Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Zakon ne zaslužuje da se o njemu diskutuje u Skupštini * Ne vraćam se u SNP, ali ću prisustvovati sjednici GO * Neusvajanjem zakona oštetiće 125 hiljada penzionera * Policajac sahranjen, ubica se brani ćutanjem * Eliminisali najtrofejniju naciju * Zakon o slobodi vjeroispovijesti i Srbija * Ubijeno 49 novinara, iza rešetaka 389
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 18-12-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Veselko Grubišić, ambasador Hrvatske u Crnoj Gori:
– Pregovori s EU su dvije trake koje idu u istom smjeru.

Vic Dana :)

Kaže nastavnica učenicima:
- Neka ustane onaj koji sebe smatra budalom!
Ustane Perica. Nastavnica ga upita:
- Perice, zašto ti sebe smatraš budalom?
Perica će na to:
- Ne smatram se budalom, nego mi je žao gledati Vas kako tu sami stojite.


Deda Mraz, Baba Roga, glupa plavuša i pametna plavuša šetaju ulicom. I vide oni 10 DM. Ko će prvi da ih uzme?
Glupa plavuša. Čak i mala djeca znaju da su Deda Mraz, Baba Roga i pametna plavuša izmišljeni likovi.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo SISTEM JAVNIH NABAVKI PRATE BROJNE NEZAKONITOSTI, ALI NE I KAŽNJAVANJE ODGOVORNIH
Sa regionalne konferencije Korupcija „pojede” budžet Crne Gore Problemi koji su od početka prisutni i zadržavaju se, tiču se prvo transparentnosti i nekažnjivosti lica koja uređuju ovu oblast. Radi se o tome da nema odgovornosti za lica koja su odgovorna za sistem javnih nabavki uprkos uočenim nepravilnostima – izjavio je Dušan Šabić
Dan - novi portal
Zemlje Zapadnog Balkana godišnje u prosjeku potroše oko sedam milijardi eura na ime javnih nabavki, a određena istraživanja pokazuju da oko dvije milijarde, odnosno 30 odsto ukupnog iznosa, „pojede” korupcija, saopštio je Dušan Šabić, predstavnik Fondacije za otvoreno društvo Srbije. Govoreći na regionalnoj konferenciji o stanju u javnim nabavkama na temu „Transparentnost, monitoring i kontrola u sistemu javnih nabavki zemalja Zapadnog Balkana“, čiji je domaćin NVO MANS, Šabić je kazao da organizacije civilnog društva sedam godina prate trendove u javnim nabavkama u Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini, Srbiji, Kosovu i Sjevernoj Makedoniji, te da svi pokazatelji govore da je trošak korupcije u toj oblasti ogroman u odnosu na stanje u njima.

– Problemi koji su od početka prisutni i zadržavaju se, tiču se prvo transparentnosti i nekažnjivosti lica koja uređuju ovu oblast. Radi se o tome da nema odgovornosti za lica koja su odgovorna za sistem javnih nabavki uprkos uočenim nepravilnostima – izjavio je Šabić.

On je istakao da je problem korupcije u javnim nabavkama zajednički svim državama Zapadnog Balkana, te da je to udružilo više organizacija civilnog društva da se posvete tom problemu i predlažu rješenja.

Direktor istraživačkog centra MANS-a Dejan Milovac kazao je da većina zemalja Zapadnog Balkana godinama dobija upozorenja iz Brisela da je korupcija u javnim nabavkama veliki problem, te da je to posebno osjetljiva oblast na tu pojavu. On je naveo da je budžet Crne Gore oko 2,5 milijardi, a da petina ide na javne nabavke. Ipak, kako je upozorio, trend je da najveće poslove Vlada ugovara mimo sistema javnih nabavki, kao što je to bilo sa autoputem Bar – Boljare, gdje je izvršna vlast direktno sklapala ugovor sa Kinezima, a potom sama određivala ko će biti podizvođači.

– Takođe, kod nas je problem što je zakon mijenjan tri-četiri puta i Crna Gora se trenutno, što se tiče sistema javnih nabavki, nalazi u istoj poziciji kao i prije pregovora o pristupanju Evropskoj uniji. Ipak i zakon koji imamo i koji se predlaže olakšava da se mnogi poslovi ugovaraju iza očiju javnosti – izjavio je Milovac.

Istakao je da je za Crnu Goru specifično da nemamo nijedno osuđeno lice za krivično djelo koje se odnosi na visoku korupciju u javnim nabavkama.

– Policija i tužilaštvo ne šalju poruku da se korupcija ne isplati – naveo je Milovac.

Ukazao je da postoji specifičnost u našem sistemu da samo učesnici na tenderu mogu da prijave nepravilnosti, što sužava mogućnost kontrole.

– Bezbjednost i odbrana su crna rupa u sistemu javnih nabavki jer su isključeni iz primjene zakona. Tu se ništa ne zna. Mi jesmo članica NATO-a, ali za neke nabavke ne postoji nijedan razlog da one ne budu javne – ukazao je Milovac.

Prema riječima Germana Filkova iz Centra za građanske komunikacije Sjeverne Makedonije stanje u oblasti javnih nabavki nije idealno ni u toj državi.

– Korupcija u Makedoniji je jako isplativ posao. Kod nas postoji pravilo da ako neko nije znao za neki tender, onda on nije bio za njega – naveo je Filkov.

Predstavnik Fonda za otvoreno društvo Bosne i Hercegovine Aleksandar Draganić izjavio je da u toj državi 88 odsto ponuđača vidi favorizovanje i korupciju u sistemu javnih nabavki. On je rekao da ako imate takvo stanje svijesti, onda teško da se samo transparentnošću može riješiti problem.

– U BiH važi pravilo nekažnjivosti, a EU korupciji ne posvećuje dovoljnu pažnju već u izvještajima stavlja akcenat na usaglašavanje zakonodavstva – kaže Draganić.

M.S.




Potrošeno 700 miliona ove godine
Prema riječima Jelene Jovetić iz Direktorata za javne nabavke Ministarstva finansija, ove godini je na ime javnih nabavki potrošeno oko 700 miliona eura. Kazala je da javne nabavke čine preko 11 odsto bruto društvenog proizvoda, te da je to signal da toj oblasti treba posvetiti veliku pažnju.

– Primjenom međunarodnih standarda nastojimo da riješimo probleme koje smo uočili. U fazi smo finalizacije uvođenja projekta elektronskog sistema javnih nabavki koji će početi da se realizuje početkom naredne godine – izjavila je Jovetić.

Navela je da je učinjen veliki korak u transparentnosti javnih nabavki, te da sada na portalu dnevno bude oko 80 objava.




Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"