Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Traže da se zabrane Njegoš i Kiš * Razumijem DF, ali će biti izigrani * Štrajkujem glađu jer su mi napakovali ubistvo * Bacio sam ga u Lim i gledao kako tone * Traže da se zabrane Njegoš i Kiš * Koalicija staklenih nogu i polomljenih zuba * Laki keš
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 18-10-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Amfilohije, mitropolit crnogorsko- -primorski:
– Odluka vaseljenskog patrijarha o priznanju ukrajinske crkve je nekanonska.

Vic Dana :)

Mujo sjedi na čaršiji s turistima iz Amerike i Japana, pa nakon nekog vremena priča skrene na politiku, a Amerikanac se pohvali:
- Mi već dva sata nakon izbora znamo rezultate!
Japanac prezrivo odmahne rukom:
- Ma daj, mi znamo za dvije minute...
Mujo ih pogleda i nasmije se:
- Ne kontam ja, bolan, šta se sad tu falite... kod nas se sve zna dva mjeseca unaprijed!
Pitali Bosanca: „Šta bi ti volio - da si glup ili lijep?”
Bosanac ko iz topa: „Da sam glup !”
- Pa što bolan da si glup ?
Bosanac: - Ljepota je prolazna.
- Mama, šta je to impotencija?
- To ti je, sine, kao kada pokušavaš da kuvanim špagetima igraš pikado.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2018-10-16 FILMSKO PREISPITIVANJE: ZVONIMIR BERKOVIĆ „RONDO”
I Žigon, i Dravićeva, i Bašić, kao i reditelj bili su nagrađeni za „Rondo” Dosledno misaono i stilski sproveden film Scenario i režija: Zvonimir Berković, fotografija: Tomislav Pinter, muzika: arhivska, scenografija: Željko Senečić, montaža: Radojka Tanhofer, uloge: Stevo Žigon, Milena Dravić, Relja Bašić, Zvonimir Rogoz, Rudolf Kukić, Boris Festini, proizvodnja: Jadran film, 1966. godine
Dan - novi portal
- PIŠE: DR RADOSLAV T. STANIŠIĆ, FILMSKI I TV REDITELj

„Rondo” je jedan od najlje­pših ljubavnih filmova sni­mljenih u jugoslovenskoj kinematografiji.
Rediteljski postupak je urađen veoma znalački i čisto, bez padova u ritmu, s jasnom i čvrsto postavljenom logičnom naracijom. Vizualno je izuzetan. Sva ta vizualnost je postignuta smišljenim kadriranjem i kompozicijom kadra, koje je često smiono i neuobičajeno, što znači da je reditelj govorio prije svega filmskim jezikom. Svi su elementi filma vrlo dobro usaglašeni i čine cjelinu, tako da u njemu ne samo da nema greške, već nema ni slabog mjesta. Berković je uspio uravnotežiti sve djelove filma i postići stilsku jasnoću, pa je gotovo nevjerovatno da ga je uradio debitant.
Kada ga danas gledamo, vidimo da je sačuvao sve svoje vrijednosti, da je i sada savremen i da u svim svojim elementima odgovara današnjem gledaocu, koji će ga možda još bolje i dublje shvatiti. Jer „Rondo” nije samo priča o jednom banalnom ili manje banalnom ljubavnom trouglu. On je mnogo dublji, jer se zapravo bavi cijelim kompletom ljudskih odnosa: prijateljstvom, ljubavlju, brakom, mržnjom, povjerenjem, samoćom... Vjerovatno više nego bilo koji drugi debitantski nastup 1966. godine u Puli, „Rondo” je dosledno misaono i stilski sproveden. Najviše zahvaljujući jednostavnoj ali konkretnoj dramaturškoj i filozofskoj strukturi teme koja je i te kako pretenciozna u svojoj nepretencioznosti i veoma iritirajuća u svojoj prividnoj dezangažovanosti i pasivnosti. Po svom umjetničkom nivou, po kompleksnosti svoga prosedea, Berkovićev „debi” ravan je nekolicini ranijih: „Vlaku bez voznog reda” Veljka Bulajića, „Plesu na kiši” Boštjana Hladnika, filmu „Dvoje” Aleksandra Petrovića i filmu „Čovek nije tica” Dušana Makavejeva. Iako tematski nije posebno naš, jugoslovenski, on u svom ekspresivnom totalitetu čini značajan doprinos jugoslovenskoj tematskoj koegzistenciji u okviru svjetskog filma i po svom senzibilitetu se čak uklapa u neke osnovne prerogative „novog filma”. Zvonimir Berković je ovdje, izgleda, realizovao svoja osnovna shvatanja i mogućnosti u domenu izraza. „Rondo” je iskustvo koje se nije produžilo i ovaplotilo u drugom djelu, tako da je Berković ostao reditelj samo jednog pravog filma. Film se i danas ubraja među najbolje u jugoslovenskoj kinematografiji.
Crno-bijela fotografija Tomislava Pintera, kojom je on napravio prava mala čuda, i duhovita i originalna scenografija Željka Senečića bili su vrlo značajni elementi za estetsku orijentaciju ovog djela. Odlična je bila i montaža Radojke Tanhofer. Glumili su izvanredno Milena Dravić, Relja Bašić, Stevo Žigon, Zvonimir Rogoz...
Film je svom producentu donio mnoga priznanja u Puli te 1966. godine. Veliku Srebrnu arenu. Dok je Berković za scenario „Ronda” dobio Srebrnu arenu, Relja Bašić za lik Feđe dobio je Zlatnu arenu, a Milena Dravić Srebrnu arenu za ulogu Nede u „Rondu”, dok je Tomislav Pinter nagrađen Zlatnom arenom za fotografiju. Stevo Žigon dobio je diplomu za glumu u „Rondu”. Takođe, Berkoviću je na festivalu u Altanti pripala prva nagrada za scenario „Ronda”.
(Kraj)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"