Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Firmi gradonačelnika milion i po od državnog fonda * Ranjen pred majkom, ženom i djecom * SAD neće izručiti svog obavještajca * Sindikati treba da prekinu dijalog sa Vladom * Firmi gradonačelnika milion i po od državnog fonda * Toliko načina * Milo za drago
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 23-09-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Janko Vučinić, predsjednik Radničke partije:
– Umjesto žestokog odgovora u vidu masovnih radničkih protesta u organizaciji sindikalnih centrala, sindikat je opet odigrao ulogu ministarstva za očuvanje socijalnog mira.

Vic Dana :)

Šta to radiš deda?
- Gledam istorijski film.
Ali to je pornić.
- Za mene je to istorija.

Nekidan sam ostavio auto u parku, a kad sam se vratio stražnja strana slupana. Pod brisačem sam našao poruku:
- Slučajno sam se zabio u Vaš automobil.
Vidjelo me dosta ljudi.
Misle da Vam ostavljam ime i druge podatke.
E pa ne ostavljam.

Fata se sredila od glave do pete za večernji izlazak pa stane zadovoljno pred ogledalo i upita na glas:
- Ogledalce, ogledalce, rec’ ti men’ ‘ko je najljepši na svijetu?
Iz ogledala se začuje ljutit glas:
- De makn’ se, debela, ne vidim ništa od tebe!

Koliko sam ti puta rekao da se ne penješ na komšijinu krušku?!
- Tata, sto puta sam ti rekao da se ona zove Dunja i da se volimo!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2018-09-19 AKADEMIK DRAGOLJUB R. ŽIVOJINOVIĆ: VATIKAN, SAVEZNICI I JUGOSLOVENSKI RATNI ZLOČINCI 1945–1948 (7) Pavelićevo bjekstvo od pravde Feljton smo priredili prema knjizi akademika Dragoljuba R. Živojinovića (1934–2016) „Vatikan, Katolička crkva i jugoslovenska vlast 1941–1958”, koju je izdao „Službeni glasnik” iz Beograda
Dan - novi portal
-PRIREDIO: MILADIN VELjKOVIĆ

U narednim godinama Krunoslav Draganović je nastavio, pa čak i pojačao, svoje aktivnosti. Po mišljenju jugoslovenskih obavještajaca, on je, zajedno sa Golikom, dr Dominikom Mandićem i dr Jurajem Mađarecom uputio memorandum predsjedniku Trumanu, organizovao terorističku grupu satnika Boranića i finansijski pomogao djelatnost Ljube Miloša. Početkom 1950. godine Draganović je igrao ključnu ulogu u prebacivanju njemačkog ratnog zločinca Klausa Barbija iz Njemačke u Italiju, odakle ga je pratio do Argentine i Bolivije.
Kad se u jesen 1948. godine u jugoslovenskoj i inostranoj štampi počelo pisati o ustaškim pripremama za diverzije u Jugoslaviji i da su se one odvijale u samostanima i crkvenim objektima u Rimu, kao i da je iza svega stajao Draganović, predstavnici američke ambasade u Beogradu pokazali su priličnu uznemirenost. Štab se nalazio u Klagenfurtu, a na njegovom čelu bio je general Vilko Pećnikar. U toj akciji sarađivali su Ivan Rukavina, Josip Marković, Dido Kvaternik, Mađerec, Mandić i ostali. Istovremeno, govorilo se da su SAD podržale plan Vlatka Mačeka, šefa HSS, da se na teritoriji Jugoslavije uspostavi samostalna hrvatska država. Na Ačesonov zahtjev da iznese mišljenje o tome planu, ambasador Kevendiš Kenon upozorio je da je on u tom trenutku bio neosnovan i preuranjen. Njegovo podržavanje nije moglo da donese nikakvu korist; naprotiv, mogao je jedino da oslabi Titov položaj i odlučnost da se suprotstavi SSSR. To bi se lako moglo dogoditi aki bi SAD, makar i posredno, podržale raspad Jugoslavije. Kenon je dopustio mogućnost da su Sovjeti nastojali da podrže separatizam u Hrvatskoj, kako bi umanjili snagu Jugoslavije u budućnosti. Podrška SAD Jugoslaviji nakon rezolucije Kominforma bila je nepokolebljiva.
Pitanje dr Ante Pavelića, nekadašnjeg poglavnika NDH, predstavljao je slučaj za sebe. Od samog zaključenja primirja i propasti njemačkog Rajha, u maju 1945. godine, njegovo ime nalazilo se na vrhu svih lista nacističkih zločinaca koje su tražile savezničke i jugoslovenske pravosudne i vojne vlasti. Ipak, Pavelić i njegova brojna porodica, kao i malobrojna pratnja, uspijevali su da izbjegnu sve potjere i traganja, da ostanu neizručeni pravdi. Kako i zašto se to dogodilo? Uvjerenje da je Pavelić uživao svesrdnu pomoć i podršku Vatikana, Katoličke crkve, britanskih i američkih vojnih vlasti, dijelili su mnogi poznati poznavaoci prilika, a potvrdila sačuvana i dostupna dokumenta.
Četvrtog maja 1945. godine, Pavelić i Andrija Artuković, doglavnik NDH, prešli su u Austriju, gdje im je Katolička crkva pružila utočište. U želji da zavara trag, nepovjerljivi Pavelić je promijenio više samostana u kojima je kraće ili duže vremena boravio. Promijenio je takođe i lični izgled: ošišao je guste obrve, pustio bradu i nosio lažne naočari. U sjećanju mnogih ostao je zapamćen kao otac Benarez. Prema nekim američkim obavještajnim izvorima, Pavelić je boravio u Celovcu, u blizini jugoslovenske granice, gdje je imao na raspolaganju posebnu vilu i stan. Iza sebe je ostavljao malo tragova. Drugi izvještaj je govorio da je u Austriji boravio do proljeća 1947. godine, kad je došao u Rim. Najzad, po mišljenju specijalnog agenta Govena, Pavelić je uživao podršku britanskih vlasti, pošto je sa njima održavao bliske veze u prošlosti.
Navedeni izvori, neodređeni i neprecizni, nijesu dovoljni da razjasne mnoga pitanja vezana za Pavelićeva poslijeratna kretanja i boravke, još manje da ukažu na ulogu Vatikana i Katoličke crkve u njegovom prikrivanju i potonjem prebacivanju u Argentinu. Međutim, dosada nepoznati i nekorišćeni podaci iz američkih obavještajnih i diplomatskih izvora omogućuju da se sa više sigurnosti rekonstruišu najvažniji događaji i odredi držanje Vatikana, američkih i britanskih vojnih vlasti u Pavelićevom slučaju. Neka su saznanja i otkrića šokantna. Ona pokazuju dvoličnost i upletenost najviših američkih vojnih i okupacionih vlasti u igri oko Pavelića. Ništa manja, ako ne i veća, bila je upletenost Vatikana i crkvenih institucija širom Evrope i Italije. Dok se prvo nije moglo očekivati, drugo se moglo smatrati prirodnim.
Držanje britanskih političkih i diplomatskih krugova nije davalo mnogo nade u uspješnu saradnju. Na ponovljene jugoslovenske zahtjeve Britanci su odgovarali da će Pavelića izručiti kad ga budu pronašli. Jugoslovenske vlasti nijesu vjerovale takvim izjavama. U julu 1945. godine ambasador Ljubo Leontić uvjeravao je funkcionere Forin ofisa da se Pavelić nalazio u rukama trupa feldmaršala Aleksandera; u avgustu je tvrdio da se nalazio u Klagenfurtu. Britanci su uporno odgovarali da nije bilo ni traga Paveliću u britanskoj zoni, a krajem septembra su izjavili da je on bio u Salcburgu, koji se nalazio u američkoj zoni. (Nastaviće se)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"