Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Iselili Fond rada da Milu prošire kabinet * Tužilaštvo pomoglo Milu da spriječi pobjedu opozicije * Katnić iznio 88. verziju „državnog udara” * Prizemljiće avione ako ne prime plate * Nije lako biti vatrogasac * Iselili Fond rada da Milu prošire kabinet * Anica Mijatović putuje u Krakovo
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 19-11-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Adnan Nuhović, predsjednik SO Petnjica i funkcioner BS:
Nijesu daleko devedesete i znamo ko je vodio prosrpsku i probeogradsku politiku, koju su na svojoj koži osjetili i neki građani Petnjice.

Vic Dana :)

Gostuje Mujo na radiju, a voditelj ga pita:
- Znači, Mujo, Vi ste pjesnik?
- Da, ja sam pjesnik - odgovara Mujo.
Voditelj pita:
-Amater?
A Mujo odgovara:
- A mater nije, ona je domaćica, malo oko bašte i tako.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2016-11-14 AKADEMIK VASILIJE Đ. KRESTIĆ: GENOCIDOM DO VELIKE HRVATSKE
Srpski otpor velikohrvatskim nasrtajima Uz odobrenje akademika Krestića, feljton smo uradili po njegovoj knjizi „Genocidom do Velike Hrvatske”, koju je izdala Catena mundi, iz Beograda 2015. godine
Dan - novi portal
PRI­RE­DIO: MI­LA­DIN VELj­KO­VIĆ

Iz istih raz­lo­ga zbog ko­jih je dr Vo­ji­slav Ba­kić od­lu­čio da na­pu­sti Hr­vat­sku, po­mi­šljao je da to uči­ni i dr Da­ni­lo Me­da­ko­vić, po­zna­ti isto­ri­čar i no­vi­nar. U pi­smu jed­nom pri­ja­te­lju, na­pi­sa­nom 28. fe­bru­a­ra 1878, Me­da­ko­vić je za­bi­lje­žio: „Lu­dost, ko­ja je ta­ko stra­šno pro­tiv Sr­ba ov­dje (tj. u Hr­vat­skoj – V.K.) mah ote­la, do­sa­di­la mi se ta­ko, da već i sam pre­mi­šljam odav­dje uklo­ni­ti se”.
Dok su po­je­din­ci po­mi­šlja­li da na­pu­ste Hr­vat­sku, Sla­vo­ni­ju i Dal­ma­ci­ju, a ne­ki ih i na­pu­šta­li, ve­ći­na na­ci­o­nal­no svje­snih Sr­ba od­lu­či­la je da se su­prot­sta­vi ve­li­ko­hr­vat­skim na­sr­ta­ji­ma, da pru­ži ot­por bru­tal­nom po­hr­va­ći­va­nju i usta­ne u od­bra­nu srp­skog ime­na i srp­ske na­ci­o­nal­ne po­seb­no­sti. O toj i ta­kvoj od­lu­ci uvjer­lji­ve do­ka­ze na­la­zi­mo u pi­smu gru­pe Sr­ba iz Kni­na, upu­će­nom 2. av­gu­sta 1879. go­di­ne dr Lo­vru Mon­ti­ju, iskre­nom bor­cu za slo­gu i je­din­stvo Sr­ba i Hr­va­ta, u či­je ča­sne na­mje­re uop­šte ni­je­su sum­nja­li. Gru­pa Kni­nja­na je na­pi­sa­la: „Od­mah pri po­čet­ku na­rod­ne bor­be Sr­bi dal­ma­tin­ski, a me­đu nji­ma i mi, stu­pi­smo pod on­da tek raz­vi­je­nu na­rod­nu za­sta­vu u pot­pu­noj na­di da će­mo pod njom iz­vo­je­va­ti ono što nam je tu­đin si­lom oteo, ne pra­ve­ći raz­li­ke iz­me­đu srp­stva i hr­vat­stva; ono što je sva­kom na­ro­du naj­dra­že i što mu pri­pa­da po pra­vu bož­jem i ljud­skom tj. pri­zna­va­nje je­zi­ka, na­rod­no­sti i ime­na srp­skog uz je­zik, na­rod­nost i ime hr­vat­sko, a za po­bje­du ove ide­je ni mi, ni uop­će dal­ma­tin­ski Sr­bi ne ža­li­smo pri­ni­je­ti sve mo­gu­će žr­tve s pra­vom na­da­ju­ći se da će­mo od njih i plo­do­ve uži­va­ti; ali na ža­lost re­ći mo­ra­mo, u na­di se na­šoj pre­va­ri­smo, jer ona ista bra­ća, me­đu ko­ju Vi ne spa­da­te, sa ko­ji­ma za­jed­no ne­pri­ja­te­lje, iako sa­svim ne­po­bi­je­di­smo, oslo­bo­di­smo, lu­do valj­da mi­sle­ći da od nas vi­še po­tre­be ne ima­du, po­če­še i u Dal­ma­ci­ji i ona­mo pre­ko Ve­le­bi­ta u užem i ši­rem smi­slu srb­sku na­rod­nost, srp­sko ime, srp­ski je­zik za­ni­je­ka­ti, i nas svu­da pa i u ta­ko­zva­nim na­rod­nim gla­si­li­ma, mje­sto srp­skom bra­ćom, pra­vo­slav­nom bra­ćom na­zi­va­ti, i ti­jem na­šu srp­sku na­rod­nost, je­zik i ime vri­je­đa­ti, ta­ko da mi sa­mi se­bi mo­ra­mo re­ći, kad je sad ova­ko, ka­ko bi bi­lo sju­tra, kad bi se u dje­lo pri­ve­lo sje­di­nje­nje Dal­ma­ci­je s Hr­vat­skom.
Ova­ko po­stu­plje­nje bra­će na­še pre­ma nas sta­vlja nas u nu­žni po­lo­žaj da ozbilj­no mo­ra­mo po­če­ti mi­sli­ti šta ra­di­mo i gle­da­ti šta se oko­lo nas ra­di, te sta­ti na bra­nik na­ši­jeh sve­ti­jeh pra­va sa svi­ma sred­stvi­ma, ko­je nam do­pu­šta­ju gra­ni­ce po­sto­je­ćih dr­žav­nih za­ko­na, i na­sto­ja­ti da se opa­snost ot­klo­ni, ili da joj ba­rem mi sa­mi sa­u­če­sni­ci ne bu­de­mo.
Va­ma, u ko­me ima­de­mo pot­pu­no po­vje­re­nje kao što će­mo da­na­šnjim gla­so­va­njem po­tvr­di­ti, pre­po­ru­ču­je­mo da sav Vaš upliv ulo­ži­te da se stran­ka na­rod­na pre­či­sti i iz nje ot­klo­ni ono što brat­sku slo­gu iz­me­đu Sr­ba i Hr­va­ta spri­je­ča­va, te da opet do­đe onaj te­melj, na ko­me se je po­če­lo di­za­ti u po­čet­ku nje­zi­no­me, da je Sr­bi­nu slo­bod­no bi­ti Sr­bi­nom, kao i Hr­va­tu Hr­va­tom, da u jav­nim spi­si­ma, a oso­bi­to u jav­nim gla­si­li­ma, uz ime i je­zik hr­vat­ski spo­mi­nje se i ime i je­zik srp­ski, da ta­kvim po­stu­pa­njem u bu­duć­no­sti jed­ni od dru­gih ne ima­du uzro­ka za­zi­ra­ti, ne­go da je­dan dru­go­ga pot­po­ma­že i pru­ži ru­ku brat­ske slo­ge, bez ko­je ne­će bi­ti sre­će u bu­duć­no­sti ni jed­nim ni dru­gi­ma”.
Pri­nu­đe­ni da se bra­ne od hr­vat­skih asi­mi­la­ci­o­nih na­sr­ta­ja, Sr­bi iz Dal­ma­ci­je od­lu­či­li su da po­kre­nu po­se­ban list (Srp­ski glas), da se odvo­je od ta­mo­šnje Na­rod­ne stran­ke i da osnu­ju svo­ju po­seb­nu par­ti­ju. (...) Svi po­li­tič­ki pro­gra­mi Sr­ba u Hr­vat­skoj, Sla­vo­ni­ji i Dal­ma­ci­ji, ko­ji su na­sta­li po­sli­je 1880. go­di­ne, ima­li su u svo­jim od­red­ba­ma za­da­tak da šti­te srp­sko ime, srp­sku na­ci­o­nal­nu i po­li­tič­ku in­di­vi­du­al­nost. U pro­gra­mu Srp­ske sa­mo­stal­ne stran­ke iz 1882. na­gla­še­no je da će za­stup­ni­ci te stran­ke ra­di­ti „pri­je sve­ga na to­me: da se za­ko­no­dav­nim pu­tem pri­zna ime srp­sko kao rav­no­prav­no sa hr­vat­skim”. U pro­gra­mu Srp­skog sa­mo­stal­nog klu­ba iz 1883. is­tak­nu­to je da će Sr­bi ra­di­ti na to­me „da se na­ro­du na­šem za­ko­nom pri­zna ime srp­sko, da mu se ne­tak­nu­tom oču­va na­rod­no-cr­kve­na auto­no­mi­ja” i da se pri­zna „rav­npo­rav­nost ći­ri­li­ce s la­ti­ni­com”. Ju­na 1887. bi­ra­či Srp­ske sa­mo­stal­ne stran­ke od­lu­či­li su da tra­že, „pre­ma na­če­lu rav­no­prav­no­sti pri­zna­nje srp­ske na­rod­no­sti u tro­jed­noj kra­lje­vi­ni, da se sva­kom unu­tra­šnjem za­ko­nu ili dru­gom va­žnom slu­žbe­nom či­nu, gdje je ri­ječ o na­ro­du tro­jed­ne kra­lje­vi­ne ili o nje­go­vom je­zi­ku na­zi­va taj na­rod hr­vat­skim i srp­skim, a je­zik nje­gov hr­vat­skim ili srp­skim”. Po­li­tič­ki pro­gram Srp­ske ra­di­kal­ne stran­ke, do­ni­jet u Oku­ča­ni­ma sep­tem­bra 1903, za­la­gao se za pot­pu­nu rav­no­prav­nost i jed­na­kost srp­skog na­ro­da sa na­ro­dom hr­vat­skim. Ta stran­ka od­lu­či­la je da se bo­ri „da se za­ko­ni­tim pu­tem ot­klo­ne sve pre­pre­ke, ko­je po­ti­ru rav­no­prav­nost, i da se pri­zna pra­vo srp­skog na­ro­da kao na­ro­da na av­to­no­mi­ju nje­go­ve srp­ske pra­vo­slav­ne cr­kve, ško­le i fon­do­va”. Uz to, ra­di­ka­li su tra­ži­li „da se u sva­kom ze­malj­skom za­ko­nu i sva­kom dru­gom slu­žbe­nom ak­tu upo­tri­je­bi na­ziv: `hrvat­ski i srp­ski narod`, `hrvat­ski i srp­ski jezik`”. Isto ta­ko zah­ti­je­va­li su „da se uza­ko­ni pot­pu­na rav­no­prav­nost ći­ri­li­ce sa la­ti­ni­com”.
(KRAJ)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"