, Olgica Rašović, Emina Rujović, Ana Savović, Jakša Šibalić, Olivera Đuković, Balša Mišurović, Špiro Mugoša, Ksenija Petričić
OŠ „Božidar Vuković Podgoričanin” – Majda Huremović, Melisa Kurgaš, Luka Pavlović, Amina Pupović, Minela Rastoder, Amar Bibuljica, Milica Jeknić, Tea Muratović, Hasiba Bero, Elvir Durović, Snežana Savić, Elisa Šabotić, Amel Ličina, Slaven Dobrković, Hana Škrijelj
OŠ „Vuk Karadžić” – Filip Đuranović, Milena Vukićević, Miloš Mujičić, Anja Jovanović, Marija Sekulović, Emilija Raonić, Milena Dabanović, Dušica Drakić, Čedo Đurković, Ana Medojević, Matija Pejović, Nikola Pekić, Petar Popović
OŠ ,,Mahmut Lekić” – Doda Vuljaj, Barbara Berišaj, Melisa Metđonaj, Anđela Đeljaj, Ambra Ljuljanaj, Rozana Vuljaj, Mark Siništaj, Nermina Čunmuljaj, Martin Siništaj, Jozef Drešaj, Ledina Giljaj, Martina Camaj, Zana Niković, Amina Adžović, Lorena Ujkić, Amanda Ujkić, Seid Drešević, Ajna Drešević, Mirza Fetić
OŠ „Zarija Vujošević” – Nejla Orahovac, Sara Nikčević, Merisa Otović
OŠ „Milan Vukotić” – Saška Božović, Marija Vidić, Đorđe Vidić, Ksenija Knežević, Milica Mijović, Anđela Petrović, Andrea Ajković, Ana Đukić, Ljubica Popović, Miloš Popović, Dijana Maraš, Petar Markuš, Elena Roganović, Itana Radičević, Jovana Živanović, Nikolina Raičević, Marijana Vuković, Milica Anđušić, Maja Đurović, Nela Kukuličić, Milica Tomašević
OŠ „Dr Dragiša Ivanović” – Julija Jeknić, Aleksandra Šćepanović, Petar Šćekić, Krsto Medenica, Marko Bojić, Đuro Jeknić, Dušan Petrović, Igor Radojević, Andrija Puletić, Aleksandra Pavićević, Anastasija Đerković, Balša Strugar, Aleksa Bojović, Ana Tošić, Pavle Bojović, Danilo Đurić, Tijana Ivanović, Andrea Adžić, Dejana Đapić, Nikolina Janković
OŠ „Vlado Milić” – Andrijan Avduljaj, David Bojanić, Ivana Golubović, Ivana Vlaović, Ivana Knežević, Branko Vučetić, Vidoje Leovac, Staša Tošić
OŠ ,,Sutjeska” – Dario Alivodić, Ishak Alivodić, Ksenija Belada, Relja Čabarkapa, Adla Dacić, Vuk Jevrić, Ela Kerović, Maša Lekić, Nađa Milatović, Rajna Mirković, Marko Mitrović, Relja Raičević, Đorđe Vulević, Gavrilo Bošković, Jovan Bašović, Tamara Brajović, Jovana Mitrić, Ksenija Adžić, Jovana Jaćimović, Bojan Krgović, Đorđe Marojević, Dimitrije Perović, Tijana Popadić, Vladimir Stijepović, Lav Brnović, Iva Janković, Lana Jovetić, Danilo Radović, Anja Radunović, Nikola Rakočević, Lav Selhanović, Balša Ban, Maša Dendić, Jovana Krpović, Nikolina Lalić, Lazar Maksimović, Eliana Mrkić, Milena Mrđenović, Mileta Petrović
OŠ „Štampar Makarije” – Ksenija Đuranović, Sara Globarević, Marija Grudić, Nikola Kavarić, Iva Mrdak, Ana Petričić, Aleksa Savković, Andrija Sekulić, Tara Simović, Kosta Vukićević, Vesko Ivanović, Isidora Ivanović, Lejla Idrizović, Miloš Jevrić, Nikola Jovanović, Damjan Lalović, Danilo Mihailović, Nikola Milošević, Ksenija Rakčević, Arsenije Stamatović, Petar Vukotić, Anja Vujačić, Anja Gardašević, Tijana Kalezić, Jelena Martinović, Jakša Vidaković, Anđela Bajović, Teodora Blečić, Marko Dubljević, Mia Đoković, Irina Kastratović, Jovan Kašćelan, Ivan Pejović, Teodora Radunović, Jagoš Medenica, Ksenija Drašković, Katarina Pižurica, Daniela Popović, Lara Popović, Anastasija Zečević, Tea Jolić, Alisa Kusovac, Ana Petrović, Nikola Vuković
OŠ „Branko Božović” – Sofija Drakulović, Danilo Dutina, Marija Lazović, Luka Todorović, Bogdan Vuković, Ivana Vuksanović, Marija Prelević, Mia Rabrenović, Anastasija Milikić, Tamara Varagić, Tamara Jeknić, Bojana Petričević, Petar Šekularac, Anđela Veljović
OŠ „Milorad Musa Burzan” – Jana Brković, Teodora Luketić, Miloš Milatović, Matija Milićević, Igor Đonović, Anđela Oluić, Aleksa Šljivančanin, Mijat Vuković, Luka Pavićević, Danilo Drinčić, Marina Milinković, Aleksa Obradović, Lana Savović, Aleksandra Sekulović, David Vukićević, Hana Krpuljević, Slađan Delić, Sara Ilić, Luka Krkeljić, Anja Otović, Bojana Radičević, Matija Radović, Andrea Radulović, Sara Stojanović, Katarina Vukojičić, Jovan Šofranac, Ksenija Batrićević, Vuk Vukčević, Mina Vukčević, Ivana Cerović, Darja Ćirović, Iva Đuričković, Miloš Đurović, Katja Kavaja, Sandra Laković, Mia Pavićević, Anja Brnović, Luka Ivanović, Aleksandra Kalinić, Jovan Peličić, Anastasija Rovčanin
OŠ „21. maj” – Anica Dučić, Nikola Žugić, Đorđe Marković, Natalija Milatović, Teodora Pupović, Vuk Raičković, Ljubica Šoljaga, Ana Bašanović, Iva Brajković, Vedran Galičić
Resursni centar za djecu i mlade „Podgorica” – Nikolina Arapović
Đaci generacije
Đacima generacije uručene su posebna priznanja, a to su Pavle Vulević (OŠ „Vladika Danilo”), Marija Dragićević (OŠ „Vojin Popović”), Armina Ljuljanović (OŠ „29. novembar”), Sara Tadić (OŠ „Vladimir Nazor”), Dragana Radusinović (OŠ „Savo Kažić”), Aleksandra Prelević (OŠ „Đoko Prelević”), Nađa Stojanović (OŠ „Savo Pejanović”), Branko Klikovac (OŠ „Niko Maraš”), Milena Prikopije Leonte (OŠ „Boško Radulović”), Novak Jevrić (OŠ „Pavle Rovinski”), Najda Bučan (OŠ „Marko Miljanov”), Jovan Srbljanović (OŠ „Oktoih”), Amina Pupović (OŠ „Božidar Vuković Podgoričanin”), Anastasija Maudić (OŠ „18. oktobar), Kolja Nikolaj (OP „Đerđ Kastrioti Skenderbeg”), Amanda Ujkić i Doda Vulaj za nastavu na maternjem i albanskom jeziku (OŠ „Mahmut Lekić”), Matija Pejović (OŠ „Vuk Karadžić”), Merisa Otović (OŠ „Zarija Vujošević”), Ksenija Knežević (OŠ „Milan Vukotić”), Danilo Đurić (OŠ „Dr Dragiša Ivanović”), Ivana Vlaović (OŠ „Vlado Milić”), Marija Lazović (OŠ „Branko Božović”), Frančeska Dušević (OŠ „Jedinstvo”), Iva Brajković (OŠ „21. maj”), Kosta Vukićević (OŠ „Štampar Makarije”) i Nikolina Arapović (Resursni centar za djecu i mlade „Podgorica”).
Nagrade za najbolje takmičare
Nagrađeni su i učenici koji su osvojili prvo, drugo ili treće mjesto na državnom takmičenju osnovnih škola. Za osvojeno treće mjesto iz engleskog jezika nagrađen je Novak Jevrić (OŠ „Pavle Rovinski”), Ana Savović, Jovan Srbljanović i Staša Tadić nagrađeni su za osvojeno prvo mjesto iz francuskog jezika, drugo mjesto iz biologije i treće mjesto iz engleskog jezika (OŠ „Oktoih”), dok je Jelena Kalezić nagrađena za osvojeno drugo mjesto iz francuskog jezika (OŠ „Radojica Perović”). Matija Pejović je nagrađen za osvojeno treće mjesto iz fizike (OŠ „Vuk Karadžić”), Kosta Vukićević i Andrija Martinović za osvojeno prvo mjesto iz matematike i drugo mjesto iz italijanskog jezika (OŠ „Štampar Makarije”), kao i Anastasija Rovčanin za osvojeno treće mjesto iz francuskog jezika (OŠ „Milorad Musa Burzan”).