Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Član sam Svetove kriminalne grupe * Bečića vrijeđao, Drobniča peckao, Lukšića omalovažavao * Pozivnica ne znači i članstvo * Nepodoban zbog istrage protiv Veljovića * Kinezi posjetili Lušticu * Ema napunila 116 godina * Član sam Svetove kriminalne grupe
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 02-12-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

Otišao Piroćanac kod brata u Beograd i igraju playstation. Ujutru majka kaže:
- Ajde deco doručak.
Beogradjanin:
- Nema frke, kevo, nema frke.
Majka: Posle nekog vremena opet majka:
-Ajde deco ručak.
Beogradjanin:
-Nema frke kevo nema frke.
Uvče majka:
-Ajde deco večera.
Beogradjanin:
-Nema frke kevo nema frke.
Pirocanac:
-Aj mi da jedemo a FRKA kad dodje ce jede sam.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ekonomija DVA DANA NAKON USVAJANJA NACRTA AKTA O DRŽAVNIM FINANSIJAMA, SKUPŠTINI DOSTAVLJEN IZMIJENJENI PREDLOG Vlada švercuje budžet za narednu godinu Budžet za narednu godinu, koji je dat u skupštinsku proceduru, a u parlamentu je zavedeno da je primljen dva dana nakon usvajanja na sjednici Vlade, iznosi 2,125 milijardi eura, za razliku od budžeta usvojenog na sjednici Vlade, koji iznosi 2,121 milijardu eura
Dan - novi portal
Na­crt Za­ko­na o bu­dže­tu za na­red­nu go­di­nu ko­ji je Vla­da upu­ti­la Skup­šti­ni na usva­ja­nje uve­ćan je za če­ti­ri mi­li­o­na u od­no­su na na­crt ko­ji je Vla­da usvo­ji­la na sjed­ni­ci odr­ža­noj 14. no­vem­bra ove go­di­ne.
Bu­džet za na­red­nu go­di­nu, ko­ji je dat u skup­štin­sku pro­ce­du­ru, a u par­la­men­tu je za­ve­de­no da je pri­mljen dva da­na na­kon usva­ja­nja na sjed­ni­ci Vla­de iz­no­si 2,125 mi­li­jar­di eura, za raz­li­ku od bu­dže­ta usvo­je­nog na sjed­ni­ci Vla­de, ko­ji iz­no­si 2,121 mi­li­jar­du.
U pro­prat­nom do­pi­su ko­ji je uz na­crt bu­dže­ta do­sta­vljen pred­sjed­ni­ku Skup­šti­ne Ran­ku Kri­vo­ka­pi­ću na­ve­de­no je da je Vla­da taj na­crt usvo­ji­la na sjed­ni­ci odr­ža­noj 14. no­vem­bra, iako se ta dva na­cr­ta u bit­nom raz­li­ku­ju.
U pro­prat­nom do­pi­su na­ve­de­no je da su za pred­stav­ni­ke Vla­de ko­ji će uče­stvo­va­ti u ra­du Skup­šti­ne i rad­nih ti­je­la pri­li­kom raz­ma­tra­nja pred­lo­ga na­cr­ta bu­dže­ta od­re­đe­ni mi­ni­star fi­nan­si­ja Ra­do­je Žu­gić i ge­ne­ral­ni di­rek­tor di­rek­to­ra­ta u bu­džet Ni­ko­la Vu­ki­će­vić.
Pre­ma na­cr­tu ko­ji je do­sta­vljen Skup­šti­ni, iz­vor­ni pri­ho­di pla­ni­ra­ni su na iz­nos od 1,458 mi­li­jar­di eura, što je če­ti­ri mi­li­o­na vi­še ne­go u na­cr­tu ko­ji je usvo­jen na sjed­ni­ci Vla­de, od če­ga je na­pla­ta po­re­za i do­pri­no­sa uma­nje­na za mi­li­on, na 1,331 mi­li­jar­du, a osta­li pri­ho­di uve­ća­ni za pet mi­li­o­na, na 127 sa pret­hod­no pred­lo­že­na 122 mi­li­o­na. Po­ve­će­ni su i iz­da­ci za 1,3 mi­li­o­na, na 1,732 mi­li­jar­de, a bu­džet­ska po­tro­šnja uve­ća­na je za 1,4 mi­li­o­na eura. Pla­ni­ra­ni de­fi­cit ma­nji je za 3,3 mi­li­o­na, i iz­no­si 273,9 umje­sto pro­bit­no pla­ni­ra­nih 276,6 mi­li­o­na, a i pri­mar­ni de­fi­cit ma­nji je za tri mi­li­o­na. Ot­pla­ta du­ga pla­ni­ra­na je na 393, umje­sto 390 mi­li­o­na, kao i ot­pla­ta oba­ve­za iz pret­hod­nog pe­ri­o­da, za ko­ju je stav­ka u na­cr­tu uve­ća­na za tri mi­li­o­na, na 39,374, umje­sto na 36,657. Ne­do­sta­ju­ća sred­stva od 667 mi­li­o­na, ko­ja su, ka­ko je ra­ni­je pla­ni­ra­no, tre­ba­lo da se fi­nan­si­ra­ju iz po­zaj­mi­ca i kre­di­ta iz ino­stra­nih iz­vo­ra, osta­la su na istom ni­vou, uz raz­li­ku što će se od tog iz­no­sa Vla­da na ino­stra­nom tr­ži­štu za­du­ži­ti za 657 mi­li­o­na, a kod do­ma­ćih ba­na­ka 10 mi­li­o­na, dok je pret­hod­nim na­cr­to­m bi­lo pla­ni­ra­no da kom­ple­tan iz­nos po­zaj­me u ino­stran­stvu.
Te­ku­ći bu­džet po­ve­ćan je na 772,55 sa pr­vo­bit­nih 769,55 mi­li­o­na, a bu­džet dr­žav­nih fon­do­va uma­njen je sa 626,57 mi­li­o­na na 624,97, dok je ka­pi­tal­ni bu­džet uma­njen za 116 hi­lja­da, na 334.857.800 eura sa pr­vo­bit­na 334.973.800 eura, dok su tran­sak­ci­je za fi­nan­si­ra­nje iz­da­ta­ka po­ve­ća­ne na 393 mi­li­o­na sa pr­vo­bit­no pla­ni­ra­nih 390 mi­li­o­na eura.
Po­sla­nik Ne­boj­ša Me­do­je­vić (DF) is­ta­kao je da se to pr­vi put de­ša­va.
–Vla­da bi mo­ra­la da po­vu­če pr­vi pred­log za­ko­na pri­je ne­go što po­ša­lju dru­gi pred­log u skup­štin­sku pro­ce­du­ru, što je je­di­no u skla­du sa po­slov­ni­kom Skup­šti­ne i sa za­ko­nom. Vla­da ne mo­že to da ra­di jer je to šverc naj­va­žni­jeg fi­nan­sij­skog i eko­nom­skog za­ko­na ko­ji Skup­šti­na usva­ja to­kom go­di­ne. Vla­da bi pr­vo mo­ra­la da po­vu­če pr­vi pred­log bu­dže­ta, pa da on­da do­sta­vi no­vi, za šta ima mo­guć­nost, u skla­du sa po­slov­ni­kom, do sa­mog iz­ja­šnja­va­nja i ras­pra­ve u par­la­men­tu, a uko­li­ko to ni­je ura­đe­no, ne­go je par­la­men­tu do­sta­vljen dru­ga­či­ji tekst za­ko­na u od­no­su na onoj već usvo­je­ni na sjed­ni­ci Vla­de. U tom slu­ča­ju je za­kon pre­kr­šen, a pred­log na­cr­ta bu­dže­ta ko­ji je do­sta­vljen Skup­šti­ni je ne­za­ko­nit – re­kao je Me­do­je­vić.
On je do­dao da ga to ni­je iz­ne­na­di­lo i da pret­po­sta­vlja da je na­crt pri­pre­man na br­zi­nu ka­ko bi se po­što­va­li ro­ko­vi, ali da to ni­je oprav­da­nje.
–Ra­di se o pro­pu­stu, a struč­na slu­žba Skup­šti­ne tre­ba­lo bi to da upo­re­di, dokko­le­gi­jum pred­sjed­ni­ka Skup­šti­ne tre­ba da pi­ta Vla­du ko­ji je pred­log za­ko­na va­že­ći – onaj ko­ji je usvo­ji­la Vla­da ili onaj ko­ji je do­sta­vljen Skup­šti­ni – i da vra­ti taj za­kon, od­no­sno da par­la­ment ne ras­pra­vlja o nje­mu dok Vla­da ne po­ša­lje pred­log za­ko­na iden­ti­čan onom ko­ji je usvo­jen na sjed­ni­ci. To se do sa­da ni­je de­ša­va­lo, ali to je još je­dan do­kaz ko­li­ko je Vla­da neo­zbilj­na i neo­d­go­vor­na jer ne mo­že da pro­vje­ri ni za­ko­ne ko­je ona pred­la­že, ta­ko da sad ne zna­mo da li će se u Skup­šti­ni ras­pra­vlja­ti o ne­kom fan­tom­skom tek­stu – re­kao je Me­do­je­vić.
Ko­le­gi­jum Skup­šti­ne, ka­ko je do­dao, tre­ba da in­for­mi­še par­la­ment da se o na­cr­tu bu­dže­ta ko­ji je do­sta­vljen Skup­šti­ni ne mo­že ras­pra­vlja­ti u par­la­men­tu jer ni­je iden­ti­čan ono­me ko­ji je usvo­jen na Vla­di.
J.V.


Neo­zbilj­no pa da se ra­di o jed­nom euru

Eko­nom­ski ana­li­ti­čar Si­ni­ša Le­kić na­gla­sio je da Vla­da sa sin­di­ka­ti­ma još uvi­jek pre­go­va­ra o Za­ko­nu o za­ra­da­ma, ko­ji po­mje­ra ne­ke stav­ke u bu­dže­tu za na­red­nu go­di­nu, či­ji je na­crt već do­sta­vljen Skup­šti­ni.
–Pre­u­ra­nje­no je uop­šte i go­vo­ri­ti o na­cr­tu bu­dže­ta za na­red­nu go­di­nu, za­to što mno­ge stvar još ni­je­su ko­nač­no de­fi­ni­sa­ne, a sa­ma Vla­da do­no­si pred­log bu­dže­ta dok sa sin­di­ka­ti­ma pre­go­va­ra o ključ­nim stva­ri­ma bit­nim za Za­kon o za­ra­da­ma. Mi­slim da bu­džet uop­šte ne­će bi­ti usvo­jen i da će se ići na pri­je­vre­me­no fi­nan­si­ra­nje u pr­va tri mje­se­ca, što Vla­da ima pra­vo za­kon­ski da ura­di na ba­zi ovo­go­di­šnjeg bu­dže­ta. U me­đu­vre­me­nu će vje­ro­vat­no bi­ti iz­bo­ri, a ne­ka no­va vla­da će da usva­ja bu­džet u apri­lu ili ma­ju – ka­zao je Le­kić.
On je na­gla­sio da stav­ke u na­cr­tu bu­dže­ta ne mo­gu da se mi­je­nja­ju na na­čin na ko­ji je Vla­da to ura­di­la.
–Nor­mal­no da ni­je u re­du da ista in­sti­tu­ci­ja iza­đe sa jed­nim do­ku­men­tom, a na­kon ne­ko­li­ko da­na sa dru­gim. Taj do­ku­ment ne mo­že da bu­de usvo­jen na sjed­ni­ci Vla­de, a da se Skup­šti­ni do­sta­vi do­ku­ment ko­ji mu ni­je iden­ti­čan, jer u tom slu­ča­ju ne zna­mo ko­ji je do­ku­ment va­li­dan. Mo­žda je teh­nič­ka stvar, ali je neo­zbilj­no da jed­na vla­da do­sta­vlja naj­va­žni­ji za­kon u dr­ža­vi sa iz­mi­je­nje­nim po­da­ci­ma, pa sve da se ra­di o sa­mo jed­nom euru. To je ne­do­pu­stivo i znak je da je na­crt ra­đen na br­zi­nu, kao i da sa­sta­vljač za­ko­na ni­je bio si­u­gu­ran u ono što pi­še i da je znao da će na­crt bi­ti pod­lo­žan od­re­đe­nim pro­mje­na­ma – za­klju­čio je Le­kić.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"