Porudzbenica
Riječ
Dana |
Matija Bećković, književnik:
– Da li se zabrana ulaska u Crnu Goru odnosi na mene živog ili mrtvog, s obzirom na to da imam namjeru kad umrem da živim u Crnoj Gori.
|
Vic
Dana :) |
Najlakši način da udvostručite svoj novac je da ga presavijete i vratite u džep.
„Doktore, ja sam došao na operaciju krajnika, a vi ste mi izvadili i slijepo crijevo?!”
„Da, istina je. Kolege su mi toliko aplaudirali poslije prve operacije, pa sam morao nešto izvesti na bis.”
Dolazi muž kući i kaže ženi: „Kupio sam ti tablete za glavobolju.”
„Što će mi? Pa, ne boli me glava.”
„Tu sam te čekao… Skidaj se!”
|

|
|
|
|
Ekonomija
CGES ZALOŽIO SEDAM TRAFOSTANICA DA BI DOBIO POZAJMICU OD NJEMAČKE RAZVOJNE BANKE
Sa sjednice
Vlada garantovala za
kredit od 20 miliona
Vlada je usvojila informaciju o zaključenju ugovora o hipoteci i ugovora o zalozi između Ministarstva finansija i Crnogorskog elektroprenosnog sistema (CGES) u vezi sa ugovorom o garanciji sa Njemačkom razvojnom bankom (KfV) za potrebe realizacije projekta „Razvoj područja Luštice”. Time je i definitivno realizovano izdavanje garancije od strane Vlade za kredit CGES-a, čiji je većinski vlasnik država, a za potrebe realizacije projekta na Luštici u koji će firma Oraskom investirati milijardu eura.
CGES za 20 miliona eura kredita treba da izgradi trafostanicu 110/35 kV Radovići i rekonstruiše postojeću 110/35 kV Tivat, zatim da postavi podzemni dvostruki kablovski dalekovod u dužini od 11,5 kilometara od nove trafostanice Radovići do postojećegg dalekovoda 110 kV Budva–Tivat, da izgradi novi 110kV dalekovod Lastva–Kotor u dužini od 10 km i da rekonstruiše dalekovod Lastva-Tivat u dužini od 12 kilometara.
Prije nego je dala saglasnost za izdavanje garancije, Vlada je tražila da CGES kao kolateral založi imovinu u vrijednosti iznosa kredita. CGES je založio imovinu koju je Ekonomski institut procijenio na 20,98 miliona.
– Predmet kolaterala čine zemljište čija vrijednost iznosi 1,37 miliona, građevinski dio imovine čija je vrijednost 5,6 miliona i oprema za sedam trafostanica čija je vrijednost 14 miliona eura. U pitanju su TS Virpazar, Andrijevica, Nikšić 2, Kotor, Nikšić, PG 4 i Vilusi – piše u informaciji Vlade usvojenoj na jučerašnjoj sjednici.
U cilju uspostavljanja kolaterala nad imovinom, kako piše u dokumentu, CGES je pripremio ugovor o hipoteci nad nepokretnostima u vrijednosti od 6,94 miliona i ugovor o zalozi pokretnih stvari u vrijednosti od 14 miliona. Vlada je ove ugovore takođe usvojila.
Akcionari CGES-a su, dan prije Vlade, u srijedu, donijeli odluku o izdavanju kolaterala vrijednog 20,98 miliona eura i ovlastili izvršnog direktora CGES-a Dragana Kujovića da u ime CGES-a potpiše pomenute ugovore.
Time je i stavljena tačka na svu proceduru oko uzimanja kredita uz garanciju Vlade, koja je predviđena Zakonom o budžetu.
Po poslednjim podacima, dug države po osnovu garancija je preko 300 miliona eura. Vlada se u protekle dvije decenije nije proslavila izdavanjem garancija, tačnije od 180 miliona garancija koje su pale, po ranijim podacima, nijesu naplatili nijedan euro. Ta preduzeća su većinom završila u stečaju.
D.M.
Raskinuli četiri ugovora
Vlada je zbog neispunjavanja ugovornih obaveza od strane koncesionara donijela odluke o raskidu četiri ugovora. U pitanju su ugovori o koncesiji po BOT aranžmanu za korišćenje dijela vode sa izvorišta „Alipašini izvori” u Opštini Plav za flaširanje u komercijalne svrhe sa koncesionarom „Novus Montenegro” iz Gusinja, zatim ugovor o koncesiji za korišćenje dijela voda sa izvorišta „Jasen” opština Bar, za potrebe flaširanja, odnosno pakovanja ili dopremanja vode u komercijalne svrhe sa koncesionarom Igorom Maslakovim iz Kruča, ugovor o koncesiji za korišćenje dijela voda sa izvorišta „Vrelo” opština Mojkovac za potrebe flaširanja, odnosno pakovanja ili dopremanja vode u komercijalne svrhe sa koncesionarom „H2O Montenegro” iz Mojkovca i ugovor o prenošenju prava korišćenja dijela karstnih izdanskih voda sa izvorišta Reževića rijeka, u Reževićima kod Budve, za flaširanje u komercijalne svrhe sa korisnikom Javno preduzeće Vodovod i kanalizacija Budva.
Zahtjev za izuzeće pokušaj pritiska
Povodom zahtjeva za izuzeće ministarke ekonomije Dragice Sekulić, predsjednice Tenderske komisije u postupku davanja u zakup zemljišta radi izgradnje solarne elektrane na lokalitetu Briska Gora, Vlada smatra da se radi o flagrantnoj zloupotrebi instituta izuzeća.
– Zahtjev koji je podnijet bez prethodno donijete odluke o izboru ponuđača, odbijen je ne samo kao neosnovan, već i kao neprimjeren pokušaj pritiska na Tendersku komisiju, odnosno Vladu. Uvjereni da iza takvog zahtjeva stoji namjera da se Vlada onemogući u vođenju ekonomske politike i zaštiti nacionalnog interesa, odlučni smo da spriječimo da sila privatnog kapitala posluži kao instrument opstrukcije države i njenih institucija – zaključeno je na sjednici.
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen. Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.
Uslovi korišćenja
Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama.
Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.
MARKETING
loading...
|
Karikatura DAN-a
Pogledaj sve karikature >>>
|