Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Kašćelana krila Šarićeva grupa  * Dokaz da Crnom Gorom upravljaju centri moći van sistema * EPCG spremila novi strujni udar * Za otpremnine spremili milion * Kašćelana krila Šarićeva grupa  * Praznici za više ljubavi * „Hello” izlazi 1. februara
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 14-12-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Janko Vučinić, predsjednik Radničke partije i fun:
– Ulica je jedina slobodna institucija u zarobljenoj Crnoj Gori.

Vic Dana :)

Kaže Mujo Fati:
– Volim te!
Fata će iznenađeno:
– Bolan Mujo, to govoriš ti ili alkohol iz tebe?
– To ja govorim alkoholu...
– Zašto King-Kong ganja plavušu?
– Zato što je Majmun.


– Kako se zove Ciganka za šivaćom mašinom?
– Romi Šnajder.
Rekla mi žena da joj kupim za rođendan nešto brzo, što od 0-100 km/h dostiže za manje od četiri sekunde.
- Ja joj kupio vagu.
I eto kako je počela svađa.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2018-12-09 FILMSKO PREISPITIVANJE: VODEĆE LIČNOSTI FRANCUSKOG NOVOG TALASA (9) Istraživanja prirode ljudskih strasti
Dan - novi portal
-PIŠE: DR RADOSLAV T. STANIŠIĆ, FILMSKI I TV REDITELj

Ali, Malov intelektualni nemir i njegova izuzetna sposobnost da predstavi dati materijal istovremeno sa suprotnih gledišta naveli su neke kritičare da ga odbace kao elegantnog stilistu s malo suštinskog sadržaja. Međutim, „Lutajući plamen”, „Fantom Indija”, „Šum na srcu”, „Lakomb, Lisjen”, „Atlantik Siti”, „Moja večera sa Andreom” i „Doviđenja, djeco” dovoljan su dokaz da je samo prvi dio te tvrdnje tačan.
Bivši kritičar u časopisu „Cahiers” Erik Romer (1920-2010), pravo ime mu je Žan Mari Moris Šerer) počeo je da se razvija kao reditelj krajem šezdesetih godina. Njegov prvi film „Znak lava” (1959), nije ni primijećen u godini kada je prikazan, ali tokom 1962. i 1963. Romer je snimio prve dvije, od ukupno šest „Poučnih priča”, čije su osnovne teme suprotnosti između ličnog identiteta i seksualnog iskušenja ili između duhovne i strasne strane ljudske prirode. „Pekarka iz Monsoa”, (1962) i „Suzanina karijera” (1963) kratki su filmovi snimljeni na 16 mm u produkciji Barbeta Šredera, kao i čitava ta serija. „Moja noć kod Mod” (1967), „Kolekcionarka” (1968), „Klerino koljeno” (1969) i „Ljubav popodne” (1972) jesu 35 mm igrani filmovi koji čine „Poučne priče” (Contes moraux), još četiri varijacije na Romerove teme koje su mu donijele dugogodišnju saradnju sa snimateljem Nestorom Almendrosom. Apstraktna, intelektualna, nadmoćno ironična, ova istraživanja prirode ljudskih strasti koja su komponovana sa svom preciznošću kartezijanske logike, slavljena su širom svijeta kao dijelovi filozofskog remek-djela.
Romer je zatim snimio lijepu, dvosmislenu verziju djela „Die Marguise von O.” Henriha fon Klajsta (1975), kojom nastavlja svoje metafizičko istraživanje ljudske seksualnosti u priči o mladoj plemkinji koja se jednog jutra probudi i shvati da je na neobjašnjiv način zatrudnjela. Možda zato što je kasno započeo karijeru, Romer je jedna od nekolicine originalnih ličnosti novog talasa koje su stvarale samo vrhunska djela. Osamdesetih godina snimio je još jedan izvanredan ciklus na savremene teme, pod naslovom „Komedije i poslovice”, u kome je postigao formalnu ljepotu i klasičnu preciznost kao nikada u svom dotadašnjem radu. Nekoliko ovih filmova je snimljeno na 16 mm i prebačeno na 35 mm za potrebe prikazivanja, kao što se radilo u prvim danima novog talasa. Romerov poslednji projekat je ciklus od četiri filma o snazi mita, „Proljećna priča” (1990), „Zimska priča” (1992), „Letnja priča” (1996) i „Jesenja priča” (1998), a zatim film „Engleskinja i vojvoda” (2001) zasnovan na memoarima škotske plemkinje koja se zatekla u Parizu u vrijeme terora 1792. godine. Scenografija se zasnivala na digitalnoj simulaciji zasnovanoj na onovremenskim slikama.
Žak Rivet (1928-2016), još jedan kritičar iz časopisa „Cahiers” i bivši asistent Renoara Bekera, takođe je režirao nekoliko značajnih filmova šezdesetih godina, koji pokazuju njegovu naročitu sklonost prema književnosti i pozorištu. „Pariz pripada nama” (1960) film je o članovima pariske glumačke trupe koji probaju jednu verziju Šekspirove drame Perikle. Rivet je snimao „Pariz pripada nama”, dan po dan, 1957. i 1959, novcem koji mu je za materijal pozajmioTrifo i kamerom koju je pozajmio od Šabrola. (U skladu s tim, „film” koji porodica Doanel ide da gleda u bioskopu Gomon-Palas u filmu „Četiri stotine udaraca” je upravo „Pariz pripada nama”, koji je u tom trenutku još bio u procesu produkcije.) Niko od glumaca ili članova ekipe nije dobio platu dok film nije prikazan, poslije čega je grupa „Cahiers” objavila zajedničku izjavu o njegovoj ključnoj važnosti za autorsku politiku. Rivetov drugi igrani film „Kaluđerica” (1965) snimljen je po motivima romana Denija Didroa iz XVIII vijeka, o ženi koju hipokrizija vjerskih redova dovodi do prostitucije i samoubistva. Ovaj crni film dobio je reputaciju senzacionalnog filma, zbog zabrana kojima je bio izložen u Francuskoj, ali ipak, trezven stil kamere u njemu i konvencionalna narativna struktura dali su mu pečat ozbiljnosti kome nikakav skandal ne bi mogao da protivurječi. Rivetov treći film je njegovo najveće ostvarenje do danas, koje takođe otkriva njegov književni ukus. „Luda ljubav” (1968) četvoročasovna je studija laganog raspada braka, postavljena usred snimanja televizijske produkcije Rasinove tragedije „Andromaha”, koja predstavlja za Riveta laboratoriju u kojoj može da traži odgovore na pitanja o prirodi filma i pozorišne iluzije.(Nastaviće se)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"