Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Zbog greške tužilaštva Roganoviću ne mogu da sude * Skinuli mu fiksator jer nije imao 1.200 eura * Front otkačio SNP * Vanjina smjena pod lupom Brisela * Berlin zarobljenik Rusije * Mudro društvance * Tavistok
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 12-07-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Neđeljko Rudović, funkcioner URA:
Dešavanja u opoziciji opozicioni blok ne čine jačim, a DPS je jasno stabilniji nakon izbornih procesa.

Vic Dana :)

Čiste Mujo i Haso prozore. Popeli se na 100 sprat, a zaboravili da očiste 99. Nisu znali kako pa Mujo uze Hasu za tregere i spusti da očisti 99 sprat. Čisti Haso, a Mujo se odozgo smije. Pita ga Haso: „Što se smiješ?”
A Mujo će: „Pa kontam nešto, ako se ovi tregeri otkače, kako će te lupiti po nosu!!!!!

Čak Noris nije sa Zemlje, Zemlja je sa njega.
Pozvao učitelj u školu oca jednog učenika pa mu govori:
- Dragi gospodine, vi čini se imate nekakve moderne metode u odgoju djece, ali znajte, batine katkad znaju biti korisne. Jeste li ikad istukli svoje dijete?
- Jesam jednom, ali u samoobrani!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2018-07-11 KAPITULACIJA CRNE GORE: KO JE GLAVNI KRIVAC ZA NESTANAK CRNOGORSKE DRŽAVE U PRVOM SVJETSKOM RATU
Istoričar Vladimir Ćorović Narod se borio, glavari bježali Feljton je urađen po Ćetkovićevoj trećoj knjizi trilogije „Crna Gora iznutra - prošlost u sadašnjosti: Crnogorski separatizam - istorijski korijeni i razvoj”, koja je pripremljena za štampu
Dan - novi portal
- PIŠE: Borivoje Ćetković

Istoričar Vladimir Ćorović bespoštedno kritikuje samovoljni režim kralja Nikole i optužuje njega i njegovu porodicu – drži da su oni glavni krivci za potpisivanje separatnog mira sa Austro-Ugarskom.
„Za vreme sloma Srbije, Crna Gora se držala bedno – nije pošla za njenim primerom. Dvor i sinovi kralja Nikole su glavni krivci: imali su nekih svojih ružnih računa sa Austrijom, i nisu zazirali čak ni od izdajstva narodne stvari. Da bi se spasla, Crna Gora je ponudila separatan mir, a nije htela da ide za primerom Srbije. U jeku uspeha prema Rusiji i Srbiji, Austrijanci su bili podigli glave, i na crnogorsku ponudu, koja je pretpostavljala častan mir, odgovorili su uslovima koji su bili sramni i ponižavajući: crnogorska vojska je imala biti razoružana i delimično internirana, a Austrija će preko crnogorskog područja, voditi svoje dalje operacije. Upravu u zemlji vršiće austro-ugarski zapovednici, a sve tvrđave, pristaništa, i železnice zauzeće austrijska vojska. Sam car Franjo Josif dao je naredbu da se, pri pregovorima o miru, očuva Crnoj Gori ‘privredni suverenitet’. Kralj Nikola je u poslednji čas napustio Crnu Goru i nije potpisao taj mir, koji bi udario krst na sav njegov rad od pedeset godina. Ali, na Cetinju je ostao njegov sin Mirko, i taj je ispunio, sa preostalim članovima vlade,sramne obaveze naturenog ugovora. Crna Gora je bila tim obrukana i pred svetom i pred svojim saveznicima, bez krivice svog časnog naroda, koji je voljno mro za veliku ideju i bio spreman i na dalje žrtve. To je bila posledica nesrećnog samovoljnog režima kralja Nikole i njegove porodice.” (Ćorović, 1990: 86. Iz Sedmog dela: Rat protiv Austro-Ugarske i njenih saveznika.)
Ćorović ne štedi kralja Nikolu – ponudio je Beču separatni mir, ali ga on nije potpisao, već su ga potpisali njegov sin Mirko i članovi vlade ostavljeni u Podgorici. Ovaj sramotni čin posljedica je dugogodišnje kraljeve autokratije, njegove dvolične, neiskrene spoljne politike.
I bio je u pravu.
Kao i svaki drugi režim koji je „sklon padu” (B. Miljković) i ovaj Nikolin je morao pasti. Ćorovićeva ocjena o crnogorskoj vojsci da se „za čitavo vreme ovoga rata, nije istakla ni jednom sjajnijom pobedom” neprihvatljiva je, jer njene „muke i napore” ne vidi – ne pominje ih.
Istina, on ne poriče njenu vrijednost, već osporava „valjanost njenog vođstva”.
„Žensko upuštanje Lovćena”, ocjenjuje Ćorović, „ružna je ljaga u njenoj novijoj istoriji” – „zuzet od Austrijanaca sa manje žrtava nego ma koje mačvansko selo”.
Podvig četiri čete Lješanskog bataljona pod komandom poručnika Radoja Ćetkovića
I Jovan Ćetković je saglasan da je „Lovćenski odred bez ikakvog ozbiljnijeg otpora napustio najjaču poziciju na Lovćenu, Kuk, pošto je prethodno demontirana sva naša artiljerija koja je branila ovaj položaj”. Vijest o padu Kuka porazno je uticala na duh i borbenost crnogorske vojske. Pa ipak, u tom „ženskom upuštanju Lovćena” bilo je i jedinica koje su se „bez naredbe ozgo ili kakvog naročitog odobrenja bacile u borbu”... „Četiri čete Lješanskog bataljona pod komandom poručnika Radoja Ćetkovića jurišale su na Kuk 26. decembra zorom i poslije dvočasovne borbe uspjele da otjeraju neprijatelja i da povrate Kuk. Po zauzeću ovog položaja, poručnik Ćetković je izvijestio knjaza Petra da je povratio Kuk i da je otjerao neprijatelja, koji je sa velikim gubicima odstupio niz Kotorske strane. Zamolio je komandanta za osiguranje lijevog i desnog krila, saopštavajući da on može Kuk, sa svoje četiri čete, držati i braniti od daljih napada neprijateljskih.
Ali, mjesto da mu osigura bokove, knjaz Petar naređuje poručniku Ćetkoviću da smjesta napusti Kuk i da se povlači... Sad je čitavoj vojsci bilo jasno šta ovo znači”, zapisao je pisac Ujedinitelja.
Dvije su Crne Gore, ona kraljeva, njegovih sinova i dvorske kamarile i ona druga, crnogorskih ratnika, junačke sirotinje crnogorske. Kraljeva, glavarska, kamarilaška Crna Gora tražila je ono što Crnogorci nikada nijesu tražili od neprijatelja – pregovore i „častan mir”, dok ona druga seljačkog naroda, koji se po riječima brigadira Nika Pejanovića „borio dok je mogao”, iako „gladan, žedan, bos, po ovoj zimi-ciči, snijegu u ovim hladnim kršima, klancima, gudurama, šikarama, bez prostirača i pokrivača, iznuren, umoran, pa ne može više da se bori”. (Odgovor brigadira Nika Pejanovića kralju Nikoli na njegovu optužbu da ga je izdao. Nav.pr. knjižici generalštabnog majora Lj. Borisavljevića „Pad Lovćena”.)
Nastaviće se

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"